Od pewnego czasu obserwujemy modę na naturalne, własnoręcznie robione kosmetyki. Nie omija ona także past do zębów. Jednak zanim sięgniemy po jeden z wielu dostępnych w sieci przepisów na domową pastę do zębów, warto wiedzieć, jakie konsekwencje może nieść za sobą jej stosowanie.
Domowe pasty zwykle zawierają szereg naturalnych składników. Jednym z popularnych jest olej kokosowy. Uważa się go za sprzymierzeńca w walce z próchnicą, ale pod warunkiem, że jest to olej nadtrawiony, czyli poddany działaniu enzymów trawiennych. Nic jednak nie zapobiega próchnicy tak skutecznie, jak fluor. Niestety, brak go w domowych pastach do zębów. Na specyfiki te często składają się także goździki. Choć możemy nasłuchać się o nich wiele dobrego, specjaliści nie polecają stosowania ich jako głównego składnika past do zębów.
We własnoręcznie robionych pastach często znajdujemy też biel meudońską, określaną inaczej jako biel hiszpańska. Choć istotnie wspomaga ona usuwanie płytki nazębnej to trzeba wziąć pod uwagę, że oprócz właściwości polerujących, ma ona również właściwości ścierne, które mogą zaszkodzić naszemu szkliwu. Równie niebezpiecznym składnikiem tego typu specyfików jest cytryna. Zawiera ona kwasy, które atakują szkliwo zębów, a które dodatkowo wcieramy w głębsze warstwy zęba podczas szczotkowania.
Tradycyjna pasta w tubce zabezpieczona jest przed przedostawaniem się do niej zanieczyszczeń i zarazków. Z kolei domowa pasta najczęściej przechowywana jest w pojemnikach typu słoik, do których o wiele łatwiej mogą trafić patogeny. Często umieszczamy je tam sami, poprzez bezpośrednie nabieranie pasty szczoteczką, na której znajduje się przecież cała masa różnego rodzaju bakterii. Chorobotwórcze drobnoustroje namnażają się w paście przez długi czas i mogą powodować takie schorzenia jak zapalenie żołądka czy jelit. Również same składniki pasty zaliczane są do łatwopsujących się.
Jeśli koniecznie chcemy zamienić tradycyjną pastę na bardziej naturalną, sięgnijmy po dostępne w sklepach i aptekach pasty ekologiczne. Są one pozbawione toksycznych substancji i złożone ze składników pochodzących ze zrównoważonych, ekologicznych upraw.