SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Kłopotliwe torbiele
20 marca 2015 --- Drukuj

Dziwne zmiany pojawiające się czasem w jamie ustnej, które wywołują ból, dyskomfort lub niepokojąco rosną, zawsze powinny być wskazaniem do jak najszybszej wizyty u dentysty. Twory te mogą być torbielami: kości lub tkanek miękkich. Torbiele w jamie ustnej od samego początku mogą sprawiać kłopoty albo też odwrotnie: mogą długo istnieć, nie dając widocznych lub odczuwalnych objawów chorobowych. Zdarza się, że torbiel samoistnie pęka, opróżnia swoją zawartość i zanika, ale bywa i tak, że nawet twory, które nie wywołują początkowo żadnych negatywnych reakcji organizmu, z czasem mogą zacząć sprawiać problemy; szczególnie, kiedy zmiany te ulegają zakażeniu i rozwija się w nich stan zapalny.

Skutkami istnienia torbieli w jamie ustnej mogą być:

 • Ból, ucisk, obrzęk, opuchlizna – to rezultaty powiększania się torbieli albo wynik zakłóceń w usuwaniu wydzieliny, które najczęściej są spowodowane przez rozwój stanu zapalnego w obrębie zmiany i zatkanie drożności gruczołów limfatycznych. Z powodu zablokowania drogi ujścia wydzieliny w torbieli wzrasta ciśnienie i parcie na tkanki, co manifestuje się wymienionymi wyżej przykrymi objawami.
 • Parestezje wargi górnej lub dolnej (mrowienie, drętwienie) – pojawiają się wskutek wzrostu torbieli lub kiedy w zmianie rozwija się stan zapalny i powoduje ucisk okolicznych tkanek.
 • Uwypuklenia tkanek, zmiana dotychczasowego kształtu obszaru jamy ustnej, w którym torbiel się rozrasta, unoszenie dolnej małżowiny nosowej, a nawet zniszczenie dna jamy nosowej – zmiany te mogą błędnie sugerować narastanie tkanki nowotworowej.
 • Zmiany w kościach szczęk i wyrostka zębodołowego w postaci zaników, rozdęcia lub ścieńczenia kości – są konsekwencją stałego, powiększającego się ucisku wywołanego przez rosnącą torbiel.
 • Nietypowe objawy ze strony zębów sugerujące, że to nie torbiel, a właśnie stan zapalny w samym zębie jest ich przyczyną (np. drżenie zęba podczas testów opukowych).
 • Krwotoki – mogą być rezultatem silnego powiększenia się torbieli tętniakowatej i wywołanego tym pęknięcia ściany kostnej. Mogą też pojawić się podczas leczenia torbieli metodą wyłyżeczkowania.
 • Rozsuwanie korzeni zębów, przemieszczanie zawiązków zębów i całych zębów oraz będące ich konsekwencją nieprawidłowości zgryzu.
 • Utrudnienia w wyrzynaniu się zębów – występują, kiedy torbiel tworzy się nad zawiązkiem zęba lub nad już wyrastającym, ale jeszcze ukrytym pod dziąsłem zębem.
 • Pojawienie się torbieli (guzków) satelitarnych, które powstają z pasm komórek wyrastających z nabłonka pierwotnej torbieli rogowaciejącej i których usunięcie wymaga sporej ingerencji w tkanki.
 • Możliwość nawrotów torbieli w miejscach, z których były już likwidowane – spowodowane jest to najczęściej niecałkowitym usunięciem zmian pierwotnych. Przy wznowach istnieje ryzyko wystąpienia metaplazji nowotworowej, czyli pojawienia się w torbielach nawrotowych komórek zmienionych pod względem czynnościowym lub morfologicznym w odniesieniu do komórek, które tworzyły usuniętą, pierwotną torbiel.
 • Transformacja nowotworowa – punktem wyjścia mogą być: torbiel rogowaciejąca pierwotna, mnogie torbiele pierwotne w kościach szczęk lub żuchwy lub też torbiel zawiązkowa.
 • Zagrożenie dla zdrowia ogólnego a nawet życia – powstaje, kiedy ropna treść z zakażonej i zmienionej zapalnie torbieli przedostanie się do krwiobiegu. W takiej sytuacji może dojść do zakażenia krwi i rozprzestrzenienia się infekcji na cały organizm.

Jak widać, skutki istnienia torbieli mogą być poważne i mogą dotyczyć całego organizmu, a w skrajnych przypadkach mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia ogólnego i życia. Z tego powodu po zauważeniu jakiejkolwiek zmiany w jamie ustnej nie należy zwlekać z wizytą u dentysty; ani nie należy rezygnować z wizyt kontrolnych – bo choć niektóre torbiele nie dają żadnych objawów lub nawet nie manifestują swojego istnienia, mogą po pewnym czasie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
 • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
 • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X