Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami, że soki owocowe to doskonały, „wygodny” zamiennik naturalnych owoców. Wielu rodziców jest przekonanych, że podając je swoim dzieciom, dbają o ich zdrowie. Tymczasem okazuje się, że ich zdrowie może na tym ucierpieć, a zwłaszcza zdrowie zębów. Dlaczego lepiej sięgać po naturalne owoce?
Sokom owocowym postanowiło przyjrzeć się Stowarzyszenie Dentystów prof. Matthew Hopcraft w Australii. Prezydent Stowarzyszenia stwierdza, że pozornie zdrowe i powszechnie rekomendowane soki to główny winowajca próchnicy u dzieci. Według statystyk, tylko w samej Australii około 30% dzieci w wieku 2-5 lat i 60% dzieci w wieku 12-14 lat ma zęby zaatakowane przez próchnicę. Wszystko przez to, że rodzice zamiast naturalnych owoców, podają im właśnie soki owocowe. Jak podkreśla prof. Hopcraft, w jednej szklance soku owocowego może znajdować się nawet 4 łyżeczki cukru. To niewiele mniej niż w nektarach owocowych.
Nie można także zapominać o szkodliwości soków owocowych na zdrowie ogólne. Dieta bogata w cukry to pierwszy krok do otyłości i cukrzycy. Pamiętajmy, że cukier zawarty w sokach owocowych dużo szybciej przyswajany jest przez organizm niż cukier pochodzący z naturalnego owocu. Dzieje się tak za sprawą błonnika, który spowalnia proces przyswajania, ale obecny jest jedynie w całym owocu. Ponadto, błonnik zaliczany jest do wartościowych składników odżywczych, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za tym, że lepiej wybierać owoce zamiast soków.
Pamiętajmy jednak, że owoce również nie są całkowicie bezpieczne dla naszych zębów, gdyż mogą powodować tzw. kwasową erozję szkliwa. Aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, warto stosować się do dwóch reguł. Po pierwsze, nie jedzmy owoców „na raty”. Z punktu widzenia zdrowia naszych zębów, zdecydowanie lepiej jest pochłonąć talerz owoców w ciągu kilku minut, niż w ciągu całego dnia, ale z przerwami. Po drugie, po zjedzeniu owoców odczekajmy z myciem zębów przynajmniej 30 minut.
Choć zarówno soki owocowe, jak i naturalne owoce nie sprzyjają zdrowiu naszego uzębienia, nie rezygnujmy z nich, gdyż stanowią cenne źródło witamin i minerałów.