1. Ubytki w zębach mlecznych można zignorować. Błąd! Zęby mleczne są w rzeczywistości bardzo ważne dla prawidłowego zdrowia jamy ustnej. Jeśli wypadną one zbyt wcześnie, może to doprowadzić do problemów z zębami stałymi, gdy te już się pojawią. O zęby mleczne należy dbać tak samo, jak o stałe.
2. Twardsza szczoteczka = lepsze czyszczenie. Rzadko istnieją dobre powody ku temu, żeby używać szczoteczki z twardym włosiem. Tak naprawdę idealna jest średnia twardość. Szczoteczki z twardym włosiem mogą w gruncie rzeczy ścierać szkliwo zębów — nie jest to pożądany skutek. Najlepsze jest średnie włosie, które podczas szczotkowania należy ustawić pod kątem 45 stopni do zęba.
3. Aparaty ortodontyczne są dla nastolatków. Powszechnym mitem jest stwierdzenie, że jeśli nie nosiło się aparatu w okresie nastoletnim, potem jest już za późno. To nieprawda! Dorośli mogą również czerpać z nich korzyści. Systemy takie jak Invisalign są zaprojektowane tak, aby dorośli mogli prostować zgryz bez potrzeby mocowania widocznych zamków ortodontycznych i drutów na zębach.
4. Ciąża powoduje wypadanie zębów. Jest pewien stary mit, który mówi, że kobieta traci jeden ząb na każde dziecko. Tak z pewnością nie jest. Ciąża powoduje wiele zmian w organizmie kobiety, lecz wypadanie zębów nie jest jedną z nich. Ciężarne kobiety powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ choroby dziąseł mogą powodować komplikacje, jednak ciąża sama w sobie nie spowoduje, że ząb nagle wypadnie.
5. Jedzenie suszonych owoców i picie soku jest lepsze niż jedzenie słodyczy i picie napojów gazowanych. Jeśli chodzi o zawartość cukru, nie jest to prawdą. Sok zawiera mnóstwo cukru, podobnie jak napoje gazowane. Suszone owoce natomiast mają więcej cukru niż zwykłe owoce, przez co są tak samo niekorzystne dla zębów jak cukierki. Bakterie rozwijają się dzięki cukrom zawartym w tych produktach, więc należy jeść je z umiarem.
6. W miarę starzenia ludzie zawsze tracą zęby. Dzięki postępom w utrzymywaniu higieny jamy ustnej i opiece dentystycznej dzisiejsze pokolenia starszych osób są pierwszymi, które zachowają większość swoich naturalnych zębów w podeszłym wieku! Należy szczególnie dbać o zęby, zwłaszcza że z czasem ulegają one zużyciu, natomiast ich utrata nie jest już nieuniknioną częścią procesu starzenia.
7. Zdrowe zęby są śnieżnobiałe. Zdrowe zęby mogą mieć różne kolory — z pewnością nie jest nim śnieżnobiały! Zdrowe zęby powinny być w kolorze złamanej bieli, lecz różne jej odcienie są również zupełnie zdrowe. Śnieżnobiały kolor jest osiągalny tylko przez wybielanie zębów i nie jest on wyznacznikiem zdrowia zębów.
8. Jeśli dziąsła krwawią, nie szczotkuj ich ani nie czyść nicią dentystyczną. To przeciwieństwo tego, co powinno się robić! Krwawienie dziąseł jest oznaką choroby dziąseł. Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną jest najlepszą opcją usuwania płytki nazębnej, która jest pożywką dla bakterii wywołujących choroby. Zaprzestając szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną, można pogorszyć sytuację i doprowadzić do poważniejszych problemów, które są trudniejsze (i droższe) do wyleczenia.
9. Usuwanie zębów mądrości koryguje stłoczenie zębów. To nieprawda. Stłoczenie następuje zwykle przed pojawieniem się zębów mądrości — zęby mądrości powodują je niezwykle rzadko. Dlatego też usunięcie ich w tym nie pomoże. Jest jednak wiele innych powodów usuwania zębów mądrości, takich jak ból i przechylanie się ich na boki w szczęce.
10. Można ukryć fakt, że nie szczotkowało się zębów przez jakiś czas, myjąc je tuż przed wizytą u dentysty. Niestety nie da się ukryć konsekwencji ciągłego nieszczotkowania zębów jednorazowym myciem! Dentysta nadal dostrzeże wszystkie inne oznaki nieszczotkowania.
11. Częstsze szczotkowanie = zdrowsze zęby. Nie bez przyczyny dentyści zalecają szczotkowanie tylko 2-3 razy dziennie przez około 2 minuty, a nie więcej. Nadmierne mycie zębów może nie być dobre dla zębów. Pasta do zębów, podobnie jak same szczoteczki, ma właściwości ścierne. Zbyt częste szczotkowanie ściera szkliwo i naraża zęby na uszkodzenia.
12. Nie trzeba zabierać dziecka do dentysty, dopóki nie wyrośnie mu drugi ząb. Tak naprawdę większość lekarzy poleca zabieranie dziecka do dentysty jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek zębów. Rodziców zachęca się, aby od około 6. miesiąca życia dziecka zabierali je ze sobą na swoje własne przeglądy i wizyty dentystyczne. Dziecko niekoniecznie samo musi być wtedy pacjentem, chodzi o przyzwyczajenie go do wizyt u dentysty. Jest to także świetna okazja dla rodziców, aby dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka. Pierwsza „właściwa” wizyta dentystyczna dziecka powinna mieć miejsce w wieku około 2 lat.
13. Wybielanie jest szkodliwe dla zębów. Jest w tym ziarno prawdy — nadmierne wybielanie zębów jest zdecydowanie zgubne dla zębów, podobnie jak zbyt częste szczotkowanie. Jednak profesjonalnie wykonane wybielanie zębów ograniczone do 1-2 sesji jest zupełnie zdrowe. Może występować pewna wrażliwość i zaczerwienienie dziąseł, natomiast zęby pozostaną nieuszkodzone.
14. W trakcie ciąży nie należy poddawać się leczeniu stomatologicznemu. Z tym bywa różnie. Przeglądy dentystyczne i usuwanie kamienia nazębnego są w porządku. Znieczulenie miejscowe można stosować tylko, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie powinno się w trakcie ciąży wykonywać zabiegów wymagających sedacji lub znieczulenia ogólnego, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych procedur medycznych.
15. Rentgeny zębów są szkodliwe i niepotrzebne. Dawka promieniowania stosowana w badaniu RTG. jest bardzo mała — zwłaszcza w przypadku nowoczesnych cyfrowych aparatów rentgenowskich. Jedno prześwietlenie na sześć miesięcy nie wywołuje żadnych szkód. Badania te nie są wcale zbędne, ponieważ pozwalają dentyście dostrzec problemy z zębami i ich korzeniami, których nie widać gołym okiem. Może to pomóc z wyprzedzeniem zauważyć komplikacje, które mogą nastąpić w przyszłości.
Zapewne zainteresują Cię także ciekawostki stomatologiczne.