SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Hipnoza w stomatologii
6 stycznia 2021 --- Drukuj

Hipnoza zamiast znieczulenia? Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to abstrakcyjnym pomysłem, hipnoza dentystyczna zdobywa coraz to więcej zwolenników w różnych krajach, takich jak USA, Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Zobaczmy co przekonuje pacjentów do zapłacenia nawet 10-krotnie wyższej ceny za leczenie zębów w hipnozie.

Hipnoza dentystyczna a wyciszenie pacjenta

Hipnoza dentystyczna staje się coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych środków znieczulających. Dlaczego? Po pierwsze, nie wymaga ona nieprzyjemnego wkłuwania igły w dziąsło w celu zaaplikowania znieczulenia oraz nie powoduje dyskomfortu związanego z odrętwieniem tkanek, do którego dochodzi w pierwszej chwili po aplikacji środka. Po drugie – efekty hipnozy zbliżone są do efektów działania środków znieczulających. Mowa tutaj o zredukowaniu bólu odczuwanego podczas zabiegu oraz o ogólnym wyciszeniu pacjenta. Stomatolodzy podkreślają, że pacjent wprowadzony w stan hipnozy cały czas utrzymuje świadomość, przez co jest w stanie rejestrować cały przebieg zabiegu, ale pozostaje znacznie bardziej spokojny i rozluźniony. Dzięki hipnozie nie dochodzi bowiem do wyrzutu hormonu stresu – adrenaliny.

Hipnoza dentystyczna a reakcje fizjologiczne

Brak wyrzutu adrenaliny pociąga za sobą brak reakcji fizjologicznych typowych dla sytuacji stresowych. U zahipnotyzowanych pacjentów nie występuje zatem przyspieszony oddech, szybsza praca serca czy zaciśnięcie mięśni twarzoczaszki. To jednak nie wszystko – hipnoza przyczynia się również do:

  • ograniczenia wydzielania śliny, co ułatwia wykonanie zabiegu,
  • zahamowania odruchu wymiotnego, co zwiększa komfort pacjenta,
  • niwelowania bruksizmu, objawiającego się niekontrolowanym zgrzytaniem zębami lub zaciskaniem zębów,
  • ograniczenia krwawienia, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku pacjentów chorujących na hemofilię. Stomatolodzy praktykujący ekstrakcję w hipnozie twierdzą, że przebiega ona wówczas prawie bezkrwawo.

Wszystko wskazuje na to, że hipnoza dentystyczna powoli będzie wpisywała się w standardy stomatologii. Obiecująco zapowiada się także jej wykorzystanie w przypadku małych pacjentów, w tym nawet 2-latków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X