SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Oswajane strachu przed dentystą i dentofobii u dorosłych
8 lutego 2015 --- Drukuj

Strach przed dentystą i dentofobia u dorosłego mogą być oswajane przez samego pacjenta oraz przez stomatologa, pozostały personel pracujący w lecznicy i przez otoczenie pacjenta: prywatne oraz to, z którym styka się na drodze do gabinetu i w samym gabinecie. Oswajanie lęku przed leczeniem stomatologicznym i dentofobii u osób dorosłych polega na odwoływaniu się do logiki pacjenta, udowodnieniu, że dzięki zdobyczom technologii i techniki nie trzeba bać się zabiegów, bólu ani samego dentysty i personelu medycznego. Pacjent musi zyskać pewność, że jego dotychczasowe wyobrażenia o bolesnym i przykrym leczeniu zębów były błędne, a tym samym – odczuwany strach jest nieuzasadniony. Zmiana dotychczasowego osądu o tym, czego można spodziewać się w gabinecie podczas wykonywania zabiegów, to klucz do nakierowania toku myślowego na konieczność leczenia zębów i spotkań z dentystą. I pierwszy krok pacjenta  w kierunku fotela w gabinecie.

Im silniejsza dentofobia i im więcej przykrych osobistych przeżyć związanych z leczeniem zębów, doświadczonych w przeszłości, tym trudniej jest odrzucić dotychczasowy schemat myślowo-emocjonalny, dlatego czas trwania procesu oswajania strachu przed dentystą i dentofobii jest różny dla różnych ludzi. Tu nie ma reguły, bo kiedy u niektórych już jedna wizyta u stomatologa i w nowoczesnym gabinecie przyczyni się do zmiany nastawienia do leczenia zębów, inni nawet po kilku spotkaniach ze stomatologiem nie będą umieli przełamać lęku na tyle, aby usiąść na fotelu.

W oswajaniu strachu przed leczeniem stomatologicznym pomogą:

  • Sympatyczne i kompetentne podejście personelu pracującego w gabinecie – ze szczególnym uwzględnieniem postawy samego stomatologa – wskazuje na to prawie 70% ankietowanych. Pacjenci cenią wesołe i pogodne podejście personelu i wolą, aby leczył ich specjalista rozgadany niż milczący i poważny, bo wtedy przestają się skupiać na samym leczeniu i na własnych lękach.
  • Przyjazny wystrój pomieszczeń praktyki stomatologicznej – zaczynając od poczekalni – i zredukowanie muzyką, obrazem i aromatem specyficznych bodźców dobiegających z gabinetu.
  • Zaplanowanie spotkania w gabinecie w terminie niezbyt odległym, ale też niekoniecznie z dnia na dzień. Po to, aby można było przyzwyczaić się do myśli o czekającej wizycie, lecz aby jednocześnie nie było zbyt dużo czasu na myślenie o tym, co w gabinecie może się zdarzyć.
  • Pierwsze wizyty traktowane jako zaznajamiające z gabinetem i personelem.
  • Obecność osoby bliskiej, która będzie towarzyszyć w poczekalni i w gabinecie.
  • Cierpliwość i zrozumienie okazane podczas wizyty osobie zmagającej się z lękiem oraz zagwarantowanie, że w poczekalni nie będzie kolejki. Brak kolejek jest ważnym czynnikiem w oswajaniu lęków przed dentystą dla ponad połowy pacjentów – bo zbyt długie oczekiwanie na wizytę może spowodować, że lęk wzrośnie na tyle, iż zabraknie odwagi, aby przekroczyć próg gabinetu.

Komentarzy: 2

Dodano 17.02.2015

Moim sposobem na oswajanie Pacjentów jest po pierwsze mocne znieczulenie 🙂 a następnie dokładne tłumaczenie co i przez jaki czas będziemy robić. Gdy nie boli i wiemy co się dzieje nie ma aż takiego strachu.

Dodano 25.09.2018

Stomatolodzy wywołują wiele strachu u niektórych ludzi. Zgadzam się, że dentysta powinien wykazać się cierpliwością oraz zrozumieniem, a w dodatku obecność bliskiej osoby w gabinecie pozwoli uspokoić pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • 80% ludzi nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.

czerwiec, 2019

(+) Dodaj wydarzenie  

08czer(czer 8)10:0009(czer 9)16:00Akademia biznesu dla lekarzy i lekarzy dentystów. Finanse - Marketing - Prawo - Pozyskiwanie nowych pacjentów.10:00 - 16:00 (9) ibis Warszawa Centrum, aleja "Solidarności" 165, 00-876 Warszawa

15czer(czer 15)10:0016(czer 16)16:00KADAWERY – anatomia dla lekarzy medycyny estetycznej – intensywny kurs na preparatach10:00 - 16:00 (16)

15czer(czer 15)10:0016(czer 16)18:00Warsztaty dla stomatologów: Uzupełnienia protetyczne nieruchome10:00 - 18:00 (16)

21czer10:0018:00Medycyna regeneracyjna - zastosowanie osocza bogatopłytkowego (prp) i fibryny bogatopłytkowej (prf) w zabiegach estetycznych i dermatologii estetycznej10:00 - 18:00 Klinika Lekarska MyMed, ul. Kacza 8 lok. A, Warszawa

28czer(czer 28)10:0029(czer 29)18:00Warsztaty dla stomatologów: Uzupełnienia protetyczne ruchome10:00 - 18:00 (29) AMT Szkolenia dla Lekarzy, ul.Wolność 2

FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X