SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zęby mądrości mogą wyrosnąć nawet w bardzo późnym wieku
8 marca 2021 --- Drukuj

Przywykliśmy do tego, że trzecie zęby trzonowe, zwane również zębami mądrości, wyrastają zwykle pomiędzy 16. a 25. rokiem życia lub wcale. Okazuje się jednak, że natura może nas bardzo zaskoczyć. Nie bądźmy zatem zdziwieni, jeśli dolegliwości wskazujące na wyrzynanie się ósemek zaczną dokuczać nam nawet w wieku 90 lat i dowiedzmy się, z czego wynikają tak duże opóźnienia.

Dlaczego u niektórych ósemki wyrastają późno?

Późno wyrastające zęby mądrości to przypadki tzw. zębów zatrzymanych. Określa się tak żeby, które zostały w pełni wykształtowane już na wcześniejszych etapach życia, ale z różnych przyczyn pozostały w kości żuchwy lub szczęki. Nie nastąpił zatem proces ich wyrzynania. Zęby zatrzymane to przypadłość zwłaszcza tych osób, u których łuk zębowy nie zapewnia dla nowego zęba wystarczającej ilości miejsca. Organizm zapobiega w ten sposób stłoczeniu zębów, prowadzącemu do wady zgryzu.

Osoby z zatrzymanymi zębami mądrości zazwyczaj nie odczuwają z ich strony żadnych dolegliwości, a wielokrotnie nawet nie mają świadomości, że posiadają ósemki. W gorszej sytuacji są pacjenci, u których ósemki wyrzynają się mimo braku miejsca w łuku zębowym. Aby uniknąć powikłań, muszą oni stosować aparat ortodontyczny i poddać się zabiegom rozbudowy łuku.

Rekordowo spóźniona ósemka

Zatrzymane zęby zazwyczaj ujawniają się w starszym wieku. U wielu pacjentów jest to okres pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Ciekawym przypadkiem jest jednak pojawienie się zębów mądrości u pewnej Niemki w wieku prawie 93 lat. Pani Wolf-Wimmer pewnego dnia zaczęła odczuwać twardą wypukłość pod protezą. Dołączyły do tego silne bóle głowy, ból w czasie połykania, mrowienie w okolicy policzka i problemy z szerokim otwieraniem ust. Następnie pojawił się obrzęk dziąsła oraz naciek lewego policzka.

Dużym zaskoczeniem były przeprowadzone pacjentce badania radiologiczne. Wykazały one bowiem, że przyczyną wszystkich dolegliwości są wyrzynające się aż trzy ósemki. Tym sposobem pani Wolf-Wimmer stała się najstarszą na świecie osobą, u której wyrosły zęby mądrości. Przypadek ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, pobijając dotychczasowy rekord, który należał do 80-letniego mężczyzny z Afryki Południowej.

Pamiętajmy, że odpowiednio wczesne wykrycie zębów zatrzymanych umożliwia przeprowadzenie zabiegu usunięcia zawiązki zęba, a tym samym zapobiega ewentualnemu stłoczeniu zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X