PORADNIK PRAKTYCZNY DLA PACJENTÓW (dentyści też mogą skorzystać).
Idziesz do dentysty w czasie pandemii. Czy na pewno wiesz, jak się zachować, aby uniknąć zakażenia i nie stworzyć zagrożenia dla siebie, swoich bliskich oraz personelu?
Przedstawiamy przejrzysty i praktyczny poradnik dla pacjentów, w którym wyjaśniamy, jak zachować się w gabinecie stomatologicznym w czasie pandemii zakażeń wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19.
W świecie zdominowanym przez koronawirusa, Dentysta.eu – gabinet w Gliwicach – funkcjonuje nadal. To oczywiste, że z uwagi na realne zagrożenie zakażeniem, tak samo, jak i inni, wolelibyśmy zastosować się do zaleceń programu „Zostań w domu”, ale ponieważ dysponujemy odpowiednimi środkami ochrony osobistej dla personelu medycznego, to mamy możliwość udzielania pomocy stomatologicznej w tym trudnym czasie, i czujemy się w obowiązku, aby to czynić. Wprawdzie specjalistyczna odzież ochronna zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy, ale nie daje gwarancji 100%, że do przeniesienia potencjalnego zakażenia w gabinecie na pewno nie dojdzie.
- Podczas pandemii zrezygnuj z planowanego leczenia zębów, leczenia protetycznego oraz zabiegów stomatologii estetycznej i higienizacyjnych! Wybierz telestomatologię, czyli porady udzielane na odległość.
- Do dentysty idź tylko z poważną sprawą, ból zęba, opuchlizna czy uraz. Wymagają one bowiem szybkich, zdecydowanych działań, które ratują zdrowie, a nawet życie. Pęknięta proteza nie jest zdarzeniem, które wymaga natychmiastowej ingerencji protetyka. Może poczekać, aż minie najgorętszy okres zakażeń.
- NIE OKŁAMUJ stomatologa i jego asysty! Od tego, czy mówisz prawdę podczas wywiadu medycznego, zależy zdrowie personelu, a także zdrowie i życie wielu innych pacjentów i osób z ich otoczenia.
- Bądź odpowiedzialny/a – poinformuj personel, że jesteś w trakcie kwarantanny lub pod nadzorem epidemiologicznym i nie wymuszaj wizyty na wyimaginowany bądź wyolbrzymiony ból, bo innym dentysta w tym czasie może być bardziej potrzebny.
- Do poczekalni wchodź sam/a. Osoby towarzyszące niech zaczekają na zewnątrz budynku. Dzięki temu unika się powstawania skupiska ludzi w lecznicy i zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.
|
Obserwujemy dużą niepewność pacjentów, jak się zachować w gabinecie, aby uniknąć zakażenia. Także codziennie stykamy się z zachowaniami, które mogą zwiększać ryzyko przeniesienia infekcji, oraz z natłokiem informacji, które nie do końca są prawdziwe.
Poznajcie zatem fakty.
Fakty o koronawirusie z Wuhan
- Żaden wirus nie jest żywym organizmem. Koronawirus także. To twór stojący na granicy między światem ożywionym i nieożywionym, który może wykazywać aktywność biologiczną jedynie w organizmie żywym, np. w człowieku.
- Każda cząstka wirusa SARS-CoV-2 składa się z kwasu nukleinowego RNA umieszczonego w kapsydzie – płaszczu zbudowanym z białek, który pokryty jest dodatkowo osłonką białkowo-lipidową. Osłonkę tę można usunąć lub uszkodzić dzięki zastosowaniu detergentu lub mydła. Pozbawiony osłonki wirus rozpada się w krótkim czasie.
- Ponieważ wirus powodujący chorobę COVID-19 jest wirusem zawierających RNA, należy do grupy silnie mutujących. To dlatego przechorowanie infekcji może nie chronić przed kolejnym zachorowaniem na COVID-19, jeśli czynnikiem infekcyjnym będzie inny wariant koronawirusa.
- Wirus SARS-Cov-2 może być wszędzie: na dłoniach, powierzchniach, w powietrzu, na podłodze, na ziemi i pozostaje w tych miejscach nawet przez wiele dni – dlatego bardzo łatwo jest się nim zarazić. I bardzo łatwo go przenosić.
- Ponieważ wirus nie jest żywym organizmem, ale cząsteczką białkowo-lipidową, dlatego nie jest zabijany, ale sam się rozkłada. Czas rozpadu zależy od temperatury, wilgotności i rodzaju materiału, na którym leży. Im jest chłodniej, wilgotniej i ciemniej, tym lepsze warunki do przetrwania ma wirus.
- Infekcja COVID-19 w ciężkich przypadkach doprowadza do ostrej niewydolności oddechowej, co może trwale uszkodzić płuca, a także może doprowadzić do śmierci.
Jest się zatem czego bać. Jednak najlepszymi sprzymierzeńcami chroniącymi przed strachem są wiedza i znajomość kilku zasad oraz ich przestrzeganie.
Zakażenie koronawirusem – weryfikacja przed gabinetem
Wybierając się do dentysty, zaplanuj całą trasę: pomyśl, jak będziesz otwierać drzwi, aby nie dotykać klamek, przycisków starowania windą, a także, aby nie dotykać twarzy. Zrób to tym dokładniej, im większe jest ryzyko zakażenia. Potem realizuj opracowany plan.
Ważne: przed wejściem do praktyki stomatologicznej zostanie zmierzona temperatura bezstykowym termometrem na czole i dla potwierdzenia – na szyi. Jeśli pojawi się gorączka lub wystąpią jakiekolwiek objawy przypominające nawet lekkie tylko przeziębienie, wizyta się nie odbędzie. Wyjątkiem jest gorączka od zęba i – prawdopodobnie – związana z tym bakteriemia. Tu natychmiastowe działanie dentystyczne jest nieodzowne. Jeżeli gorączki nie będzie, już w gabienecie otrzymasz do wypełnienia ankietę na temat potencjalnych źródeł kontaktu z zakażeniem COVID-19, natomiast dentysta przeprowadzi wywiad medyczny. I dopiero na podstawie zebranych informacji podejmie decyzję o kwalifikacji do zabiegów.
Jak uniknąć zakażenia u dentysty i nie przynieść patogenu do gabinetu?
- Przed wizytą u dentysty skróć paznokcie do niezbędnego minimum, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i cząstek wirusa pod nimi.
- Nie przychodź z wyprzedzeniem do gabinetu, bo dzięki temu do minimum skrócisz czas kontaktu z innymi osobami i nie będziesz tworzyć sztucznego tłoku. Jest to ważne, gdyż optymalne warunki dla rozwoju wirusa SARS-CoV-2 to wilgoć, brak promieni i zaduch panujący w nieprzewietrzonych pomieszczeniach.
- Wchodząc do praktyki stomatologicznej nie dotykaj klamek czy dzwonka domofonu gołymi dłońmi. Otwórz drzwi łokciem lub dłońmi ubranymi w rękawiczki, pchnij kolanem albo barkiem. Jeśli wsiadasz do windy, nie dotykaj dłońmi bez rękawiczek żadnych przycisków ani powierzchni. Pomocnym trikiem jest wykorzystanie zapalniczki jako przycisku, a następnie jej odpalenie w celu zdezynfekowania w płomieniu gazu miejsca, które miało kontakt z powierzchnią potencjalnie zanieczyszczoną koronawirusem.
- Okrycie wierzchnie zostaw w poczekalni.
Ważne: NIGDY nie potrząsaj odzieżą, tylko odwieś ją delikatnie, ponieważ wirusy, które przykleiły się do porowatej powierzchni ubrania, utrzymują się na niej ok. 3 godz. Jeśli potrząśniesz odzieniem, cząsteczki wirusa unoszą się w powietrzu do 3 godzin i mogą utknąć w nosie.
- Jeśli nosisz maseczkę, zdejmij ją bezpiecznie dopiero przed wejściem do gabinetu i schowaj do woreczka. Przed samą wizytą idź też do łazienki i dopiero w toalecie ściągnij bezpiecznie rękawiczki oraz umyj ręce.
- Wychodząc z toalety i przechodząc do gabinetu, nie dotykaj niczego dłońmi.
- Po wejściu do gabinetu nie witaj się z personelem uściskiem dłoni, lecz skinieniem głowy i uśmiechem.
- Pokazując dentyście, gdzie boli lub gdzie nastąpił uraz, nie dotykaj palcem zębów ani innych tkanek. Możesz wskazać bolesne lub tkliwe miejsce, dotykając je językiem.
- Zapłać za zabieg kartą – najlepiej bezstykowo.
- Wychodząc z gabinetu, staraj się nie dotykać niczego. Drzwi otwórz łokciem a nie dłonią.
Zalecenia higieniczne do stosowania w gabinecie i poza nim
- Trzymaj ręce z dala od twarzy. Nie dotykaj nosa, ust, oczu i pilnuj, aby nie robić tego mimowolnie.
- Nie dotykaj w gabinecie i w poczekalni niczego, co nie jest konieczne.
- Zanim wejdziesz do gabinetu, umyj ręce i zdezynfekuj je. Wirus ma bardzo delikatną strukturę; jedyną rzeczą, która go chroni, jest cienka zewnętrzna warstwa tłuszczu. Dlatego najlepszym środkiem zaradczym, który skutecznie niszczy koronawirusa, jest mydło lub detergent, ponieważ piana usuwa tłuszcz – dlatego właśnie trzeba ok. 20 sekund wcierania preparatu myjącego w skórę, aby wytworzyć dużo piany, która rozpuści lipidową osłonkę wirusa.
- Ręce trzeba myć przed i po dotknięciu błony śluzowej, jedzenia, zamków, pokręteł, przełączników, pilota, telefonu komórkowego, zegarków, komputerów, biurek, telewizora itp., a także podczas korzystania z łazienki. Myj często ręce: dłonie, a także nadgarstki i przedramiona. Pamiętaj, że wirus nie potrafi przedostać się do organizmu przez nienaruszoną skórę, dlatego poza dbaniem o higienę rąk i ciała, trzeba też zadbać o zdrowie skóry. Skóra nie może pękać, więc powinna być regularnie natłuszczana i nawilżana.
- Bardzo ważne jest osuszenie rąk po umyciu, ponieważ koronawirus bardzo lubi przebywać w załamaniach skóry pomiędzy palcami. Ponadto pozostawienie dłoni nieosuszonych sprzyja ucieczce wilgoci ze skóry i przesuszeniu tkanki, co doprowadzić może do jej pękania i mikrouszkodzeń, przez które wirus może przedostać się do organizmu.
- Ciepło topi tłuszcz (otoczka lipidowa wirusa); dlatego dobrze jest używać wody o temperaturze powyżej 36 stopni Celsjusza do mycia rąk, czyszczenia ubrań i do innych czynności. Ponadto dzięki ciepłej wodzie powstaje więcej piany, co czyni wodę jeszcze bardziej przydatną do zwalczania koronawirusa.
- Do dezynfekcji wykorzystywany jest alkohol lub dowolna mieszanina z alkoholem mająca powyżej 65% stężenia, ponieważ rozpuszcza każdy tłuszcz, szczególnie zewnętrzną warstwę lipidową wirusa. Podobnie działa mieszanka sporządzona z 1 części wybielacza oraz 5 części wody. Woda utleniona pomaga rozpuścić białko wirusa, ale jej stosowanie jest naznaczone skutkami ubocznymi na skórze. Skutecznie działa też ozon.
Ważne: NIE DZIAŁAJĄ na koronawirusa środki bakteriobójcze, ocet ani antybiotyki, ale zadziała promieniowanie UV oraz ozon.
- Nie kichaj ani nie kaszlaj w dłonie, ale schowaj twarz w zagięcie łokcia.
Pamiętaj, że to dzięki pracy i determinacji personelu gabinetu dentystycznego, który nie zawiesił działania nawet w czasie epidemii, możesz liczyć na profesjonalną pomoc i uwolnienie od cierpienia wywołanego np. bólem zęba.
Natomiast dzięki Twojemu odpowiedzialnemu zachowaniu zarówno Ty, jak i wiele innych osób zmagających się z dolegliwościami ze strony jamy ustnej, możecie korzystać z usług dentystycznych na bieżąco.