SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Kiszona kapusta zapobiega próchnicy
7 listopada 2021 --- Drukuj

Wiele mówi się o tym, że w zapobieganiu próchnicy znaczenie ma nie tylko regularna i dokładna higiena zębów, ale także dieta. I wcale nie chodzi tutaj jedynie o ograniczenie słodyczy, ale również o sięganie po produkty, które z punktu widzenia stomatologii są prozdrowotne. Należy do nich m.in. kiszona kapusta.

Kiszonki dla zdrowia, w tym zdrowia zębów

Od dawna wiadomo, że kiszona kapusta to rezerwuar cennych witamin i bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie oddziałują na nasz układ odpornościowy i florę bakteryjną jelit. Wspomagają także procesy trawienne, gdyż zwiększają produkcję enzymów. Nie zapominajmy, że kiszona kapusta ma dobry wpływ również na florę bakteryjną w jamie ustnej.

Zanim sięgniemy po przepisy na dania z kiszoną kapustą, pamiętajmy, że gotowanie kiszonej kapusty to proces, który niszczy zawarte w niej wartościowe bakterie. Najlepiej więc spożywać ją na surowo, ewentualnie po delikatnym podgrzaniu do maksymalnej temperatury 30°C.

Kiszona kapusta kontra bakterie próchnicotwórcze

Badania naukowców wskazują na dużą skuteczność bakterii zawartych w kiszonej kapuście w starciu z bakteriami powodującymi próchnicę. Mowa o badaniu przeprowadzonym na szczurach. Polegało ono na wyizolowaniu z kiszonek aż 54 szczepów bakterii z rodzaju Lactobacilli i sprawdzanie, jak oddziałują one na bakterie z gatunku Streptococcus mutans, czyli bakterie, które w głównej mierze odpowiadają za powstawanie ubytków próchniczych. Badanie trwało 35 dni.

W sposób szczególny przyjrzano się szczepowi Lactobacilli plantarum K41. Zaobserwowano, że wspomniany szczep bakterii zwalcza populację Streptococcus mutans nawet w 98,4%, a szczury, które go otrzymywały, miały o 20-30% mniej zębów zaatakowanych przez próchnicę, w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie miała podawanego szczepu Lactobacilli plantarum K41. Stwierdzono także, że wiele innych szczepów bakterii, zawartych w kiszonej kapuście, ma potencjał profilaktyczny dla zębów, choć nie tak silny, jak szczep Lactobacilli plantarum K41.

Jeśli chcemy zadbać o zdrowie zębów, koniecznie wprowadźmy do swojej diety kiszoną kapustę. Warto jeść ją regularnie, czyli 3-4 razy w tygodniu. Jej zamiennikiem o zbliżonej skuteczności mogą być kiszone ogórki.

Czytaj więcej o: kiszona kapusta | próchnca | ryzyko próchnicy |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Dorośli ... tylko 15.
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X