Jak nitkować zęby?
Jak nitkować zęby? Nitkowanie zębów jest znakomitym zabiegiem uzupełniającym podstawową higienę jamy ustnej. Dopełnia szczotkowanie zębów. Używanie nici dentystycznej umożliwia oczyszczenie tych miejsc w uzębieniu, gdzie szczoteczka nie dociera bądź dociera tylko częściowo. Dotyczy to głównie powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych – wszędzie tam zbiera się sporo płytki bakteryjnej i resztek organicznych, które trudno usunąć podczas szczotkowania, ale dzięki sprawnemu operowaniu kawałkiem nici dentystycznej można tym akcesorium oczyścić cały ząb, wodząc po jego krzywiznach.
Nitkowanie zębów!
Nitkowanie jest proste. Przygotowaliśmy dla Was krótki i przejrzysty poradnik, jak skutecznie nitkować zęby. Z vademecum Dentysta.eu nitkowanie zębów jest proste…, jak naciągnięta między palcami nitka dentystyczna. Zaczynamy!
- Dobierz nić dentystyczną odpowiednią do swoich potrzeb i preferencji smakowych. Możesz wybierać wśród nici woskowanych lub niepokrytych woskiem, z fluorem lub bez niego, smakowych, z dodatkiem jonów srebra, grubszych, cieńszych…
- Umyj dokładnie ręce i odetnij kawałek nici o długości ok. 30 cm.
Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem nitki dentystycznej, możesz potrzebować nawet 40 cm kawałka.
- Nawiń nitkę na środkowe lub wskazujące palce dłoni. Owiń ją sobie wokół każdego palca kilkakrotnie – to zapobiegnie zsuwaniu się nitki i zapewni jej stabilne ułożenie. Niech końce nitki swobodnie zwisają.
- Naciągniętą nitkę włóż delikatnie pomiędzy dwa zęby (najlepiej zacznij nitkowanie od siekaczy) i zbliż do powierzchni dziąseł, uważając, aby nie uszkodzić delikatnej tkanki.
Łagodnym ruchem pociągnij nitkę po powierzchni stycznej siekacza lewego – od dziąsła ku koronie zęba.
Przesuń nitkę w palcach, włóż ją ponownie w szczelinę i oczyść ściankę siekacza prawego. Łagodnym ruchem wymiataj zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowej i oczyszczaj ścianki i krzywizny zęba, ciągnąc nitkę po powierzchni szkliwa zawsze od dziąsła w kierunku korony.
Nie pocieraj nitką po dziąśle poziomo, bo łatwo uszkodzisz miękką tkankę!
- Włóż teraz nitkę w szczelinę między siekaczem pierwszym i drugim. Czynność oczyszczania powtórz dla powierzchni stycznych i krzywizn obu zębów.
Po wyciągnięciu nitki z przestrzeni międzyzębowej przesuwaj ją w palcach tak, aby na środku znalazł się czysty fragment do nitkowania.
- Tę samą czynność przesuwania nitki w szczelinie międzyzębowej w kierunku od dziąsła ku koronie powtarzaj dla każdego zęba po kolei. Możesz też bardzo delikatnie wsunąć nitkę odrobinę pod linię dziąsła, aby usunąć zalegające tam zanieczyszczenia.
- Nitkuj według podanego wyżej schematu każdy ząb po kolei. W zębach trzonowych szczególnie dokładnie oczyść okolicę trzonowców graniczącą z dziąsłem. Zawsze wystrzegaj się szorowania nitką po dziąśle.
I jeszcze garść dobrych rad od Dentysta.eu:
- Nitkowanie potrafi wciągnąć – niezależnie od rodzaju nitki wykorzystywanej do wykonania tej czynności. Aby przyniosło oczekiwany efekt, musi być wykonywane systematycznie i z wykorzystaniem nitki odpowiedniej dla zaawansowania użytkownika.
- Początkującym mistrzom nitkowania polecamy sięgnięcie po dość szerokie nici dentystyczne. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia dziąseł podczas nitkowania jest niższe.
- Do oczyszczenia każdej ścianki zęba należy zawsze używać nowego fragmentu nitki – dzięki temu jednym posuwistym ruchem wymiata się zanieczyszczenia na całej długości czyszczonej powierzchni zęba.
- Po zakończeniu nitkowania warto dokładnie przepłukać jamę ustną czystą wodą, a następnie bezalkoholową płukanką o działaniu antyseptycznym.
- Pamiętaj! Nitkowanie NIE zastępuje szczotkowania! Ono je tylko uzupełnia. Zapoznaj się z prawidłowymi metodami szczotkowania.