SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Po śniadaniu czy przed – kiedy lepiej myć zęby?
11 maja 2021 --- Drukuj

To, że każdego poranka powinniśmy znaleźć chwilę na umycie zębów, nie ulega wątpliwości. Wiele wątpliwości budzi jednak pytanie, czy lepiej robić to przed, czy po śniadaniu. Każdy z nas ma w tym względzie nawyki powtarzane od lat, ale warto dowiedzieć się, czy są one prawidłowe w opinii stomatologów.

Co dzieje się w jamie ustnej w trakcie snu?

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, warto dowiedzieć się, co dzieje się w naszej jamie ustnej w ciągu nocy. Otóż naturalnym jest, że spada wówczas ilość produkowanej śliny. Ślina obmywa zęby, stanowiąc bardzo ważny element w ograniczaniu przyczepności bakterii. Ma ona także właściwości, które pozwalają na niszczenie drobnoustrojów i blokowanie ich rozwoju.

Niedobór śliny w porze nocnej skutkuje zatem zwiększonym przyleganiem drobnoustrojów do powierzchni zębów i ich przyspieszonym namnażaniem. W rezultacie, często budzimy się z nieświeżym oddechem lub dziwnym posmakiem w ustach. Najgorsze jest jednak to, że bakterie te odpowiedzialne są również za rozwój próchnicy. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne umycie zębów przed położeniem się do łóżka, gdyż dzięki temu znacznie ograniczamy ich szkodliwość w trakcie snu.

Śniadanie z czystymi zębami

Wyszczotkowanie zębów powinno być jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy po przebudzeniu. Usunięcie z zębów szkodliwego osadu oraz bakterii, które zgromadziły się tam przez noc jest bardzo ważne, gdyż wówczas podczas śniadania nie dochodzi już do tak dużego rozkładu cukrów i węglowodanów dostarczanych wraz z pokarmem. Rozkład ten szkodliwy jest dla naszego szkliwa i dziąseł.

Wielu ludzi ceni sobie jednak wyjście z domu z idealnie czystymi zębami, dlatego decydują się oni na ich umycie dopiero po śniadaniu. Dla takich osób stomatolodzy mają dwie rady. Po pierwsze, starajmy się unikać wówczas wybierania na śniadanie pokarmów i napojów o niskim poziomie pH, gdyż powodują one zmiękczanie szkliwa. Po drugie, nie szczotkujmy zębów zaraz po skończonym śniadaniu, ale po około 30 minutach. Dzięki temu unikniemy wcierania kwasów w głębsze warstwy szkliwa, co prowadziłoby do kwasowej erozji szkliwa.

Zmiana nawyków bywa trudna, ale pamiętajmy, że złe nawyki, powtarzane codziennie, mają ogromny wpływ na zdrowie naszych zębów. Poprawne mycie zębów również wymaga wprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X