SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Koronawirus namnaża się w śliniankach
9 sierpnia 2021 --- Drukuj

Choć mówi się o konieczności zasłaniania nosa i ust, to jama nosowa uważana jest za główną drogę zakażania SARS-CoV-2. Ostatnie badania naukowców wskazują jednak, że równie istotną rolę w tym procesie może mieć jama ustna, gdyż wirus namnaża się też w śliniankach. Odkrycie to ma znaczenie dla profilaktyki zakażeń m.in. w gabinetach stomatologicznych.

Miejsca replikacji SARS-CoV-2

Dotychczasowa teoria głosiła, że wirus SARS-CoV-2 namnaża się w płucach i drogach oddechowych, a drobinki śliny mogą jedynie pośredniczyć w jego przenoszeniu, gdyż gruczoły ślinowe są miejscami, gdzie jest on magazynowany. Naukowcy z Hospital das Clínicas da Universidade de São Paulo w Sao Paulo w Brazylii odkryli, że namnażanie koronawirusa może zachodzić również w gruczołach ślinowych. Zrozumienie przebiegu zakażenia może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod profilaktyki, które będą stosowane zwłaszcza w gabinetach stomatologicznych.

Badania nad replikacją wirusa w śliniankach

Do wspomnianych wniosków naukowców doprowadziło badanie sekcyjne przeprowadzone na 24 zmarłych z powodu COVID-19. Badanym pobrano próbki tkanek ze ślinianek podżuchwowych, przyusznych i drobnych. Z analizy molekularnej pobranego materiału wynikło, że wirus SARS-CoV-2 obecny jest w około 70% próbek. Z kolei badanie pod mikroskopem elektronowym wykazało, że wirus ma zdolność namnażania się w pobranych tkankach. Inne badanie, przeprowadzone na żyjących osobach, również wykazało, że w śliniankach znajdują się komórki zdolne do produkcji dwóch ważnych białek – receptorów ACE2 i enzymów TMPRSS2. Obydwa te białka są celem dla SARS-CoV-2.

Naukowcy starali się także ustalić, czy osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo lub z łagodnymi objawami są w stanie infekować inne osoby za pośrednictwem śliny. W tym celu pobrano ślinę od takich pacjentów i umieszczono na niej zdrowe komórki z hodowli laboratoryjnej. Komórki te zostały zainfekowane.

Naukowcy planują już dalsze badania, których celem będzie określenie intensywności replikacji wirusa w poszczególnych tkankach jamy ustnej. Dokonane zostanie też sprawdzenie hipotezy, że osoby starsze mają większą liczbę receptorów ACE2, niż młodzi ludzie, co może przekładać się na zdolności replikacyjne wirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X