SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
7
Przebarwienia zębów i czynniki na nie wpływające
5 października 2011 --- Drukuj

Przebarwienia zębów (discoloratio dentium) można zdefiniować jako każdą zmianę w barwie, przezierności  lub nasyceniu koloru zęba niezależnie od przyczyny. Zmiana koloru zęba może powstawać na skutek działania wielu czynników. Ogólnie przyczyny zmiany barwy zęba można podzielić na zewnątrzpochodne, które powstają na skutek odkładania się złogów barwników przylegających do powierzchni zęba, oraz na wewnątrzpochodne, gdzie cząsteczki barwników są wbudowywane w wewnętrzne struktury zęba zazwyczaj na skutek chorób układowych czy też układowego stosowania niektórych leków.

Metody na przebarwione zęby

Zmiana koloru zębów może następować w obrębie stosunkowo szerokiej palety kolorów, od kredowobiałego do czarnego. Kolor przebarwienia może wskazywać często na kilka czynników sprawczych, dlatego zawsze istotne są informacje uzyskane w wywiadzie lekarskim. Ustalenie przyczyny powstania przebarwienia umożliwia dobranie odpowiedniej metody leczenia lub poprawy efektu estetycznego. Oprócz samego koloru przebarwienia pod uwagę brane jest także rozmieszczenie się takich zmian oraz ilość objętych nimi zębów.

Białe, nieprzejrzyste przebarwienia zębów mogą wynikać z doznanego urazu w okresie tworzenia się szkliwa, czy też być manifestacją próchnicy pierwotnej i wynikać z demineralizacji szkliwa. W takim przypadku zmiany są zazwyczaj spotykane w jednym lub kilku zębach. Inną przyczyną przebarwienia w postaci białych matowych plam może być wada rozwojowa szkliwa – amelogenesis imperfecta, wtedy zazwyczaj zmiany te występują na większości zębów. Podobnie może być manifestowana łagodna fluoroza, wynikająca z nadmiernej układowej podaży fluoru. Przebarwienia barwy białej mogą wynikać również z niedoczynności tarczycy. Je żeli zmiany mają barwę białawo-niebieską, to mogą być wywołane nadczynnością tarczycy i grasicy.
Żółte przebarwienia występujące w jednym lub kilku zębach mogą wynikać z doznanego urazu w czasie amelogenezy lub też wskazywać na aktywną demineralizację o charakterze próchnicowym. W zębach leczonych zachowawczo żółtawe przebarwienia mogą powstawać na skutek wchłaniania przez wypełnienie wykonane z materiału kompozytowego barwników zawartych w pokarmach. Jeżeli żółte przebarwienia występują na większej ilości zębów, to przyczyną mogą być schorzenia wywołujące hiperbilirubinemię,  pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa), czy też  fluoroza umiarkowanego stopnia. Tego rodzaju zmiany mogą także wynikać z niedoborów pokarmowych w czasie tworzenia się szkliwa. Żółtawe przebarwienia powstają także wraz ze starzeniem się organizmu, oraz w wyniku zaburzeń wewnątrzwydzielniczych, takich jak nadczynność przedniego płata przysadki czy niewydolność nadnerczy. Długotrwałe stosowanie płukanej do jamy ustnej zawierających chlorheksydynę może także doprowadzić do pojawienia się żółtawych przebarwień.
Pomarańczowe przebarwienia są obserwowane zazwyczaj jako przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, wywołane aktywnością bakterii chromogennych, które produkują różne barwniki. Także substancje stosowane w leczeniu endodontycznym, takie jak cement Grossman’a, tlenek cynku z eugenolem, endometazon oraz N2 mogą stać się przyczyną powstania pomarańczowych i czerwonawych zmian.
Przebarwienia barwy bladego różu są obserwowane po zastosowaniu preparatów takich jak Tubli-Seal czy Diaket jako uszczelniaczy (sealerów) w endodoncji. Różowawe zmiany obserwuje się także we wrodzonej porfirii.
Ciemnoczerwone zmiany zabarwienia zęba mogą występować na skutek użycia pasty Rieblera.
Brązowawe przebarwienia są dość często obserwowanymi zmianami. Mogą wynikać one z diety, głównie ze spożywania napojów zawierających barwniki, takich jak kawa, herbata, cola oraz z palenia tytoniu i marihuany. Zmiany te mogą pojawiać się u osób korzystających z suplementacji diety preparatami żelaza. Spotykane są one także jako wynik zalegania płytki nazębnej oraz mogą wynikać z aktywności wspomnianych wcześniej bakterii wytwarzających barwniki. Jeśli chodzi o przyczyny wewnątrzpochodne, gdzie brązowe przebarwienia obejmują jeden lub kilka zębów podejrzewać można uraz w trakcie tworzenia się szkliwa, uraz miazgi zęba z wystąpieniem krwotoku, czy też aktywna postać próchnicy, zwłaszcza kwitnącej. Kiedy brązowe przebarwienia występują na większości zębów, wówczas zazwyczaj przyczyna ich powstania ma charakter układowy, takie zmiany są obserwowane w ciężkiej fluorozie przy porfiriach oraz terapii antybiotykami z grupy tetracyklin.

Przebarwienia barwy zielonkawej mogą pojawiać się jako wynik suplementacji żelazem, manifestacja schorzeń prowadzących do hiperbilirubinemii,  czy też wynikać z aktywności niektórych bakterii chromogennych, lub spożywania niektórych odmian herbaty. Zielonkawo-niebieskie przebarwienia obserwowane są także w przebiegu żółtaczki oraz wrodzonej niedrożności przewodów żółciowych, czy też choroby hemolitycznej noworodków.

Kolor czarny, niebieski lub szary przebarwień może świadczyć o przebytej terapii tetracyklinami lub minocykliną, zwłaszcza w okresie płodowym lub dziecięcym, przez co doszło do zmian w strukturze szkliwa. Szare zmiany obserwuje się także na skutek zastosowania w endodoncji AH26.  Niebieskoczarne zmiany są spotykane u pacjentów z alkaptonurią.
Intensywne czarne przebarwienia mogą powstawać na skutek zaawansowanej próchnicy lub fluorozy. Jeżeli u pacjenta występują wypełnienia amalgamatowe, to możliwe jest powstawanie szarawo-czarnych przebarwień w tkance zęba przylegającej bezpośrednio do nich, co jest wynikiem obecności soli srebra.

Bibliografia:
1.    Clinical Manual of Emergency Pediatrics, Ellen Crain, Cambridge University Press, 2011
2.    Ingle’s endodontics 6, John Ide Ingle, PMPH-USA, 2008
3.    Bleaching Techniques in Restorative Dentistry, Linda Greenwall, Taylor & Francis, 2001

Komentarzy: 7

blank
Dodano 18.10.2011

:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 20.10.2011

jesteś taki głupi

blank
Dodano 17.11.2011

jak zwalczyc szare przebarwienia w zebie ??? prosze o szybka odpowiedz

blank
Dodano 16.07.2014

Pasta to na pewno ajona. Duże jest znaczenie systematyczności, starajcie się dbać o zęby, nie palcie fajek, ograniczcie kawę. To rzeczywiście powinno wam pozwolić na diametralną odmianę życia.

blank
Dodano 01.08.2014

:)cos wam wszystkim powiem najlepiej usunqc wszystkie żeby,nie będzie zadnych plam i próchnicy i przy okazji schudniecie,tylko proszę cos za cos nie usmiecjajcie się już nigdy ,pozdrawiam magda…

blank
Dodano 01.08.2014

a i jeszcze jedno zapomniałam to schudniecie jest w pakiecie, bo rzecz jasna nie będziecie mieli czym gryzc,..magda z gdyni aaaaa….beka

blank
Dodano 08.02.2016

Uzywajcie ajony, róbcie to systematycznie, zwracajcie uwagę na dietę, ograniczajcie używki. Zobaczycie, że dzięki temu uda się wam diametralnie odmienić wygląd zębów i doprowadzić je do zdrowia. Kwestia podejścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X