Choroby alergiczne to zmora naszych czasów. Pojawiają się coraz częściej – w odpowiedzi na działanie szeregu różnych czynników: leków, żywności czy substancji chemicznych stosowanych w środkach odkażających, czyszczących lub kosmetycznych i mogą powodować powstanie zmian w obrębie jamy ustnej i warg. Z danych przedstawionych przez Zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że Polska znajduje się w czołówce państw z najwyższą częstością występowania chorób alergicznych. Prawie połowa Polaków ma dodatnie wyniki testów uczuleniowych, z czego najczęściej notuje się alergie na pyłki roślin i roztocza kurzu.
Wprawdzie stosowane w stomatologii nowoczesne produkty terapeutyczne, materiały i środki znieczulające cechuje bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa, lecz nigdy nie można mieć całkowitej pewności, że nie pojawi się reakcja alergiczna. Jeżeli ktoś ma skłonności do uczuleń, wówczas ryzyko pojawienia się alergii jest większe.
Najgroźniejsza z reakcji na działanie alergenu to wstrząs anafilaktyczny. W naszym kraju wzrasta częstość występowania anafilaksji – potwierdzają to wyniki raportu „Anafilaksja – problem zdrowotny i medyczny” opublikowanego w 2016 r.
Wstrząs anafilaktyczny to zdarzenie zagrażające życiu i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Powstaje nagle, ma gwałtowny przebieg, a miejscem demonstracji jest między innymi śluzówka jamy ustnej.
Alergia powodująca wstrząs anafilaktyczny może objawiać się w obszarze jamy ustnej:
Opisane reakcje mogą być poprzedzone świądem lub mrowieniem tkanek. Może też pojawić się uczucie palenia.
Czynniki najczęściej wywołujące alergię w jamie ustnej to:
Alergia w jamie ustnej – objawy
Zmiany uczuleniowe mogą obejmować jamę ustną i czerwień warg. Mogą objawiać się jako:
Uczulenie może też manifestować się na czerwieni wargowej jako obrzęk limfatyczny. Reakcja ta, jeśli ma tendencje do nawrotów, może doprowadzić do trwałego powiększenia warg i ich zniekształcenia.
Infekcje bakteryjne a alergie w jamie ustnej
Bywa, że obecność bakterii w ustroju i/lub wytwarzanych przez nie toksyn rozwija skłonność do alergii, które dają objawy również w jamie ustnej. Schorzeniami dającymi obraz w jamie ustnej, których powstanie tłumaczy się alergizacją ustroju spowodowaną przez bakterie, są:
Zespół alergii jamy ustnej
Zespół alergii jamy ustnej, określany skrótem OAS od angielskiej nazwy przypadłości: oral allergy syndrome, lub skrótem UZU od polskiego określenia ustny zespół uczuleniowy, opisano dopiero w 1989 r. Mianem tym określa się zespół symptomów w postaci obrzęku lub pokrzywki, które pojawiają się w obrębie błon śluzowych jamy ustnej lub warg po kontakcie z alergenem u osób, u których wcześniej pojawiały się uczulenia na pyłki drzew i po zjedzeniu określonego produktu spożywczego. Istotą tej przypadłości jest reakcja krzyżowa pomiędzy białkami zawartymi w pokarmach a pyłkami drzew. OAS obserwuje się prawie wyłącznie u osób, które dotknięte są alergicznym nieżytem nosa i uczuleniem na pyłki roślin.