15 ciekawostek na temat zębów i stomatologii
- W przypadku regularnego dbania o higienę ustną przeciętny człowiek w ciągu całego życia spędza prawie 39 dni ze szczoteczką w dłoni. To tak, jakby szczotkować zęby nieprzerwanie przez ponad miesiąc. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda? Nie mniej jednak statystyki wyraźnie wskazują, że większość z nas poświęca zbyt mało czasu na pojedyncze mycie. Według opinii ekspertów szczotkowanie powinno trwać co najmniej 2 minuty, podczas gdy na ogół kończy się po 70 sekundach.
- Zastanawiając się nad najtwardszym elementem naszego ciała, na myśl od razu nasuwają się kości. Idziemy dobrym tropem, a mówiąc ściślej, to właśnie szkliwo naszego uzębienia jest najodporniejsze mechanicznie. Wprawdzie jest ono niezwykle wytrzymałe, ale wytrzymałość ta ma swoje granice, tak więc zdecydowanie odradzamy otwieranie butelki z napojem przy pomocy zębów. Pamiętajmy, że raz uszkodzone szkliwo już nigdy się nie zregeneruje.
- Kamień nazębny nie jest do końca tym, czym się nam wydaje. Ten z pozoru zwykły osad tworzą twardniejące bakterie, które osiadają na naszym uzębieniu, co ciekawe występuje w nim cała plejada mikroorganizmów – ponad 300 rodzajów bakterii.
- słodzone napoje gazowane są powszechnie uważane za przyczynę otyłości, szczególnie w przypadku dzieci, które popijają nimi praktycznie każdy posiłek. Mało kto wie, że mają one również ogromny wpływ na stan jamy ustnej, a spożycie 3 szklanek dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń, takich jak próchnica, ubytki czy utrata zębów o 62%.
- Korzenie stomatologii sięgają w głąb odległej historii. Pierwsze wzmianki na temat dentysty pochodzą z roku 3000 p.n.e., mówią na temat Egipcjanina imieniem Hesi-Re. Co ciekawe, zawód stomatologa nie był regulowany przez żadne instytucje, aż do roku 1905, w którym to został przeszkolony pierwszy higienista dentystyczny
- Najdroższy ząb w historii został sprzedany za ponad 3,600 $ w 1816 roku. Na pierwszy rzut oka ta suma nie przyprawia o zawrót głowy, ale w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje to kwotę 35,700 $! Z czyjej szczęki mógł pochodzić ten ząb? Pierwotnym właścicielem był nie kto inny niż sam Isaac Newton.
- Czy wiedzieliście, że strona szczęki, którą na ogół przeżuwacie jedzenie, odpowiada dominującej ręce? Innymi słowy, osoby praworęczne, żują pokarm, wykorzystując prawą stronę jamy ustnej, sytuacja wygląda analogicznie w przypadku osób leworęcznych.
- Nasz zgryz i odcisk języka są równe przydatne podczas identyfikacji, co odciski palców. Nie ma na świecie dwóch takich samych osób, u których cechy te byłyby identyczne.
- Ilość śliny wyprodukowana przez przeciętną osobę w ciągu jej całego życia mogłaby wypełnić dwa baseny olimpijskie.
- Tubka pasty do zębów jest w stanie zabić małe dziecko. Fluorek zawarty w paście może być śmiertelnie trujący w przypadku wchłonięcia dużej ilości przez wrażliwy dziecięcy organizm. Pasta powinna być przechowywana poza zasięgiem naszych pociech! Upewnij się, czy twoje dziecko wie, jak poprawnie szczotkować zęby oraz czy korzysta z odpowiedniej ilości pasty.
- Nie należy myć zębów bezpośrednio po odejściu od stołu. Tyczy się w szczególności spożywania pokarmów zawierających kwasy, takich jak owoce cytrusowe oraz napoje gazowane na ich bazie. Takie praktyki mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa.
- Najstarsza szczoteczka do zębów, odnaleziona przez archeologów na terenie obecnego Egiptu, pochodzi z roku 3500 p.n.e.
- Ślina stanowi naturalną osłonę dla twojego uzębienia, przeciwdziała rozwojowi próchnicy i zapobiega powstawaniu odbarwień. Aby podtrzymać prawidłowy obieg śliny w jamie ustnej, należy regularnie spożywać odpowiednie ilości wody.
- Suszone owoce wyrządzają zdecydowanie więcej szkód twoim zębom, niż ich świeże odpowiedniki. Proces suszenia polega na odparowaniu wody, a co za ty idzie, zwiększa się koncentracja cukru, który jak powszechnie wiadomo stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę.
- Zawiązki naszych zębów pojawiają się, gdy przebywamy jeszcze w łonie matki, co nie zmienia faktu, że pierwsze mleczaki na ogół stają się widoczne dopiero po kilku miesiącach od narodzin. Nie mniej jednak medycyna zna przypadki, w których dzieci przyszły na świat z rozwiniętym uzębieniem.
Bonus: około pół miliona złotych, w przeliczeniu, każdej nocy zostawia wróżka zębuszka pod poduszkami dzieci na całym świecie, za przekazane jej zęby mleczne.