Nieestetyczne przebarwienia na szkliwie to dla wielu osób powód do kompleksów i unikania uśmiechu. Choć ich przyczyny upatrujemy zwykle w niewłaściwej higienie czy diecie, okazuje się, że może ona tkwić również w częstych treningach na basenie. Poznajmy szczegóły badań na ten temat.
Sport, także wodny, nieraz obarczony jest ryzykiem problemów stomatologicznych. Niedawno wspominaliśmy o tym, że podczas nurkowania możemy doświadczyć zjawiska barodontologii, czyli przenikliwego bólu zębów wynikającego z nagłej zmiany ciśnienia. Podczas pływania, jak w wielu innych dyscyplinach sportowych, jesteśmy narażeni także na urazy stomatologiczne. Jednak jedne z najnowszych badań naukowców donoszą, że sporty wodne mogą negatywnie oddziaływać na nasze zęby jeszcze w inny sposób. Mowa tutaj o nieestetycznych zmianach w odcieniu szkliwa, które obserwowane są u dzieci.
Zbadania wspomnianego problemu podjęli się naukowcy z University of Western Australia. Zaprosili do badania prawie 100 dzieci w wieku 5-17 lat, które regularnie uczęszczały na treningi z pływania, w ramach przynależności do różnych klubów pływackich w Australii Zachodniej. Dzieci te stanowiły grupę badawczą. Z kolei do grupy kontrolnej zakwalifikowano dzieci, które w ogóle nie odwiedzały basenu, gdyż nie potrafiły pływać. W celu wykluczenia czynników mogących mieć wpływ na stan uzębienia, każdego z uczestników badania zapytano o nawyki związane z higieną jamy ustnej oraz praktykowaną dietą.
Badanie polegało na wykonaniu wewnątrzustnych zdjęć siekaczy oraz kłów, a następnie na określeniu stopnia przebarwień szkliwa w oparciu o Global Stain Index Score. Z badania wynikło, że dzieci w grupie badawczej miały niemalże dwukrotnie większe przebarwienia szkliwa, w porównaniu do dzieci z grupy kontrolnej.
Na chwilę obecną naukowcy nie są w stanie wyjaśnić przyczyny zależności pomiędzy treningami na basenie, a niekorzystnymi zmianami szkliwa zębów. Przypuszcza się, że może mieć to związek ze stężeniem chloru w wodzie basenowej i jej poziomem kwasowości, a także ze specyficznym składem śliny. Badacze wskazują jednak na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie dokładnych badań.