Kwas hialuronowy pod względem chemicznym nie jest kwasem lecz cukrem. To polisacharyd. Znajdziemy go w prawie każdej tkance organizmu. Ponieważ jest zaangażowany między innymi w nawilżenie, regenerację, utrzymanie odpowiedniej stabilności tkanek i ich rozwój, znalazł wiele zastosowań w stomatologii.
Po białkach, takich jak kolagen i elastyna, kwas hialuronowy jest trzecim najważniejszym elementem budującym macierz międzykomórkową skóry właściwej i tkanki łącznej, a w mazi stawów jest go nawet więcej niż białek. Składnik ten znajduje się także w osoczu krwi. Powstaje przez całe życie człowieka dzięki aktywności fibroblastów, które produkują go szczególnie dużo, kiedy w tkance toczą się procesy zapalne lub regeneracyjne. Jednak z wiekiem sprawność syntezy tego związku spada, co między innymi odbija się negatywnie na nawilżeniu tkanek i ich zdolności do odnowy czy gojenia się.
Związek ten cechuje się niezwykłą właściwością – znakomicie wiąże wodę. Jedna cząstka kwasu hialuronowego może związać aż 250 molekuł wody. Fundamentem tej skuteczności jest natura chemiczna kwasu hialuronowego – jest biopolimerem. Jego cząsteczka zawiera rozgałęzione łańcuchy, a w przestrzeniach między nimi może być więziona woda.
To właśnie dzięki znakomitemu wiązaniu wody kwas hialuronowy zapewnia tkankom odpowiednie nawilżenie, a także sprzyja wytworzeniu i utrzymaniu właściwej struktury przestrzennej białkowego rusztowania tkanki łącznej, zbudowanego z włókien kolagenu i elastyny. W rezultacie tkanki mogą zyskać uwarunkowaną przez wspomniane białka jędrność i elastyczność, a także właściwą sobie pełność.
W stomatologii kwas hialuronowy wykorzystywany jest obecnie szeroko – w różnych jej dziedzinach i na różne sposoby. Rozmaitość zastosowań tego związku wynika z tego, że może on być nieusieciowany, częściowo usieciowany lub usieciowany. Formy te różnią się gęstością, stopniem wiązania wody, a także wielkością cząsteczek.
Ryc. 1. Szerokie zastosowanie wypełniaczy
Forma nieusieciowana wykorzystywana jest głównie do przyspieszania procesów regeneracji i gojenia, natomiast usieciowany kwas hialuronowy działa ochronnie, również wspomaga procesy regeneracyjne i gojenie, ale dodatkowo może być stosowany do wspomagania leczenia periodontologicznego i przebudowy morfologicznej brodawek międzyzębowych.
Ważnymi zaletami kwasu hialuronowego są jego naturalny charakter, nieszkodliwość i bezpieczeństwo stosowania tak duże, że może on być wykorzystywany już u niemowląt. Z tego powodu dodaje się go między innymi do preparatów przeciw bolesnemu ząbkowaniu.
Przypisy:
[1]https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a4824/Kwas-hialuronowy-w–leczeniu-chorob–przyzebia-i–blony-sluzowej-jamy-ustnej–Przeglad-pismiennictwa.html/
[2]https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/zastosowanie-toksyny-botulinowej-i-kwasu-hialuronowego-w-stomatologii
[3]https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11845-020-02230-6
[4]https://journal.uod.ac/index.php/uodjournal/article/download/842/594