SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
26
Okresy wyrzynania się zębów
25 października 2011 --- Drukuj

W życiu człowieka wyróżnia się dwa okresy wyrzynania się zębów – okres wyrzynania się zębów mlecznych, oraz okres, w jakim wyrzynają się zęby stałe. Pomiędzy tymi dwoma okresami występuje okres uzębienia mieszanego, tzn. dziecko posiada część zębów stałych, a część mlecznych. Ważne jest, aby znać zakres norm czasowych wyrzynania się zębów, aby można było wykryć ewentualne zaburzenia na ich wczesnym etapie.

Czas wyrzynania się zębów

Kiedy rosną zęby u dzieci?

Wyrzynanie się zębów u dzieci rozpoczyna się już w kilka miesięcy po urodzeniu i trwa do około 30. miesiąca życia. Dolne zęby sieczne przyśrodkowe (’jedynki’) pojawiają się około 6. miesiąca od przyjścia na świat. Następnie zazwyczaj pojawiają się górne zęby sieczne przyśrodkowe, a następnie zęby sieczne boczne górne i dolne. Około 10 miesiąca życia dziecko ma już więc wszystkie mleczne zęby sieczne. Pomiędzy 15 a 21 miesiącem od przyjścia na świat dochodzi do wyrznięcia się pierwszych zębów trzonowych górnych i dolnych. Kły pojawiają się w jamie ustnej dziecka pomiędzy 16 a 20 miesiącem życia. Jako ostatnie wyrzynają się drugie zęby trzonowe – pomiędzy 20 a 30 miesiącem od narodzenia.
Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się z wyrzniętymi zębami, najczęściej są to dolne zęby sieczne. Stan taki jest zaburzeniem i nosi nazwę zębów wrodzonych (dentes natales). Innym zaburzeniem wyrzynania się zębów mlecznych są zęby noworodkowe (dentes neonatales), które pojawiają się w jamie ustnej do 30 dni od urodzenia. Zęby takie mają najczęściej niedorozwinięte korzenie. Ze względu na to, że utrudniają one karmienie obydwa te zaburzenia kwalifikują się do usunięcia poprzez ekstrakcję zębów.
W uzębieniu mlecznym człowieka występuje łącznie 20 zębów, po 10 w każdym łuku. Obecne są zęby sieczne (8), kły (4) oraz zęby trzonowe (8) – natomiast nie występują zęby przedtrzonowe. W łukach zębowych w uzębieniu mlecznym mogą występować szpary – nie jest to zaburzenie. Zwiększone przestrzenie pomiędzy zębami występują najczęściej między siekaczami bocznymi, a kłami.
Zdarza się, że proces wyrzynania zębów mlecznych zostaje opóźniony, przyjmuje się, że wyrzynanie zębów mlecznych może następować nawet 3-6 miesięcy później, niż zazwyczaj. Najlepiej w razie wątpliwości skonsultować się wtedy z lekarzem stomatologiem, oceni on ogólny stan rozwoju dziecka i ewentualnie skieruje na badania diagnostyczne.
W wieku około 5-7 lat rozpoczyna się okres wymiany uzębienia mlecznego na zęby stałe. Korzenie zębów mlecznych ulegają resorpcji (wchłanianiu) na kilka lat przed wymianą uzębienia, dlatego zęby mleczne ulegają rozchwianiu i w końcu wypadają ustępując miejsca zębom stałym. Kości szczęki i żuchwy intensywnie wzrastają, w związku z czym przestrzenie pomiędzy zębami mlecznymi powiększają się – okres ten nazywany jest często okresem 'brzydkiego kaczątka). Wymiana zębów mlecznych na stałe nie następuje od razu, lecz zachodzi stopniowo, przez co w jamie ustnej obecne są jednocześnie zarówno zęby mleczne jak i stałe.

 

W razie problemów z wyrzynaniem się zębów, potrzebna jest interwencja stomatologa, umów się na wizytę: Gabinet „Dentystya.eu” lek. dent. Marcin Krufczyk, ul. Witkiewicza 75, Gliwice, tel. +48 500 701 500.

Zazwyczaj jako pierwsze zęby stałe pojawiają się pierwsze zęby trzonowe w wieku 5-7 lat, chociaż spotyka się także grupę dzieci u których jako pierwsze pojawiają się zęby sieczne przyśrodkowe dolne, co nie jest uznawane za nieprawidłowe. Kolejność wyrzynania się zębów stałych górnych jest nieco różna od sekwencji pojawiania się zębów w żuchwie. Zęby dolne wyrzynają się zazwyczaj nieco wcześniej niż ich górne odpowiedniki. Po wyrznięciu się dolnych 'szóstek’ zazwyczaj pojawiają się dolne zęby sieczne przyśrodkowe. Pomiędzy 7. a 8. rokiem życia dochodzi do pojawienia się zębów siecznych bocznych. Kły dolne wyrzynają się w żuchwie zazwyczaj pomiędzy 9. a 10. rokiem życia, pomiędzy 10. a 11. rokiem życia pojawia się też pierwszy ząb przedtrzonowy. U dzieci w wieku 11-12 lat rozpoczyna się wyrzynanie drugich zębów przedtrzonowych dolnych. Drugie zęby trzonowe w żuchwie pojawiają się zazwyczaj między 11. a 13. rokiem życia. Wyrzynanie zębów szczęki rozpoczyna się podobnie jak w żuchwie od pojawienia się pierwszych trzonowców oraz zębów siecznych przyśrodkowych, w okresie pomiędzy 6 a 8 rokiem życia. Kolejnymi zębami górnymi są boczne siekacze, które zajmują miejsce zębów mlecznych około 8.-9. roku życia. Inaczej niż w żuchwie, w szczęce zęby przedtrzonowe pojawiają się przed kłami, pierwsze pomiędzy 10. a 11. , a drugie pomiędzy 11. a 12. rokiem życia.  Drugie zęby trzonowe szczęki wyrzynają się pomiędzy 12 a 13 rokiem życia.
Zęby trzonowe trzecie, nazywane także zębami mądrości wyrzynając się stosunkowo późno, pomiędzy 17-25 roku życia, chociaż brak ich pojawienia się w tym okresie również nie jest uznawany za zaburzenie. W ostatnich latach obserwuje się tendencję do zaniku występowania zębów mądrości, co ma związek z procesem ewolucji i zmianą rodzaju spożywanych pokarmów wraz z rozwojem technologicznym.
Należy również zaznaczyć, że u dziewczynek zęby stałe wyrzynają się wcześniej niż u chłopców, co ma związek z szybszym wejściem w okres dojrzewania i zwiększonym tempem wzrostu, różnica ta może wynosić od 2 do 10 miesięcy. Uważa się, że odchylenia rzędu 6-12 miesięcy od podanych okresów wyrzynania się zębów nie są uznawane za zaburzenia, natomiast jeżeli rozpoczęcie wymiany zębów stałych jest bardziej rozciągnięte w czasie, to wskazana jest wizyta u stomatologa i wykonanie diagnostyki w celu wykluczenia występowania wad, takich jak np. brak zawiązków zębów stałych.
Wymiana uzębienia mlecznego na stałe jest naturalnie zaprogramowana, dlatego zanim dojdzie do pojawienia się w jamie ustnej zębów stałych ma miejsce wiele przemian, związanych ze wzrostem kości twarzoczaszki oraz umożliwieniem naturalnej utraty zębów mlecznych. Zęby mlecze posiadają korzenie podobnie jak zęby stałe. W związku z tym, że  w wieku około 6-7 lat rozpoczyna ich się wymiana na zęby stałe, zęby mleczne ulegają rozchwianiu i stopniowo wypadają, co nie jest bolesne. Rozchwianie i wypadnięcie zębów mlecznych jest możliwe dzięki temu, że w okresie od około 4. roku życia rozpoczyna się powolny proces resorpcji tkanek korzenia, czyli ich wchłaniania, przez co ząb mleczny nie jest już tak mocno utrzymywany w zębodole, jak to miało miejsce wcześniej. Na kilka miesięcy przed pojawieniem się w jamie ustnej odpowiedniego zęba stałego dochodzi do wypadnięcia zęba mlecznego. Najczęściej pierwszymi zębami mlecznymi, które ulegają rozchwianiu i eksfoliacji są dolne siekacze przyśrodkowe – pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Kolejno rozchwianiu i wypadnięciu ulegają zęby sieczne przyśrodkowe górne (u dziecka w wieku 6-7 lat), a następnie zęby sieczne boczne dolne i górne, na ogół w wieku 7-8 lat. Pomiędzy 9. a 11. rokiem życia dochodzi do rozchwiania i wypadania pierwszych górnych i dolnych zębów trzonowych oraz dolnych kłów. Dziecko traci górne mleczne kły oraz górne i dolne zęby trzonowe drugie w wieku 10-12 lat. Należy pamiętać o tym, że przed pojawieniem się stałych zębów trzonowych, które najczęściej pojawiają się jako pierwsze, nie dochodzi do rozchwiania się i wypadania zębów mlecznych, ponieważ ich wyrzynanie ma miejsce za zębami trzonowymi mlecznymi. Często obecność 'szóstek’ jest w związku z tym przeoczana przez rodziców.
Bardzo ważne jest utrzymanie zębów mlecznych w jamie ustnej do czasu ich naturalnego rozchwiania i wypadania, ponieważ ich obecność pozwala na przygotowanie miejsca w jamie ustnej dla zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, np. na skutek próchnicy, prowadzi zazwyczaj do zaburzeń w wyrzynaniu zębów stałych. Należy także zwrócić uwagę na zęby mleczne, które nie ulegają rozchwianiu w określonym czasie, ponieważ jest możliwe, że doszło do zaburzeń w resorpcji ich korzeni. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, zwłaszcza w czasie wymiany uzębienia mlecznego na stałe oraz stałe dbanie o wysoki poziom higieny jamy ustnej.

 

WYRZYNANIE ZĘBÓW STAŁYCH

ZĄB ROK ŻYCIA
ZĘBY DOLNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE 6-8
SIEKACZE BOCZNE 7-9
KŁY 9-10
PRZEDTRZONOWCE PIERWSZE 10-12
PRZEDTRZONOWCE DRUGIE 11-12
TRZONOWCE PIERWSZE 6-7
TRZONOWCE DRUGIE 11-12
TRZONOWCE TRZECIE 17-25
ZĘBY GÓRNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE 7-8
SIEKACZE BOCZNE 9-12
KŁY 11-12
PRZEDTRZONOWCE PIERWSZE 10-11
PRZEDTRZONOWCE DRUGIE 10-12
TRZONOWCE PIERWSZE 6-7
TRZONOWCE DRUGIE 12-13
TRZONOWCE TRZECIE 17-30

WYRZYNANIE ZĘBÓW MLECZNYCH

ZĄB MIESIĄC ŻYCIA
ZĘBY DOLNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE 6-8
SIEKACZE BOCZNE 7-9
KŁY 16-23
TRZONOWCE PIERWSZE 13-18
TRZONOWCE DRUGIE 23-31
ZĘBY GÓRNE
SIEKACZE PRZYŚRODKOWE 8-12
SIEKACZE BOCZNE 9-13
KŁY 16-22
TRZONOWCE PIERWSZE 13-19
TRZONOWCE DRUGIE 25-35

 

Bibliografia:
1.    Arathi Rao, Principles and Practice of Pedodontics, Jaypee Brothers Publishers, 2008
2.    Göran Koch, Sven Poulsen, Pediatric Dentistry: A Clinical Approach, John Wiley and Sons, 2009
3.    Robert Ireland, Clinical Textbook of Dental Hygiene and Therapy, Wiley-Blackwell, 2006

Komentarzy: 26

blank
Dodano 21.11.2012

:'(:'(boli mojego syna wyzynajac sie zab 6

blank
Dodano 22.12.2012

Mojemu synkowi 6 letniemu wyrzynaja sie 2 szostki dolne,goraczkuje przy tym juz kilka dni.

blank
Dodano 01.01.2013

Mam pytanie,moja córeczka skończyła 13 miesięcy i ma dopiero dwa zęby dolne(jedynki) zęby bardzo późno jej wyszły, dwa dni temu zauważyłam że wychodzi jej górny ząb ale dwójka, górnych jedynek jeszcze nie ma. Czy tak może być, czy powinnam się niepokoić i pójść do lekarza? Jeśli ktoś może mi doradzić to byłabym wdzięczna 🙂

blank
Dodano 31.01.2013

Mojej córce wyrzyna się ząb trzonowy drugi ( 7 ) – Ma 12 lat . Bardzo boli ją ząb koło 7 ale myślę , że musi przez to przejść 😉

blank
Dodano 06.05.2013

mnie osobiście wyrzyna się (7) (mam 12 lat) i bardzo mnie boli znacie na to jakieś sposoby

blank
Dodano 14.07.2013

Mojej małej jeszcze nie wyszły zęby ma 11 miesięcy.

blank
Dodano 28.07.2013

witam, moja siostra,ma 3 latka, bardzo gorączkuje i razem z mamą zastanawiamy się czy to nie są zeby 6 chociaż moga one wyrastac dopiero miedzy 5-6 rokiem zycia, bo u niej to piątki wyrosły jak miała 2 i pół lat, czy możliwe jest żeby teraz jej wyrosły szóstki? :'(:'(:'(

blank
Dodano 11.08.2013

witam.Mojej 7-letniej córce wyrósł nowy ząb jedynka u góry,ale mleczaki pozostały i musze szybko z nią iśc do stomatol.boje sie co z tym zrobi lekarz.Czy ktoś miał już taki przypadek?prosze o pocieszenie.

:'(

blank
Dodano 11.09.2013

moja córka skończyła 9 lat i już wychodzi jej ząb 7

blank
Dodano 27.09.2013

mój syn ma 11 lat i ma dopiero 4 zeby na dole stałe

blank
Dodano 21.10.2013

mojemu synkowi właśnie wychodzi jedynka stała…ma 5 lat :-*:-*

blank
Dodano 22.10.2013

moja corcia ma niecale 6lat, wlasnie jej wychodza trzonowe stale zeby na dole, 6ste… niesamowity bol, placz, plus wysoka goraczka,,,,,, a myslalam ze przy zabkowaniu jest tylko taki bol :((

blank
Dodano 08.11.2013

mam 13 lat i wyrasta mi 8 dentystka ppowiedziała ze będe wybitnie zdolna:-*>:(:o8);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 28.11.2013

Moja 9 latka ma wszystkie zeby stałe łącznie z szóstkami

blank
Dodano 04.12.2013

mojej prawie sześcioletniej córce wyżyna się 6 na dole bardzo boli nie gorączkuje macie jakies sposoby na ból

blank
Dodano 30.01.2014

moja córka ma 5,5 roku, a ma już górne i dolne stałe „6” i dolne stałe obie „1”i”2″.jestem zalamana ze tak szybko:(

blank
Dodano 19.03.2014

A mnie wyrzynają się w 74 roku życia po raz drugi dolne dwa siekacze.

blank
Dodano 30.03.2014

😛 pik pak

blank
Dodano 11.04.2014

Mi wyżyna się 7, mam 11 lat. Strasznie mnie bolą okolice tego zęba :(.

blank
Dodano 29.05.2014

Moja corka ma 15 miesiecy i ma juz pieknego ladnego z drugiej polki na gorze trzonowca… jestem w szoku bo nawet nie wiedzialam kiedy sie wyzynal :/

blank
Dodano 26.08.2014

Mój synek ma 5lat i właśnie wyrzynają się żeby stałe 🙁 jestem już bez silna nie wiem co mam robić 🙁 byłam u dentysty

blank
Dodano 26.08.2014

dodam że te zęby wyrastają na sam końcu 🙁 jak można załagodzić ten ból 🙂 noce nie przespane :-)pomoście 🙁

blank
Dodano 27.08.2015

U mnie to przebiegło bardzo szybko, z wyjątkiem ósemek. Pierwszy stracony mleczak – 4 lata, ostatni – 9 lat, siódemki – 7 lat. Za to górne ósemki wyrosły mi dopiero po dwudziestce (już ich nie mam), a dolne nie wyrosły wcale i raczej nie mają szans same wyrosnąć, bo się zaklinowały. Skoro nic mnie tam nie boli, zakładam, że dały za wygraną. Ze względu na nieszczególny stan zdrowia ogólnego nie zamierzam się poddawać tak wyczerpującemu zabiegowi jak ich usunięcie, skoro nie dają żadnych objawów.

blank
Dodano 11.04.2016

Mam sześć córek – Polę (15 l.), Maję (11 l.), Matyldę (9 l.), Roksanę (6 l.), Nikolę (4 l.) i Ninę (2 l.). Teraz jestem w siódmej ciąży (mam 34 lata), ale moje zęby nie są zniszczone. Nic z nimi nie robię, nie dbam (już od podstawówki ich nie myję)… po prostu takie są (mocne, trwałe i co ważne – BIAŁE!). Dzieci też nie myją i jest OK 😀 Jeszcze nigdy nie zabrałam żadnego do dentysty i dobrze 🙂

blank
Dodano 23.07.2018

Mojemu synkowi wyszły dolne jedynki jak miał 12 mies, obecnie ma 15 mies i ma cztery jedynki i ostatnio zauważyłam że wyrzneły mu się dwie górne czwórki

blank
Dodano 02.10.2018

a mi nietety nic sie nie wyrzyna 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X