SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Miód manuka – sprzymierzeniec w walce z kserostomią i chorobami przyzębia
6 września 2021 --- Drukuj

Wiele produktów spożywczych może być wsparciem w leczeniu lub zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Dziś na celownik bierzemy miód manuka. Dowiedzmy się, dlaczego jest to miód cenniejszy niż inne oraz z jakimi problemami stomatologicznymi pomoże nam się uporać.

Miód manuka – bogactwo składników odżywczych

Miód manuka to jeden z najwartościowszych miodów, gdyż zawiera on nawet czterokrotnie więcej składników odżywczych w porównaniu z innymi miodami kwiatowymi. Wśród składników tych jest m.in. potas, cynk, żelazo, wapń, fosfor, magnez, aminokwasy oraz witaminy z grupy B, które przeciwdziałają próchnicy i zapobiegają krwawieniu dziąseł. Miód manuka zawiera także substancję, która nie występuje w innych miodach – metyloglioksal. Ma ona właściwości antybakteryjne. Nie bez powodu pozostaje także fakt, że Manuka zawiera większość ilość Olejku cynamonowego – zwalcza najgroźniejsze patogeny jamy ustnej

Miód manuka w problemach stomatologicznych

Badania wskazują, że miód manuka ma zdolność do niszczenia wielu typów bakterii periodontologicznych, przez co może być pomocny w zwalczaniu chorób przyzębia, w tym stanów zapalnych przyzębia spowodowanych leczeniem ortodontycznym. Przewagą miodu manuka nad tradycyjnymi antybiotykami jest to, że pacjenci nie wykazują oporności na jego działanie.

zestaw pszczelarski Ryc. 1. zestaw pszczelarski

Właściwości przeciwbakteryjne miodu manuka sprawiają także, że łagodzi on stany zapalne dziąseł, zapobiega tworzeniu się warstwy biofilmu, usuwa nieprzyjemny zapach z ust oraz zmniejsza ilość kwasów, które produkowane są przez bakterie zasiedlające jamę ustną. Specyfik ten zalecany jest również osobom borykającym się z kserostomią, czyli suchością w jamie ustnej, która może być skutkiem ubocznym radioterapii albo przyjmowania niektórych leków.

Spożywanie tego produktu pszczelego może uchronić nas też od próchnicy zębów. Jeden z ekspertów sugeruje nawet używanie go jako pasty do zębów. W tym celu połowę łyżeczki miodu należy wziąć do ust i językiem rozprowadzić na uzębieniu, a następnie wyszczotkować zęby szczoteczką, nie używając do tego żadnych dodatkowych preparatów. Specjaliści zbadali również, że miód manuka ma podobną skuteczność działania, co płyny do płukania ust z dodatkiem chlorheksydyny.

Jeśli chcemy zadbać o zdrowie, w tym o zdrowie jamy ustnej, zdecydowanie warto wprowadzić do swojej diety miód manuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X