SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Kiretaż z użyciem erytrytolu spłyci kieszonki dziąsłowe
17 lipca 2021 --- Drukuj

Erytrytol to popularny słodzik oznaczany symbolem E968. Przez stomatologów został doceniony już dawno, ale teraz pojawił się ku temu jeszcze jeden powód. Z badań wynika bowiem, że erytrytol aplikowany na zęby pod ciśnieniem może uskutecznić zabieg usuwania kamienia i poprawić wyniki leczenia pacjentów periodontycznych.

Badania nad erytrytolem

Autorem wspomnianych badań jest periodontolog prof. Holger Jentsch. W eksperymencie uczestniczyło 42 pacjentów cierpiących na zapalenie przyzębia mające postać umiarkowaną lub zaawansowaną. Połowa uczestników stanowiła grupę badawczą. Osoby te zostały poddane zabiegowi kiretażu z użyciem erytrytolu. Z kolei pozostali pacjenci należeli do grupy kontrolnej, u której przeprowadzono tradycyjny kiretaż.

W trakcie sondowania w obydwu grupach oceniano nasilenie krwawienia. Następnie badanych poddano trzykrotnej ocenie – tuż po wykonanym zabiegu, po 3 miesiącach od zabiegu i po 6 miesiącach od zabiegu. Oceniano głębokość kieszonek zębowych oraz poziom przyczepu i mikroorganizmów. Za każdym razem pobierano też próbki biofilmu poddziąsłowego i płynu dziąsłowego.

Erytrytol w stomatologii

Choć nasilenie krwawienia podczas sondowania w obydwu grupach było podobne, wyraźnie widać pozytywny wpływ stosowania erytrytolu podczas zabiegów poddziąsłowego usuwania kamienia. Pacjenci z grupy badawczej po 6 miesiącach od zabiegu mieli znacznie spłycone kieszonki zębowe w porównaniu z pacjentami z grupy kontrolnej. W ich jamie ustnej zaobserwowano także mniejszą liczbę bakterii Treponema denticola oraz Tannerella forsythia, czyli bakterii periodontogennych.

To cenne odkrycie, gdyż tradycyjny zabieg kiretażu co prawda pomaga w leczeniu chorób przyzębia, ale jego efekty utrzymują się stosunkowo przez krótki czas, przez co konieczne jest częste powtarzanie zabiegu. Użycie erytrytolu w dużej mierze rozwiązuje ten problem, a nadto ogranicza potrzebę przeprowadzania otwartego kiretażu.

Wszystko wskazuje na to, że popularny słodzik na stałe znajdzie swoje miejsce w gabinetach stomatologicznych. Nie zapominajmy także o tym, że w przeciwieństwie do zwykłego cukru nie powoduje on rozwoju próchnicy, a nawet jej zapobiega, gdyż zatrzymuje proces fermentacji cukrów.

Zalecenia po zabiegu kieratażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
  • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X