SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Język włochaty i leukoplakia włochata – czym się różnią?
27 maja 2021 --- Drukuj

Język włochaty nie powstaje wskutek leukoplakii włochatej, ale ta druga może lokalizować się na języku. I choć zarówno język włochaty, jak i leukoplakia włochata dają wrażenie włochatości, są to różne przypadłości notowane w jamie ustnej.

 Język włochaty – sygnalizuje nieprawidłowości

Język włochaty nie jest chorobą; sygnalizuje jednak, że w organizmie toczą się procesy patologiczne. Polega na hiperkeratozie (nadmiernym rogowaceniu) brodawek nitkowatych na powierzchni około 2/3 przedniej części języka. Brodawki charakteryzują się dużym wzrostem, co daje wrażenie włochatości. Pojawia się również nalot, a język – w wyniku wydzielanych przez bakterie żyjące w jamie ustnej porfiryn – nabiera ciemnych odcieni brązu, a nawet może stać się czarny. Nalot można usunąć przy pomocy szpatułki.

Język włochaty częściej notowany jest ok. 3-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Czarny język włochaty pojawia się u 25% osób zakażonych wirusem HIV i u ok. 3% osób niezakażonych tym wirusem. Jego pojawienie się może być spowodowane nieprawidłową dietą (z niedostateczną ilością błonnika), stanami zapalnymi przebiegającymi z gorączką, zakażeniem grzybiczym, nieprawidłową higieną jamy ustnej, lekami czy używkami. Często towarzyszy mu halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust.

Leukoplakia włochata – zmiana wymagająca leczenia

Leukoplakia włochata jest najczęściej stwierdzanym uszkodzeniem związanym z zakażeniem wirusem Epsteina-Barra i można ją odróżnić od zwykłej leukoplakii. Może pojawić się w wyniku upośledzenia odporności – związanego z zakażeniem wirusem HIV czy w wyniku problemów immunologicznych mających inne źródła. Jej występowanie wiąże się również z paleniem tytoniu. Często bywa pierwszym symptomem zakażenia wirusem HIV.

Ponieważ charakteryzuje się występowaniem na powierzchni śluzówki jamy ustnej plam albo smug o równych lub pofałdowanych powierzchniach w kolorze białym, dlatego nadano jej również nazwę rogowacenia białego. Występuje najczęściej jednostronnie lub obustronnie na bocznej powierzchni języka, ale może też pojawiać się na dnie jamy ustnej, śluzówce policzków czy na podniebieniu miękkim. Leukoplakii włochatej nie da się zetrzeć – odróżnia ją to od objawów zakażenia grzybami. Od innych nieprawidłowości w jamie ustnej można ją też odróżnić poprzez badanie histopatologiczne – obraz komórek dotkniętych leukoplakią włochatą widziany pod mikroskopem ujawnia patologiczne zmiany, m.in. w obrębie jąder komórkowych.

Leukoplakia włochata nie daje symptomów dokuczliwych, takich jak pieczenie czy ból, dlatego często się ją lekceważy. To błąd, ponieważ powinna być poddana obserwacji i diagnostyce, a następnie leczeniu farmakologicznemu lub zabiegowemu.

Źródła:
http://31.186.81.235:8080/api/files/view/5047.pdf
https://podyplomie.pl/stomatologia/30012,jezyk-czarny-wlochaty-wspolczesne-spojrzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • 80% ludzi nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu.
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X