Zarówno osocze bogatopłytkowe (PRP), jak i fibryna bogatopłytkowa (PRF) to preparaty krwiopochodne pozyskiwane z krwi pacjenta. Ponieważ są źródłem składników cennych dla procesów gojenia i regeneracji tkanek, znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnej stomatologii, która ukierunkowana jest coraz bardziej na ratowanie, zachowanie i odtwarzanie naturalnych tkanek jamy ustnej – zarówno miękkich, jak i twardych w postaci kości przyzębia oraz zębów.
Ogromną zaletą osocza bogatopłytkowego (PRP, ang. Platelet Rich Plasma), a także fibryny bogatopłytkowej (PRF, ang. Platelet Rich Fibrin) jest to, że są to materiały autogenne – pozyskiwane z ciała pacjenta, do którego później są aplikowane. Dzięki temu nie istnieje ryzyko reakcji immunologicznej polegającej na odrzuceniu zaaplikowanego biomateriału oraz reakcji alergicznej, które mogłyby się pojawić, gdyby PRP lub PRF były pozyskiwane od kogoś innego.
Osocze bogatopłytkowe prp pozyskuje się z krwi żylnej pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Pobraną próbkę materiału biologicznego poddaję się krótkiej obróbce, w tym wirowaniu, dodaniu trombiny i jonów wapnia, uzyskując żelowaty koncentrat. Znajduje się w nim bardzo dużo substancji bioaktywnych, głównie czynników wzrostu, które:
Osocze bogatopłytkowe PRP dzięki szerokiemu spektrum właściwości może być wykorzystywane w wielu obszarach stomatologii. Obecnie z dobrodziejstw tego biomateriału korzystają stomatologia zachowawcza i regeneracyjna, implantologia, periodontologia, endodoncja.
Zaletą PRP jest uwalnianie czynników wzrostu bezpośrednio po podaniu. Oznacza to, że zaraz po aplikacji koncentrat ten silnie stymuluje procesy naprawcze i gojenie się ran oraz odbudowę tkanek – w tym odbudowę tkanki kostnej.
Uzyskuje się ją również – podobnie jak osocze bogatopłytkowe PRP – w procesie wirowania próbki krwi żylnej pacjenta pobranej tuż przed zabiegiem. W przeciwieństwie jednak do osocza PRP nie dodaje się do niej żadnych antykoagulantów i natychmiast po odwirowaniu przenosi się ją do miejsca przeznaczenia. Stomatolog musi to zrobić niezwłocznie, ponieważ w otrzymanej mieszaninie szybko rozpoczyna się kaskadowy proces krzepnięcia. Ponieważ PRF nie zawiera żadnych dodatków, jest bezpieczniejszą formą materiału krwiopochodnego od PRP – osocze w niektórych przypadkach ,może powodować reakcje immunologiczne z powodu dodatku trombiny[1].
Otrzymany biomateriał jest bogaty w:
Fibryna bogatopłytkowa PRF wykorzystywana jest do stymulowania procesów gojenia, a także wzrostu kości i tkanek miękkich.
Ważną jej właściwością jest stopniowe, trwające kilka-kilkanaście dni (7-14-28 dni)[2] uwalnianie zawartych w niej składników bioaktywnych, dzięki czemu proces gojenia, regeneracji i rozwoju tkanek jest przez długi czas stymulowany w całkowicie naturalny sposób.
Fibryna bogatopłytkowa dostępna jest w postaci:
Postać stała PRF – membranowa – charakteryzuje się dużą sprężystością, wytrzymałością i elastycznością, a także podatnością na manipulacje manualne. Można ją przycinać, szyć, dopasowywać do rozmaitych kształtów. Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się do zastosowania w bardzo trudnych anatomicznie obszarach jamy ustnej. Z kolei I-PRF – dzięki swej płynnej formie – nadaje się do ostrzykiwań i trafia z najtrudniej dostępne rejony.
Ponieważ fibryna bogatopłytkowa zawiera szerokie spektrum monocytów i czynników, które sprzyjają ich szybkiej przemianie w makrofagi, wpływa to korzystnie na stymulację przebudowy i regeneracji kości.
Zarówno PRP, jak i PRF znajdują zastosowanie w zabiegach stomatologicznych dedykowanych osobom dorosłym, jak i dzieciom oraz młodzieży. U dzieci i młodzieży dobrze spisują się w leczeniu niedojrzałych zębów stałych. Są pomocne także w sytuacjach urazowych, np. złamania czy zwichnięcia zębów.
Przykłady zastosowania PRP i PRF:
Kiedy I-PRF, a kiedy A-PRF?
I-PRF (płynna postać fibryny bogatopłytkowej) wykorzystywana jest do:
A-PRF (fibryna bogatopłytkowa w postaci membrany) stosowana jest jako naturalny opatrunek nakładany bezpośrednio na leczone miejsca, na przykład w postaci swoistego plastra wokół implantu czy korków osadzonych w zębodołach.
Obie postaci fibryny bogatopłytkowej – I-PRF oraz A-PRF – stosowane są jednocześnie:
Korzyści ze stosowania PRP i PRF w stomatologii
Oba biomateriały:
[1]https://www.researchgate.net/publication/301766078_Zastosowanie_fibryny_bogatoplytkowej_PRF_w_stomatologii_PRF_application_in_dentistry
[2]http://www.czytelniamedyczna.pl/5174,wykorzystanie-potencjalu-fibryny-bogatoplytkowej-prf-w-stomatologii-wieku-rozwoj.html
[3]https://link.springer.com/article/10.1007/s00784-016-1719-1
[4]https://www.researchgate.net/publication/339777811_Platelet-Rich_Plasma_and_Regenerative_Dentistry
[5]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/adj.12754
Sprawdź się! Bezpłatny quiz do artykułu: