SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Koferdam - metoda izolacji pola operacyjnego od śliny
24 lutego 2010 --- Drukuj

Jedną z podstawowych zasad leczenia endodontycznego pozwalającą na zachowanie aseptyczności jest izolacja pola operacyjnego przed dostępem śliny. Fakt ten jest szczególnie związany z wymogami współczesnej endodoncji, uważany jest wręcz za konieczność w realizowaniu leczenia endodontycznego.

Koferdam

Istnieją dwa sposoby utrzymywania suchości pola operacyjnego: stosowanie koferdamu lub wałeczków z waty. Koferdam jest skuteczniejszym, choć nie zawsze najłatwiejszym sposobem izolowania zębów. Z tego powodu niedoświadczeni lekarze unikają stosowania koferdamu i nigdy nie dochodzą do wprawy w używaniu go.
Koferdam jest cienkim arkuszem naturalnej gumy lateksowej lub bezlateksowej, produkowanym w różnych kolorach (żółtym, zielonym, szarym, niebieskim, czarnym) oraz grubościach określanych na: cienką, średnią, grubą oraz bardzo grubą, tak aby zaspokoić indywidualne potrzeby i preferencje dentystów.

Przeważnie stosowane są następujące kolory koferdamu:
• jasny – zwłaszcza przy zabiegach endodontycznych ze względu na zwiększoną przy jego użyciu transiluminację;
• ciemny – zwykle przy zamiarze dostarczenia lepszego kontrastu;
• zielony – stosowany najczęściej przez dentystów, być może ze względu na fakt przyjemnego koloru;

Kwestia grubości koferdamu jest istotna przez wzgląd na różną wytrzymałość mechaniczną gum. Gumy cienkie cechują się łatwością w zakładaniu i przez to są chętniej stosowane. Mają jednak pewien mankament, a mianowicie łatwo ulegają rozerwaniu, zwykle mają tendencję do pękania wokół otworów wycinanych na zęby. Gumy bardzo grube z kolei mają wysoką wytrzymałość, lecz bardzo małą rozciągliwość, stąd trudności w zakładaniu. Dlatego najbezpieczniejszym okazuje się stosowanie gum o grubości (0,25mm – średnie) i (0,30mm – grube), które są stosunkowo odporne na pęknięcia, ściśle przylegają do szyjek zębów oraz skutecznie odsuwają dziąsło od tkanek zębowych. Koferdam występuje najczęściej w postaci arkuszy o wymiarach 15 x 15 cm oraz w postaci rolek o szerokości 12,5 – 15 cm, z których odcinane są odpowiednie arkusze długości 12 – 15 cm.

W skład koferdamu oprócz płatów gumy wchodzą także takie elementy jak :
• ramki – używane do utrzymywania brzegów rozpiętej gumy, występujące w dwóch rozmiarach dużym oraz małym wykorzystywanym przy młodszych pacjentach. Wykonane z tworzyw sztucznych nie utrudniają wykonywania zdjęć rtg, poprzez przepuszczalność promieni rtg a co za tym idzie nie zaciemnianie obrazu;
• kleszcze – służą do perforacji gumy, stąd często są nazywane dziurkaczami lub przebijakami. Wycinają otwory różnej wielkości odpowiednie dla poszczególnych grup zębowych (od nr 1 do 5) i tak kolejno:
– nr1 dla siekaczy dolnych,
– nr2 dla siekaczy górnych,
– nr3 dla kłów i przedtrzonowców,
– nr4 dla trzonowców,
– nr5 dla trzonowców utrzymujących tylko klamry;
• klamry – służą do mocowania gumy na poszczególnych zębach, cechują się różnorodnością kształtów i rozmiarów w zależności od wielkości i budowy zęba oraz rodzaju zabiegu. Zbudowane są z łuków (jednego lub dwóch) oraz szczęk, które mają za zadanie obejmowanie zęba oraz przyleganie do niego w punktach stycznych od strony podniebiennej bądź językowej oraz przedsionkowej. W zależności od kształtu szczęk dzielimy je na skrzydłowe i bezskrzydłowe.
Konieczność ich zastosowania występuje w momencie zakładania koferdamu tylko na jeden leczony ząb lub w przepadku konieczności odsunięcia dziąsła od szyjki zęba;
• kleszcze – czyli szczypce do mocowania klamer na zębie.

Koferdam jest niewątpliwie „wynalazkiem” ułatwiającym pracę stomatologa, ale także a może i przede wszystkim zapewnia większą dokładność i skuteczność oraz lepsze rezultaty podczas leczenia. Dzieje się tak poprzez:
• stworzenie bariery aseptycznej (zabezpieczenie przed drobnoustrojami znajdującymi się w ślinie);
• kontrolę wilgotności;
• zwiększony dostęp do pola operacyjnego (odsunięcie języka, warg, policzków oraz dziąsła);
• zwiększoną widoczność pola operacyjnego;
• zwiększoną skuteczność operacyjną.

Na rynku dostępne są także nowe produkty pozwalające izolację pola zabiegowego koferdamem, bez użycia klamer, ramki i specjalnych kleszczy.

Bibliografia:
M. Barańska – Gachowska, „Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego”
B. Arabska – Przedpełska, „Endodoncja – morfologia, diagnostyka, leczenie”

 

Komentarzy: 2

Dodano 12.05.2010

A co z pacjentami, którzy nie moga z rónych powodów oddychac przez nos? Koferdam zakrywa przeciaż całą jamę ustną.

Dodano 21.10.2010

to nawet lepiej, guma nigdy szczelnie nie zamyka dostępu do J.Ust. tylko leży na ramce swobodnie, bez gumy woda z wydychanego powietrza przeszkadzała by w prawidłowości zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X