SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jedzenie ryb sprzyja zdrowiu dziąseł u mężczyzn
22 sierpnia 2021 --- Drukuj

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, w znacznej mierze wpływa na nasze zdrowie. Ważnym elementem diety są między innymi ryby. Ostatnie badania naukowców pozwoliły odkryć, że spożywanie ryb korzystnie wpływa na zdrowie dziąseł, choć zależność ta występuje tylko u mężczyzn.

Biomarker CMPF

Ryby dostarczają szeregu cennych witamin i minerałów, w tym m.in. witaminę A, D, E, B, żelazo, magnez, potas, wapń, fluor, jod i selen. Są także źródłem kwasów omega-3, a jak wykazały badania, suplementacja tymi kwasy istotnie wspiera leczenie paradontozy. Okazuje się, że ryby mogą pomóc także mężczyznom, którzy borykają się ze skłonnością do zapalenia dziąseł.

Aby określić, czy dieta danej osoby bogata jest w ryby, wystarczy pobrać próbkę krwi i zbadać poziom biomarkera CMPF. To nazwa, pod którą kryje się kwas 3-karboksy-4-metylo-5-propylo-2-furanpropionowy. Im większe spożycie ryb, tym większy poziom wspomnianego biomarkera. Specjaliści sugerują, że ryby należy jadać minimum raz w tygodniu, a najlepiej 2-3 razy. Warto wybierać świeże ryby, gdyż ryby konserwowane pozbawione są znacznej części składników odżywczych.

Jedzenie ryb a zdrowie dziąseł – badania

Naukowcy z USA i Szwecji pokusili się o szczegółowe zbadanie zależności pomiędzy jedzeniem ryb, a zdrowiem dziąseł. W badaniach wzięło udział 922 osoby. Uczestnikom pobrano próbki krwi i zmierzono poziom biomarkera CMPF. Następnie oceniano stan ich dziąseł.

Badanie polegało na zestawieniu poziomu biomarkera CMPF ze stanem dziąseł danej osoby. Z badań wynikło, że u mężczyzn, u których poziom CMPF był wysoki, prawie o 3% rzadziej pojawiało się krwawienie podczas badania kieszonek zębowych sondą periodontologiczną. Pacjenci tacy mieli także o 0,49 mniejszą liczbę pogłębionych kieszonek zębowych, a 1,2 razy mniejsza była liczba kieszonek o głębokości powyżej 4mm. Co ciekawe, zaobserwowano także, że badani z tej grupy mieli o 0,23 większą liczbę zębów własnych.

Badania nie wykazały jednak żadnego powiązania pomiędzy spożywaniem ryb a zdrowiem dziąseł u kobiet. Naukowcy wskazują, że konieczne są dalsze badania odkrytej zależności, choć już na tym etapie można stwierdzić, że w przypadku mężczyzn dieta bogata w ryby może uchronić od chorób dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Pacjenci korzystający z usług w ramach NFZ o 9% częściej deklarują, że boją się dentysty.
  • 32% Amerykanów podaje nieświeży oddech jako najgorszą cechę współpracownika.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X