SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Irygator do zębów - czy jest niezbędny?
31 lipca 2019 --- Drukuj

Jednym z podstawowych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Można to robić przy pomocy nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej lub irygatora dentystycznego, który weźmiemy dzisiaj pod lupę.
Sama szczoteczka do zębów i pasta nie wystarczą, jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem przez długie lata. Zadaniem nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej i irygatorów dentystycznych jest usuwanie bakterii, resztek jedzenia i osadów z przestrzeni międzyzębowych, gdzie standardowa szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć. Regularne ich stosowanie zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego i próchnicy.

Irygator stomatologiczny

Irygator dentystyczny, mimo iż jest najdroższym z rozwiązań, to jednocześnie działa najdokładniej i jest bezpieczny do stosowania przez każdego, nawet osoby z nadwrażliwością i innymi chorobami dziąseł. Co ciekawe, dentyści wręcz zalecają korzystanie z irygatora pacjentom borykającym się z problemem krwawiących dziąseł, gdyż skoncentrowany strumień wody działa na nie wzmacniająco i pomaga pozbyć się nadwrażliwości.

Urządzenie czyści przestrzenie międzyzębowe za pomocą skoncentrowanego strumienia płynu (może to być specjalnie do tego przeznaczony płyn lub woda) wystrzeliwanego pod wysokim ciśnieniem. Dzięki odpowiednio dostosowanej wydłużonej końcówce irygator dociera do trudno dostępnych miejsc i czyści je lepiej niż nić dentystyczna czy płyn do płukania jamy ustnej.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje irygatorów dentystycznych:

STACJONARNY – Sprawdzi się u osób, które chcą go używać wyłącznie w domu, gdyż wymaga stałego podłączenia do zasilania. Większość wersji stacjonarnych posiada w zestawie sporo końcówek wymiennych, dzięki czemu może z nich korzystać więcej niż jeden użytkownik. Irygator stacjonarny charakteryzuje się większym rozmiarem stacji dokującej, większą pojemnością zbiornika na płyn (do 600ml) i obecnością dodatkowych funkcji jak regulacja ciśnienia, a także wybór rodzaju strumienia (prosty, wirujący, pulsacyjny). Wersje stacjonarne posiadają też często dodatkowe końcówki, na przykład do czyszczenia języka lub przestrzeni poddziąsłowych.
Najpopularniejsze modele: Aquapick AQ-300, Braun Oral B MD 20 Oxyjet.

BEZPRZEWODOWY – Odpowiedni dla osób często podróżujących, kompaktowy i poręczny, wyglądem przypominający elektryczną szczoteczkę do zębów. Wersje bezprzewodowe posiadają zbiornik na płyn i akumulator wbudowane w rączkę urządzenia i dużo mniejsze niż w przypadku irygatorów stacjonarnych. Pojemnik na płyn w urządzeniu bezprzewodowym ma pojemność około 150ml, więc do wykonania zabiegu może być konieczne uzupełnienie płynu w zbiorniku.
Najpopularniejsze modele: Philips Sonicare Airfloss Ultra, Mediss FC 156, Panasonic EW1211.

Wiele firm oferuje też specjalne zestawy, szczoteczka do zębów i irygator dentystyczny w jednym. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują zakup obu tych urządzeń i którym zależy na kompleksowej higienie jamy ustnej. Taka opcja zajmuje też mniej miejsca niż posiadanie obu sprzętów oddzielnie.

Niezależnie od wybranej wersji czy modelu, irygator jest znakomitym dopełnieniem codziennej higieny zębów i jamy ustnej. Pamiętaj, aby odpowiednio czyścić urządzenie po każdym użyciu, tj. opróżnić zbiornik na płyn i wylać z niego resztki wody. Warto też co jakiś czas przeprowadzić dezynfekcję i odkamienianie irygatora używając specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, na przykład Redesept.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 32% Amerykanów podaje nieświeży oddech jako najgorszą cechę współpracownika.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X