SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nalot na języku może pomóc w wykrywaniu chorób serca
6 listopada 2021 --- Drukuj

Dotychczasowe badania dowiodły, że dzięki analizie mikrobiomu języka można zdiagnozować nowotwór trzustki. Okazuje się, że w taki sposób można zdiagnozować także problemy kardiologiczne. Poznajmy różnice w wyglądzie i mikrobiomie języka osób przewlekle chorujących na serce.

Język a schorzenia kardiologiczne – badania

Zależności pomiędzy wyglądem i mikrobiomem języka, a chorobami serca przyjrzeli się naukowcy z First Affiliated Hospital of Guangzhou University of Chinese Medicine. Do badania zaproszono 70 osób, w tym 42 osoby ze schorzeniami kardiologicznymi i 28 zdrowych osób. Wszyscy uczestnicy byli wolni od problemów stomatologicznych, chorób języka i jamy ustnej. W okresie 7 dni poprzedzających badanie żaden z nich nie przechodził infekcji górnych dróg oddechowych ani nie przyjmował antybiotyków i leków immunosupresyjnych, które mogłyby zaburzać mikroflorę.

W ramach badania uczestnikom pobierano próbki nalotu z języka. Z racji tego, że bakterie najintensywniej namnażają się przez noc, materiał zbierano w porze porannej, przed śniadaniem i szczotkowaniem zębów. Pobrane próbki analizowano przy wykorzystaniu metody sekwencjonowania genów 16S rRNA.

Wyniki badań

Badania dowiodły, że przewlekłe choroby serca uwidaczniają się już w samym wyglądzie języka. Podczas gdy zdrowi ludzie mają jasnoczerwony język pokryty białawym nalotem, u osób chorujących na serce język ma barwę mocno czerwoną i nalot koloru żółtego. Różnice widoczne są też w składzie i liczebności bakterii zasiedlających język. Im bardziej zaawansowana postać choroby serca, tym na języku mniej jest bakterii z rodzaju Solobacterium i Eubacterium. Naukowcy wskazują jednak na konieczność dalszych badań w tym zakresie.

Pamiętajmy, aby w codziennej higienie jamy ustnej uwzględnić czyszczenie języka. Możemy użyć do tego specjalnego czyścika do języka albo zwykłej szczoteczki manualnej, która na odwrocie główki posiada gumowe wypustki. Aby oczyścić język wystarczy kilkukrotnie przesunąć po nim czyścik – od tyłu w kierunku czubka języka. Po każdym przeciągnięciu należy opłukać czyścik pod bieżącą wodą. Czyszczenie języka warto przeprowadzać 2 razy dziennie, najlepiej przy porannym i wieczornym szczotkowaniu zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X