Wielu pacjentów implantologicznych spotyka się z pojęciem augmentacji. Jest to sterowana regeneracja kości, która musi zostać przeprowadzona przed wszczepieniem implantu, jeśli doszło do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Zanik to postępujący proces, będący naturalną konsekwencją ekstrakcji zęba. W ostatnim czasie naukowcy opracowali nowy preparat do augmentacji.
Nowy biomateriał opracowany został przez zespół naukowców z Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze. Zaskakujący jest fakt, że w całości wykonano go z odpadów z akwakultury – rybich łusek i skóry żaby ryczącej. Biorąc pod uwagę, że tylko w samym Singapurze co roku konsumowanych jest aż 100 milionów kilogramów ryb i mięsa żab ryczących, produkcja nowego biomateriału może być bezproblemowa, a co najważniejsze – zupełnie bezpieczna dla środowiska.
Naukowcy odkryli, że wspomniane odpady, po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu, zapewniają bardzo dobre rezultaty w odbudowie tkanki kostnej. Porowata struktura biomateriału tworzy doskonałe podłoże do przyczepiania i namnażania ludzkich komórek kościotwórczych. Istotną zaletą nowego biomateriału jest także to, że składa się on z tych samych związków, które obecne są w ludzkich kościach. Wpływa to na ograniczenie ryzyka wystąpienia reakcji zapalnej.
Dotychczasowe badania pokazują, że wspomniany biomateriał z powodzeniem może być wykorzystywany do regeneracji tkanki kostnej, w której planowane jest umieszczenie implantu. Takie rozwiązanie jest o tyle lepsze od tradycyjnej augmentacji, że nie wymaga dodatkowego zabiegu pobrania tkanki kostnej od pacjenta i przyspiesza całość leczenia implantologicznego.
Biomateriał na bazie rybich łusek i skóry żaby równie dobrze może być stosowany we wszystkich innych przypadkach, w których występuje konieczność regeneracji utraconej tkanki kostnej. Mowa tutaj o utracie tkanki np. na skutek urazu, choroby, procesów starzenia albo chirurgicznego leczenia nowotworu.
Opracowany biomateriał prawdopodobnie wkrótce zasili szeregi preparatów popularnie wykorzystywanych do odbudowy tkanki kostnej w gabinetach stomatologicznych.