SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Innowacyjne pastylki do ssania z peptydem odbudują szkliwo
1 lipca 2021 --- Drukuj

Innowacyjny preparat z peptydem do odbudowy szkliwa.

Pastylka do ssania, która wzmacnia i odbudowuje szkliwo, wybiela zęby, a do tego chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł – coś, co brzmi zupełnie abstrakcyjnie wkrótce może stać się rzeczywistością. Wszystko za sprawą preparatu opracowanego niedawno przez naukowców z University of Washington.

Niezwykła kapsułka

Z pewnością ciekawość budzi to, co kryje się w środku kapsułki o tak niezwykłych właściwościach. Otóż jest to peptyd poddany genetycznej modyfikacji, która nadała mu zdolność do wiązania się z uszkodzonym szkliwem i do jego odbudowy. Wspomniany peptyd należy do grupy białek określanych jako amelogeniny. Są to białka odpowiadające za rozwój szkliwa zębów oraz cementu na powierzchni korzeni zębowych. Szacuje się, że ludzkie szkliwo w fazie rozwoju zawiera 30% białka, z czego 90% to właśnie amelogeniny.

Zdaniem naukowców, opracowany preparat będzie mógł być przyjmowany zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Zaledwie jedna kapsułka dziennie wystarczy do tego, aby wzmocnić i utrzymać zdrowe szkliwo, natomiast dwie kapsułki dziennie zalecane będą osobom, u których występuje konieczność odbudowy szkliwa.

Zalety preparatu z peptydem

Nawet mikroskopijne uszkodzenia szkliwa sprawiają, że bakterie próchnicotwórcze mają otwartą drogę do głębszych warstw zęba, co przyspiesza postęp próchnicy. Ważna jest zatem odbudowa szkliwa. Ponadto, wzmocnione szkliwo ogranicza przyczepność bakterii, dzięki czemu trudniej tworzy się płytka nazębna, która w wyniku mineralizacji przeistaczałaby się w niszczący dziąsła kamień nazębny.

To jednak nie wszystkie zalety preparatu z peptydem. Naukowcy twierdzą, że odbudowane dzięki niemu szkliwo jest bielsze niż to, jakie możemy uzyskać stosując popularne metody wybielania zębów, takie jak paski czy żele. Co więcej, w tego typu metodach narażamy zęby na kontakt z nadtlenkiem wodoru, który może osłabiać szkliwo, natomiast kapsułki z peptydem nie tylko nie niszczą szkliwa, ale je odbudowują. Nie wykazują także szkodliwego oddziaływania na tkankę miękką jamy ustnej.

Preparat z peptydem obecnie przechodzi badania kliniczne. Naukowcy nie wykluczają także opracowania innych specyfików na bazie zmodyfikowanego peptydu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X