SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Syndrom piekących ust
25 lutego 2009 --- Drukuj

Ta uciążliwa patologia może pojawić się w czasie zabiegu u dentysty. W języku angielskim nazywa się ona BMS (burning mouth syndrome).

Charakteryzuje się ona chronicznym bólem w części jamy ustnej i gardła przeważnie występującym u 3 % ludności w średnim i starszym wieku. To zaburzenie cechuje się występowaniem pieczenia zlokalizowanego w ustach i może obejmować język, śluzówkę policzków, usta. Pojawia się szczypiący ból, swędzenie, zniekształcony smak, suchość w ustach. Pomimo znacznego odczucia pieczenia śluzówki ust mogą być zdrowe bez żadnej zmiany czy widocznej rany. Nawet badania hmatochemiczne, testy śliny, badania wykrywające obecność infekcji i wszystkie inne badania wykonywane w celu ustalenia diagnozy często kończą się normalnymi rezultatami. Sądzi się, że może być wiele przyczyn: brak witaminy B, cukrzyca, zbyt długie leczenie farmakologiczne, spożywanie drażniącego pożywienia i ostrych przypraw, ale też czynnik emocjonalny (niepokój i depresja).

Nie istnieje specyficzna terapia. Pocieszające jest to, że charakter tej dolegliwości jest łagodny, czasem ustępujący. Często następuje to po użyciu suplementu spożywczego o fiunkcji odtleniającej i usuwającej wolne rodniki. Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Neapolu wysuwa się hipotezę, iż BMS jest neuropatią.

Czytaj więcej o: piękące usta | syndrom piekących ust |

Komentarzy: 3

blank
Dodano 26.04.2009

O Boże! Dziękuję za ten artykuł. Próbowałam znaleźć w Necie swoje objawy i zanim weszłam na tą stronę, przeszłam przez choroby onkologiczne, SM, gronkowca złocistego itd. Czy przy tym syndromie istnieje możliwość występowania dodatkowo pojedynczych króst po jednej stronie żuchwy i wewnątrz policzka? I do jakiego lekarza pójść żeby zdiagnozował ten syndrom?

blank
Dodano 11.06.2012

Mam identyczne objawy, pieczenie języka i ust od wewnętrznej strony, zmian bardzo w ustach nie widać ale bardzo odczuwa się to pieczenie, do tego jeszcze z rana i na wieczór odczuwam ból gardła a w dzień ten ból gardła jakoś ustępuje. Co to może być?? pierwszy raz coś takiego mam. Nie wiem co z tym mam zrobić???

blank
Dodano 24.06.2013

mnie piecze język i podniebienie oraz usta od 8 lat ; nie będę opisywać jakie przeszłam badania i różne wymazy /wyniki w normie/ problem pozostał nie mam siły z tym walczyć nic nie pomaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X