SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Pasta do zębów dla dzieci – jaka najlepsza?
7 sierpnia 2021 --- Drukuj

Stomatolodzy wielokrotnie podkreślają, że o zęby trzeba dbać już od najmłodszych lat. Rodzice, którzy biorą sobie ten apel do serca, często poszukują wsparcia w wyborze najlepszej pasty do zębów dla dziecka. Spróbujmy określić co powinna, a czego nie powinna ona w sobie zawierać.

Pasty dla dzieci – niepożądane składniki

Wybierając pastę do zębów dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Nie powinno być w nim przede wszystkim detergentu zwanego laurylosiarczanem sodu (SLS), gdyż może on powodować owrzodzenia. Unikać trzeba też olejków eterycznych, gdyż z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne mogą one hamować rozwój dobroczynnych bakterii w jamie ustnej niemowlaka. Delikatne szkliwo dziecka nie powinno być także narażane na składniki o silnych właściwościach ściernych. Nie bez znaczenia jest też kwestia zapachu. Wiele małych dzieci nie lubi np. zapachu mięty.

Z fluorem czy bez?

Od dawna toczą się dyskusje na temat tego, czy pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor. W sklepach możemy napotkać zarówno pasty z fluorem, jak i bez. Przeciwnicy tego pierwiastka twierdzą, że może on powodować problemy z nauką, obniżenie poziomu IQ, chroniczne zmęczenie, a nawet letarg i depresję. Zwolennicy natomiast wskazują na właściwości przeciwpróchnicze fluoru.

Specjaliści zwykle doceniają fluor zawarty w pastach dla dzieci i podkreślają, że wszystko zależy od jego stężenia. Pasty do zębów dla dorosłych zwykle mają od 500 do 1500 ppm fluoru. Jak łatwo się domyślić, delikatne szkliwo dziecka powinno zostać potraktowane pastą o mniejszym stężeniu fluoru. Przyjmuje się, że dla dziecka od 6 miesiąca do 2 roku życia najodpowiedniejsze stężenie fluoru to stężenie poniżej 1000 ppm. W przypadku dzieci od 2 do 6 roku życia zaleca się stosowanie past o stężeniu równym 1000 ppm, natomiast starsze pociechy mogą sięgać po pasty, z których korzystają dorośli.

Pamiętajmy, że znaczenie ma także ilość pasty używanej podczas pojedynczego mycia zębów. Dzieciom do 2 roku życia powinniśmy aplikować jej tyle, ile zmieściłoby się na ich najmniejszym paznokciu. Z kolei dla dzieci od 2 do 6 roku życia wyznacznikiem powinna być wielkość pół ziarnka groszku, a dla dzieci powyżej 6 roku życia – całego ziarnka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X