Nadwrażliwość zębiny oznacza krótkotrwały, ostry ból występujący w odpowiedzi na nieszkodliwe bodźce działające na odsłoniętą zębinę (ból, który nie może być wiązany z inną nieprawidłowością lub patologią zęba). Do nieszkodliwych bodźców tego rodzaju należą bodźce termiczne, dotykowe, osmotyczne i dehydratacyjne, które mogą występować naturalnie w środowisku jamy ustnej. Do wrażliwości zębiny mogą usposabiać różnorodne czynniki – zarówno ogólne, jak miejscowe.
Zębina, którą w części koronowej pokrywa szkliwo, a w części korzeniowej – cement, w warunkach fizjologicznych nie jest wrażliwa. Wrażliwość na bodźce pojawia się po jej odsłonięciu – jako prawidłowa reakcja obronna miazgi.
Nadwrażliwość zębiny powstaje w wyniku aktywacji włókien nerwowych A-beta i A-delta; jej skutkiem jest ostry, zlokalizowany i przemijający ból, tzw. ból zębinowy. To rodzaj alarmu: kanaliki zębinowe są otwarte i drożne w kierunku miazgi, czyli są podatne na różne bodźce, wnikanie bakterii i ich toksyn. Ból zębinowy może występować w różnych stanach klinicznych: towarzyszyć ubytkom próchnicowym, nadłamanym lub złamanym koronom (bez obnażenia miazgi), bruzdom podniebienno-dziąsłowym i in.
Ból w nadwrażliwości zębiny jest nagły, umiejscowiony i utrzymuje się, dopóki działa bodziec. Ból może być wywoływany przez bodźce:
W rozwoju nadwrażliwości zębiny można wyróżnić dwie zasadnicze fazy:
W zębinie nadwrażliwej (w por. do zębiny niewrażliwej) znajduje się więcej kanalików z otwartymi ujściami zewnętrznymi, większa jest również średnica kanalików i przepływ płynu kanalikowego.
Rozwojowi nadwrażliwości zębiny sprzyjać mogą różnorodne czynniki, m.in. stan wyczerpania nerwowego, ciąża, ale też warunki życia, nawyki żywieniowe i higieniczne.
Odsłonięcie zębiny jest konsekwencją braku (pokrywającego ją) szkliwa lub cementu. Do utraty szkliwa (starcia zęba) może dojść na skutek:
Za obnażenie zębiny korzenia odpowiadać może wiele czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się choroby przyzębia i jego starczy zanik, recesję dziąsła, nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Wrażliwość korzeni pochodzenia jatrogennego może być skutkiem chirurgicznego leczenia przyzębia. W rozwoju przyszyjkowej nadwrażliwości zębiny korzeniowej istotny jest też rodzaj połączenia szkliwno-cementowego, np. w niektórych przypadkach pomiędzy szkliwem i cementem obecne jest pasemko odsłoniętej zębiny (co może sprzyjać powstawaniu nadwrażliwości). Poza tym warstewka cementu w rejonie szyjki jest cienka i łatwo można ją usunąć, np. szczotkując zęby i używając abrazyjnych past do zębów.
Odsłoniętą zębinę chroni warstwa mazista, w której znajdują się składniki białkowe i depozyty fosforanu wapnia (ze śliny). Czynniki, które mogą usuwać warstwę mazistą, mogą przyczyniać się do otwierania kanalików zębinowych i do inicjacji nadwrażliwości zębiny.
Dyskusyjna jest rola płytki bakteryjnej w rozwoju nadwrażliwości; potencjalnie może dochodzić do otwierania kanalików zębinowych przez kwasowe produkty metabolizmu płytki, ale odsłonięta zębina nie w każdym przypadku staje się nadwrażliwa. Proces ten zależy m.in. od liczby (i drożności) otwartych kanalików zębinowych.