SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Przebarwienia zębów- podział i przyczyny
17 grudnia 2009 --- Drukuj

Białe zęby są podstawą zdrowego uśmiechu. Zapewniają dobre samopoczucie i pewność siebie. Osiągnięcie takiego zniewalającego efektu nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Warto jednak zanim zdecydujemy się na konkretną metodę wybielania poznać przyczynę zmienionego zabarwienia zębów.

Przebarwienia zębów

Istnieją różne powody przebarwień zębów, stąd podział obejmuje także ich przyczyny.
Przebarwienia zębów (discoloratio dentium) mogą być konsekwencją działania czynników zewnątrz- lub wewnątrzpochodnych. W przypadku tych pierwszych barwnik gromadzi się w błonce nabytej zęba pokrywającej szkliwo, ale także nieosłoniętej zębinie lub cemencie. Jeżeli chodzi o druga grupę to barwnik gromadzi się w zębinie w trakcie lub po zakończeniu rozwoju zęba.

PRZEBARWIENIA WEWNĄTRZPOCHODNE

– powodowane zazwyczaj poprzez choroby systemowe bądź przyjmowanie leków, mogą powstawać w następujących przypadkach:
• we WRODZONEJ PORFIRII- schorzenie genetyczne, powodujące zaburzenia procesu erytropoezy, czego efektem jest nadmierna produkcja koproporfiryny i uroporfiryny gromadzonych m.in. w tkance kostnej i zębach. Skutkiem jest różowobrązowe, czerwonoszare lub ciemnobrązowe zabarwienie zębów, bez zmiany ich kształtu.
• w ŻÓŁTACZCE NOWORODKÓW- w wyniku wirusowego zapalenia wątroby i wynikających z niego zaburzeń następuje odkładanie biliwerdyny w rozwijających się zębach, czego efektem jest żółtobrązowe ich zabarwienie.
• w CHOROBIE HEMOLITYCZNEJ NOWORODKÓW- zaburzenie powstające na skutek niezgodności serologicznej krwi matki i płodu, którego następstwami są niedokrwistość hemolityczna, uszkodzenia wątroby, żółtaczka jąder podstawy mózgu i hiperbilirubinemia. Występuje zabarwienie zębów od żółtego przez zielony, brązowy aż do czarnego zazwyczaj w okolicy przyszyjkowej, ale tylko w tych zębach których rozwój zachodził przed urodzeniem dziecka (zaraz po urodzeniu choroba leczona przez transfuzję krwi).
• we WRODZONEJ NIEDROŻNOŚCI PRZEWODÓW ŻÓŁCIOWYCH- nieprawidłowa budowa przewodu żółciowego, powodująca odkładanie barwników żółciowych w tkankach zęba i w efekcie zielone ich zabarwienie.
• w ALKAPTONURII- zaburzenie genetyczne o charakterze metabolicznym wpływające także na barwę zębów, ale też ścięgien i chrząstek dając w rezultacie ich niebieskoczarne zabarwienie.
• w ZABURZENIACH GRUCZOŁÓW ENDOKRYNOWYCH- zabarwienie zębów jest w tym przypadku charakterystyczne dla zaburzeń konkretnego gruczołu, i tak np. w :
-nadczynności przedniego płata przysadki- koloru żółtoszarego;
-niedomodze nadnerczy- koloru żółtego;
-nadczynności grasicy i tarczycy- koloru niebieskobiałego;
-niedoczynności tarczycy- koloru mlecznobiałego.

• PRZEBARWIENIA TETRACYKLINOWE- antybiotyki z grupy tetracyklin i ich pochodne przyjmowane w okresie odontogenezy dają charakterystyczne przebarwienia zębów o kolorze żółtobrązowym ( przy pochodnych może występować barwa żółta lub szarobrązowa). Mogą także powodować hipoplazję szkliwa. Dlatego tak ważne jest nie przyjmowanie antybiotyków z tej grypy przez kobiety ciężarne zwłaszcza od 6-7 miesiąca życia płodowego oraz przez dzieci do 8 roku życia, chyba że wystąpi zagrożenie życia wtedy ich podanie staje się usprawiedliwione.
Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie przez młodzież antybiotyków zawierających pochodną tetracykliny – minocyklinę, które mają na celu zapobieganie infekcjom w trądziku. Efektem ich stosowania jest niebieskoszara barwa koron i zielona korzeni zębów, trudna do usunięcia poprzez wybielanie przyżyciowe.

PRZEBARWIENIA ZEWNĄTRZPOCHODNE

powstające poprzez stykanie się w jamie ustnej powierzchni zębów z barwnikami wprowadzonymi do niej w różnej postaci. Głównie są powodowane przez:
• BARWNIKI POŻYWIENIA (naturalne i sztuczne) zawarte m.in. w kawie, herbacie ale także barwnik roślinny chlorofil zawarty w świeżych owocach, warzywach;
• NIEKTÓRE LEKI DOUSTNE, głównie te zawierające w swoim składzie jony żelaza, które wchodzą w reakcje z siarkowodorem bakteryjnym dając siarczek żelaza;
• AKTYWNOŚĆ BAKTERII CHROMOGENNYCH, produkujących barwne substancje, dające przebarwienia zębów od zieleni, brązu, aż po czerń;
• TYTOŃ, powoduje nie tylko żółtawe przebarwienia, lecz także przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i nieprzyjemnego zapachu z ust (halitoza);
• MATERIAŁY I LEKI STOMATOLOGICZNE zawierające w swoim składzie sole srebra np. amalgamat, cermety, AH 26;
• PŁUKANKI zawierające chlorheksydynę.

 

Komentarzy: 4

blank
Dodano 06.01.2011

U MNIE POWSTAŁO TAKIE ZABARWIENIE CO Z TYM ZROBIĆ

blank
Dodano 06.01.2011

U MNIE POWSTAŁO TAKIE ZABARWIENIE CO Z TYM ZROBIĆ

blank
Dodano 13.04.2012

ja mam silne żółte przebarwienie. to jest chyba genetyczne. mam pytanie,czy jeśli to na skutek genetyki,to czy da się to wybielić w jakikolwiek sposób? pytam o droższe sposoby wybielania.

blank
Dodano 17.07.2014

Brak odpowiedniej diety i higieny – to największe problemy. Dla utrzymania zdrowia potrzebna jest ajona, systematyczność, dzięki temu z czasem zęby powrócą w pełni do zdrowia. I żadne cudowne metody nie są tutaj potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X