Wiele mówi się o tym, że w zapobieganiu próchnicy znaczenie ma nie tylko regularna i dokładna higiena zębów, ale także dieta. I wcale nie chodzi tutaj jedynie o ograniczenie słodyczy, ale również o sięganie po produkty, które z punktu widzenia stomatologii są prozdrowotne. Należy do nich m.in. kiszona kapusta.
Od dawna wiadomo, że kiszona kapusta to rezerwuar cennych witamin i bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie oddziałują na nasz układ odpornościowy i florę bakteryjną jelit. Wspomagają także procesy trawienne, gdyż zwiększają produkcję enzymów. Nie zapominajmy, że kiszona kapusta ma dobry wpływ również na florę bakteryjną w jamie ustnej.
Zanim sięgniemy po przepisy na dania z kiszoną kapustą, pamiętajmy, że gotowanie kiszonej kapusty to proces, który niszczy zawarte w niej wartościowe bakterie. Najlepiej więc spożywać ją na surowo, ewentualnie po delikatnym podgrzaniu do maksymalnej temperatury 30°C.
Badania naukowców wskazują na dużą skuteczność bakterii zawartych w kiszonej kapuście w starciu z bakteriami powodującymi próchnicę. Mowa o badaniu przeprowadzonym na szczurach. Polegało ono na wyizolowaniu z kiszonek aż 54 szczepów bakterii z rodzaju Lactobacilli i sprawdzanie, jak oddziałują one na bakterie z gatunku Streptococcus mutans, czyli bakterie, które w głównej mierze odpowiadają za powstawanie ubytków próchniczych. Badanie trwało 35 dni.
W sposób szczególny przyjrzano się szczepowi Lactobacilli plantarum K41. Zaobserwowano, że wspomniany szczep bakterii zwalcza populację Streptococcus mutans nawet w 98,4%, a szczury, które go otrzymywały, miały o 20-30% mniej zębów zaatakowanych przez próchnicę, w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie miała podawanego szczepu Lactobacilli plantarum K41. Stwierdzono także, że wiele innych szczepów bakterii, zawartych w kiszonej kapuście, ma potencjał profilaktyczny dla zębów, choć nie tak silny, jak szczep Lactobacilli plantarum K41.
Jeśli chcemy zadbać o zdrowie zębów, koniecznie wprowadźmy do swojej diety kiszoną kapustę. Warto jeść ją regularnie, czyli 3-4 razy w tygodniu. Jej zamiennikiem o zbliżonej skuteczności mogą być kiszone ogórki.