SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nowy system ograniczy ryzyko zarażenia koronawirusem u dentysty
12 sierpnia 2021 --- Drukuj

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Na myśl nasuwają się między innymi gabinety dentystyczne. To miejsca, gdzie siłą rzeczy każdy pacjent musi zdjąć maseczkę i nie może zachowywać bezpiecznego odstępu od lekarza. Naukowcy są jednak na drodze do opracowania systemu, który zwiększy bezpieczeństwo w tym zakresie.

Innowacyjny system w fazie testów

Procedury wykonywane przez stomatologów podczas zabiegów nieodłącznie wiążą się z wytwarzaniem aerozoli. Te z kolei sprzyjają przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2. Aby zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i personelu, opracowano specjalny system, który umożliwi wykrywanie „zainfekowanego” aerozolu.

W celu stworzenia tego innowacyjnego rozwiązania swoje siły połączyli eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu, Uniwersytetu Heriot-Watt, Real Good Dental Company oraz CENSIS. Prototyp przeszedł już fazę wstępnych testów, a obecnie testowany jest w symulowanym środowisku gabinetu stomatologicznego. Naukowcy mają też w planach opracowanie odpowiedniego interfejsu i algorytmu, który będzie kompatybilny z systemem alarmowym.

Jak działa system?

Wspomniany system wykorzystuje modele matematyczne pozwalające na przewidywanie ruchu kropel zawieszonych w powietrzu, a także na badanie zależności jakości powietrza i pracy urządzeń aerozolotwórczych. Celem systemu jest ograniczenie ryzyka związanego z kontaminacją, czyli zanieczyszczeniem powietrza drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Działanie systemu oparte jest na czujnikach. Ich rola sprowadza się do śledzenia położenia oraz ruchu chmury aerozolowej, powstającej na skutek działania urządzeń generujących aerozol. Zgodnie z założeniem, czujniki mają pozwolić na stworzenie swoistej mapy ryzyka przestrzennego pomieszczenia, w którym dokonywane są zabiegi stomatologiczne. Dane dostarczane przez czujniki będą dostępne do odczytu w czasie rzeczywistym, dzięki czemu, w razie potrzeby, personel będzie w stanie podjąć działania pozwalające uniknąć zakażenia.

Na razie niewiadomym jest, czy opracowany system będzie wykorzystywany przez gabinety stomatologiczne i kiedy ewentualnie to nastąpi. Niewątpliwie jednak byłby on przydatnym narzędziem, dzięki któremu udałoby się uniknąć wielu zakażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X