SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
15 ciekawostek na temat zębów i stomatologii
8 lipca 2019 --- Drukuj
 1. W przypadku regularnego dbania o higienę ustną przeciętny człowiek w ciągu całego życia spędza prawie 39 dni ze szczoteczką w dłoni. To tak, jakby szczotkować zęby nieprzerwanie przez ponad miesiąc. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda? Nie mniej jednak statystyki wyraźnie wskazują, że większość z nas poświęca zbyt mało czasu na pojedyncze mycie. Według opinii ekspertów szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty, podczas gdy na ogół kończy się po 70 sekundach.
 2. Zastanawiając się nad najtwardszym elementem naszego ciała, na myśl od razu nasuwają się kości. Idziemy dobrym tropem, a mówiąc ściślej, to właśnie szkliwo naszego uzębienia jest najodporniejsze mechanicznie. Wprawdzie jest ono niezwykle wytrzymałe, ale wytrzymałość ta ma swoje granice, tak więc zdecydowanie odradzamy otwieranie butelki z napojem przy pomocy zębów. Pamiętajmy, że raz uszkodzone szkliwo już nigdy się nie zregeneruje.
 3. Kamień nazębny nie jest do końca tym, czym się nam wydaje. Ten z pozoru zwykły osad tworzą twardniejące bakterie, które osiadają na naszym uzębieniu, co ciekawe występuje w nim cała plejada mikroorganizmów – ponad 300 rodzajów bakterii.
 4. słodzone napoje gazowane są powszechnie uważane za przyczynę otyłości, szczególnie w przypadku dzieci, które popijają nimi praktycznie każdy posiłek. Mało kto wie, że mają one również ogromny wpływ na stan jamy ustnej, a spożycie 3 szklanek dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń, takich jak próchnica, ubytki czy utrata zębów o 62%.
 5. Korzenie stomatologii sięgają w głąb odległej historii. Pierwsze wzmianki na temat dentysty pochodzą z roku 3000 p.n.e., mówią na temat Egipcjanina imieniem Hesi-Re. Co ciekawe, zawód stomatologa nie był regulowany przez żadne instytucje, aż do roku 1905, w którym to został przeszkolony pierwszy higienista dentystyczny
 6. Najdroższy ząb w historii został sprzedany za ponad 3,600 $ w 1816 roku. Na pierwszy rzut oka ta suma nie przyprawia o zawrót głowy, ale w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje to kwotę 35,700 $! Z czyjej szczęki mógł pochodzić ten ząb? Pierwotnym właścicielem był nie kto inny niż sam Isaac Newton.
 7. Czy wiedzieliście, że strona szczęki, którą na ogół przeżuwacie jedzenie, odpowiada dominującej ręce? Innymi słowy, osoby praworęczne, żują pokarm, wykorzystując prawą stronę jamy ustnej, sytuacja wygląda analogicznie w przypadku osób leworęcznych.
 8. Nasz zgryz i odcisk języka są równe przydatne podczas identyfikacji, co odciski palców. Nie ma na świecie dwóch takich samych osób, u których cechy te byłyby identyczne.
 9. Ilość śliny wyprodukowana przez przeciętną osobę w ciągu jej całego życia mogłaby wypełnić dwa baseny olimpijskie.
 10. Tubka pasty do zębów jest w stanie zabić małe dziecko. Fluorek zawarty w paście może być śmiertelnie trujący w przypadku wchłonięcia dużej ilości przez wrażliwy dziecięcy organizm. Pasta powinna być przechowywana poza zasięgiem naszych pociech! Upewnij się, czy twoje dziecko wie, jak poprawnie szczotkować zęby oraz czy korzysta z odpowiedniej ilości pasty.
 11. Nie należy myć zębów bezpośrednio po odejściu od stołu. Tyczy się w szczególności spożywania pokarmów zawierających kwasy, takich jak owoce cytrusowe oraz napoje gazowane na ich bazie. Takie praktyki mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa.
 12. Najstarsza szczoteczka do zębów, odnaleziona przez archeologów na terenie obecnego Egiptu, pochodzi z roku 3500 p.n.e.
 13. Ślina stanowi naturalną osłonę dla twojego uzębienia, przeciwdziała rozwojowi próchnicy i zapobiega powstawaniu odbarwień. Aby podtrzymać prawidłowy obieg śliny w jamie ustnej, należy regularnie spożywać odpowiednie ilości wody.
 14. Suszone owoce wyrządzają zdecydowanie więcej szkód twoim zębom, niż ich świeże odpowiedniki. Proces suszenia polega na odparowaniu wody, a co za ty idzie, zwiększa się koncentracja cukru, który jak powszechnie wiadomo stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę.
 15. Zawiązki naszych zębów pojawiają się, gdy przebywamy jeszcze w łonie matki, co nie zmienia faktu, że pierwsze mleczaki na ogół stają się widoczne dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Nie mniej jednak medycyna zna przypadki, w których dzieci przyszły na świat z rozwiniętym uzębieniem.

Bonus: około pół miliona złotych, w przeliczeniu, każdej nocy zostawia wróżka zębuszka pod poduszkami dzieci na całym świecie, za przekazane jej zęby mleczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
 • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
 • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X