SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Hipnoza przed podaniem znieczulenia u dentysty – to ma sens
21 kwietnia 2021 --- Drukuj

Badacze z Kurdistan University of Medical Sciences w Iranie potwierdzili, że zastosowanie hipnozy przed podaniem znieczulenia nasiękowego u dentysty może znacząco zmniejszyć intensywność bólu, który towarzyszy wstrzyknięciu środka znieczulającego. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy odczuwają strach przed zastrzykiem.

Celem badania klinicznego, które przeprowadzono z udziałem 32 zdrowych ochotników, była ocena porównawcza odczuwania bólu po wstrzyknięciu znieczulenia do śluzówki jamy ustnej w warunkach bez zastosowania hipnozy oraz po jej zastosowaniu.

Z badań, które zostały przeprowadzone wcześniej, naukowcy wysnuli wniosek, że pacjenci odczuwający strach przed zastrzykiem bądź przed zabiegami stomatologicznymi, doświadczają mocno jednocześnie i lęku przed bólem, i bólu. Ponieważ wstrzyknięcie znieczulenia może powodować ból, poszukuje się cały czas metod, dzięki którym pacjent przestanie się bać.

Hipnoza na lęk przed zastrzykiem

Strach, lęk to emocje. Ponieważ hipnoza okazała się skuteczna w rozwiązywaniu wielu problemów medycznych i psychiatrycznych u różnych pacjentów, pojawił się pomysł na zastosowanie jej w stomatologii.

Ból fizyczny wiąże się z różnymi emocjami, a jego odczuwanie zależy między innymi od stanu psychicznego pacjenta, ale też i od czynników związanych z samym znieczuleniem (np. użyta igła, temperatura i rodzaj znieczulenia). Naukowcy doszli do wniosku, że skoro hipnoza sprawdziła się w interwencji psychologicznej, to może również skutecznie zmniejszyć ból i dyskomfort powodowane przez strach przed zastrzykiem u pacjentów stomatologicznych.

Zahipnotyzowany strach przed dentystą

Ponieważ wdrożenie hipnozy istotnie zmniejszyło nasilenie odczuwanego bólu związanego z wstrzyknięciem znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym, zastosowanie jej u osób odczuwających lęk przed leczeniem dentystycznym ma sens. Tym bardziej, że praktyka codzienna pokazuje, iż strach przed zastrzykiem może bardzo niekorzystnie wpływać na zachowania bojaźliwych pacjentów. Lęk ten może nawet doprowadzić do tego, że wystraszony pacjent zaniecha wizyty u dentysty. I nie jest to zjawisko rzadkie, bo problem strachu przed dentystą bądź zabiegami stomatologicznymi i związanym z nimi bólem dotyka około 1/7 populacji. Osoby te są bardzo zaniepokojone na samą myśl o tym, że konieczne będzie poddanie się leczeniu stomatologicznemu, a kiedy wreszcie trafiają do dentysty, oczekują od stomatologa zastosowania odpowiednich środków, dzięki którym nie będą odczuwać bólu.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cre2.356

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X