SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Jak uniknąć bolesnych zabiegów u dentysty?
9 kwietnia 2014 --- Drukuj

Unikaj spotkań z dentystą, a gwarantowane, że nie unikniesz bólu i czasem przykrych zabiegów stomatologicznych. To prawda ukryta pod pozorem paradoksu.

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie przykrych zabiegów stomatologicznych jest zatem profilaktyka chorób jamy ustnej i systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego – w celach kontrolnych. Rozwiązanie proste, ale z badań wynika, że stosuje je niewielu: tylko co czwarty z nas chodzi do dentysty zgodnie z ogólnie przyjętym zaleceniem, czyli raz na pół roku. W XXI wieku są nawet i tacy, którzy deklarują, że nie odwiedzają gabinetu stomatologicznego wcale – przyznają się do tego głównie mężczyźni (10% badanych).

Realizowanie zadań profilaktyki stomatologicznej – tej profesjonalnej, z którą stykamy się w gabinecie dentystycznym, lub indywidualne podejmowanie zadań prewencyjnych – to tylko jedna z metod na uniknięcie bolesnych wizyt u stomatologa.

Oto inne sposoby, dzięki którym nie skazujemy się na przykre leczenie zębów:

 

  • Wybór odpowiedniego dentysty i gabinetu – to tylko z pozoru mało istotne kwestie, ponieważ od sposobu podejścia stomatologa do pacjenta i od posiadanych przez lekarza umiejętności zależy, czy ekstrakcja zęba okaże się traumatycznym przeżyciem, z rwaniem w pełnym słowa znaczeniu, czy błyskawicznie przeprowadzonym zabiegiem, na który nawet nie zwróci się uwagi. Podobnie ważny jest wybór gabinetu. Większość z nas lubi udawać się do lecznic, w których pomieszczenia są zadbane i w których panuje miła atmosfera, oraz tam, gdzie stosuje się nowoczesny sprzęt, a cały personel – począwszy od obsługi rejestracji – działa ze zrozumieniem problemów pacjenta (w przypadku leczenia dzieci – również z cierpliwością). Obecnie na tynku funkcjonuje tyle gabinetów stomatologicznych, że da się wybrać ten optymalnie dopasowany do swoich potrzeb: albo taki, w którym może nie jest jeszcze stosowane znieczulenie komputerowe, ale przyjmuje w nim dentysta skutecznie odwracający uwagę od leczenia i od ukłucia podczas tradycyjnie aplikowanego znieczulenia, albo też wybierze się lecznicę pełną nowoczesnych gadżetów, które zrekompensują mrukliwość stomatologa.
  • Leczenie zębów podejmowane bez stresu i naglącej potrzeby – wizytę u dentysty najlepiej zaplanować, bo wtedy jest czas na oswojenie się z myślą o spotkaniu w gabinecie i zyskuje się swobodę wyboru i dentysty, i lecznicy. Kiedy pojawia się ból zęba, często trafiamy do przypadkowo wybranego gabinetu. Jeśli jest tam akurat kilku pacjentów umówionych na wizytę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas oczekiwania na przyjęcie skupimy się na odczuwanym bólu i leczenie też będzie odczuwane jako przykre.
  • Unikanie niemiłych sytuacji w pracy lub w życiu prywatnym przed wizytą – brak osobistych trosk i niezajmowanie się istniejącymi problemami pozwala się odprężyć i zrelaksować przed mającym się odbyć leczeniem.
  • Unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do urazu tkanek jamy ustnej lub do zniszczenia noszonych protez czy aparatów ortodontycznych – bo do bezbolesnych nie należy: leczenie złamanej szczęki czy też jamy ustnej pokiereszowanej uszkodzoną protezą, kolczykami umocowanymi na języku lub na zębach, albo zamkami aparatu ortodontycznego które weszły w zbyt bliski kontakt ze śluzówką podczas gwałtownego upadku.

Komentarzy: 3

Dodano 15.04.2014

Wizyta w gabinecie stomatologicznym to niestety konieczność, ale lepiej jest dbać o higienę jamy ustnej na co dzień. Dentysta nie zawsze pomoże.

blank
Dodano 25.04.2014

ja nie pamiętam kiedy byłam u dentysty na NFZ, może dlatego nie kojarzę dentysty z bólem? Chodzę tylko (z rodziną) do [url]http://sanusdent.pl/[/url] i nawet miło wspominam przeglądy i ewentualne leczenie. Wiadomo, że najważniejsze to dbać o zęby, ale jeśli juz trzeba to radze udać się do specjalisty, który dysponuje nowoczesnym sprzętem, no i lubi to, co robi. W mojej przychodni mam to wszystko, więc lubię tam chodzić:)

blank
Dodano 26.04.2014

zuzia ja też tam leczę zęby 🙂 co do drugiego komentującego – nie pomoże? Jeśli chodzi się regularnie no i oczywista, że dba się o zęby w domu, to dobry lekarz znajdzie pomysł i metodę na wszystko. Wiadomo, że jeśli ubytek jest ogromny, zęba niemal nie ma to trudno z tym coś zrobić. Chyba, że implanty…
Ja ufam specjalistom z sanusdent i implanty tez bym chyba zrobiła jakbym musiała…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X