SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Najdziwniejsze przypadki stomatologiczne
24 lipca 2019 --- Drukuj

Stomatologia nie przestaje zaskakiwać, prezentujemy skromną listę „dziwnych” przypadków, które zanotowano podczas wizyty u dentysty.

1. 17-letni mężczyzna z Indii z 232 zębami

W 2014 roku dentysta usunął 232 zęby u 17-letniego mężczyzny z Indii.

Były one wynikiem nowotworu zwanego zębiakiem, w którym zaczynają tworzyć się zęby szczątkowe. Po usunięciu guza z jamy ustnej dentysta i jego zespół policzyli małe, gruszkowate zęby wewnątrz. Różniły się one rozmiarami i kształtami, począwszy od drobnych jak ziarenka, a na większych masach tkanki zębowej skończywszy. Łącznie naliczyli rekordową liczbę 232 zębów.

2. Uprawa pomidora

Dentysta zapytany przez stację Fox News o dziwne przypadki opowiedział, że podczas leczenia kanałowego u jednego z pacjentów znalezione zostało w dziąśle ziarno. Po bliższym przyjrzeniu się zdali sobie sprawę, że nawet kiełkuje z niego roślina. Pacjent powiedział, że to najprawdopodobniej nasionko pomidora.

3. Zęby przytrzymywane w miejscu przez płytkę nazębną

Płytka i kamień nazębny gromadzą się z czasem na zębach i stanowią idealne podłoże dla bakterii. Kontrola płytki i kamienia nazębnego jest jedną z głównych przyczyn codziennego szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną.

Jeśli jednak zaniedba się ten nawyk, płytka i kamień nazębny mogą nagromadzić się w ogromnych ilościach. Płytka może utworzyć pomost między zębami, zwanym „mostkiem płytki nazębnej”. Gdy osoba z powstałym w ten sposób mostkiem w końcu uda się do dentysty, aby usunąć płytkę nazębną, może wraz z nią stracić zęby!

Im dłużej płytka znajduje się na zębie, tym bardziej uszkadza ona otaczające ją tkanki. Bakterie mogą wyjadać dziąsła i kości, usuwając podporę dla zęba. Z czasem płytka staje się jedyną rzeczą trzymającą zęby w miejscu. Gdy zostanie usunięta, zęby nie będą mogły stać samodzielnie.

4. Przyklejanie zębów

Wiele osób boi się wizyt u dentysty. Dla niektórych strach jest tak wielki, że zamiast pójść do dentysty, wolą przykleić zęba Super Glue.

Pewna Brytyjka robiła tak przez około 10 lat. Niestety, z powodu substancji chemicznych zawartych w kleju zęby ostatecznie uległy uszkodzeniu. Skończyło się na wstawieniu implantu dentystycznego — rozwiązania znacznie droższego i bardziej czasochłonnego niż nowa korona zębowa.

5. Połknięty aparat ortodontyczny

Pewna Australijka udała się do szpitala z powodu przeszywającego bólu brzucha. Po zbadaniu jej lekarze odkryli coś niesamowitego — kawałek metalowego drutu. Drut przebił jelito cienkie, powodując ból.

Kobieta zakończyła leczenie ortodontyczne dziesięć lat przed pojawieniem się bólu. Prawdopodobnie podczas zdejmowania aparatu połknęła niewielki kawałek drutu i minęło sporo czasu, zanim zdążył się on ułożyć w pozycji będącej w stanie wyrządzić jej krzywdę.

6. Ząb w nosie

22-letni mężczyzna z Arabii Saudyjskiej cierpiał na przewlekłe krwawienia z nosa, które przytrafiały mu się przez trzy lata raz lub dwa razy w miesiącu. Gdy w końcu udał się do lekarza, w jego nosie odkryto centymetrową masę zębową. Podobnie jak u mężczyzny z Indii wspomnianego na początku artykułu, był to wynik zębiaka. Na szczęście znajdował się w nim tylko jeden ząb.

7. Ząb w mózgu

To ostatni wpis z cyklu „ząb wyrastający w dziwnym miejscu” na tej liście. 4-miesięczne niemowlę z Ameryki zwróciło uwagę lekarzy, gdy ci spostrzegli, że jego głowa rośnie szybciej, niż powinna. Tomografia wykazała obecność łagodnego guza mózgu, w którym rosły zęby. Guz wraz z zębami został skutecznie usunięty.

8. Implant zęba, który pomaga odzyskać wzrok

W rzadkich przypadkach zęby mogą być wykorzystane do przywracania wzroku u ludzi. Prawie tysiąc osób poddało się temu zabiegowi, aby odzyskać wzrok.

Procedura działa w następujący sposób. Z ust pacjenta pobierany jest kieł. Następnie w podstawę zęba wszczepiana jest sztuczna soczewka. Ząb wraz z soczewką umieszczony zostaje pod powieką, dzięki czemu kieł obrasta tkanką. Z jamy ustnej pacjenta pobrany zostaje płat skóry, który następnie zostaje wszczepiony na zęba, umożliwiając fragmentowi skóry dopływ krwi.

W rogówce wycina się otwór, przez który do oka dostaje się światło.

9. Ząb w uchu

To nie jest przypadek, w którym ząb rośnie tam, gdzie nie powinien, a raczej taki, w którym kończy się w nieodpowiednim miejscu.

Pewien Brytyjczyk skarżył się na rozdzierający ból w uchu. Po zbadaniu lekarze odkryli ząb tkwiący w jego uchu. Mężczyzna już wcześniej miał usunięte wszystkie swoje zęby i nie pamiętał, w jaki sposób ząb mógł się dostać do kanału słuchowego. W przeciwieństwie do pozostałych przypadków nie była to kwestia guza, w którym rosły zęby.

10. Dziecko, które urodziło się z 28 zębami

Większość dzieci rodzi się bez zębów. Sporadycznie u noworodka może trafić się jeden lub dwa. Wszystkich jednak zaskoczyło dziecko z Indii, które urodziło się z kompletem 28 zębów. Nie miało ono z tego powodu żadnych komplikacji zdrowotnych, a nawet zaczęło jeść miękkie pokarmy w ósmym miesiącu życia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X