SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Domowe sposoby na walkę z kandydozą
22 marca 2021 --- Drukuj

Szacuje się, że kandydoza to choroba, która pod różnymi odmianami dotyka nawet 20% Polaków. Brak działań w kierunku jej leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedzmy się zatem jakie są objawy kandydozy oraz jak można radzić sobie z nią domowymi sposobami.

Kandydoza, czyli grzybica jamy ustnej

Kandydoza powodowana jest przez grzyby ze szczepu Candida. Są one naturalnie obecne w organizmie każdego człowieka, jednak problem pojawia się w momencie, gdy dojdzie do ich nadmiernego rozrostu.

Na kandydozę często cierpią osoby o obniżonej odporności oraz osoby zaniedbujące prawidłową higienę jamy ustnej. Często dotyka ona również pacjentów, u których stwierdzono otyłość, cukrzycę czy też braki witamin z grupy B.

Częste są przypadki, w których przerost Candida występuje jedynie w jamie ustnej, powodując grzybicę jamy ustnej. Zdarza się także, że grzyb atakuje uszy, jamę nosową czy też jelita.

Objawy kandydozy

Grzybica jamy ustnej może dawać o sobie znać poprzez następujące objawy:

  • zajady,
  • owrzodzenia,
  • zapalenie języka,
  • ból lub pieczenie błon śluzowych w jamie ustnej,
  • biały nalot na języku,
  • afty,
  • pleśniawki.

Domowe leczenie kandydozy

W zwalczaniu grzybicy jamy ustnej pomogą nam popularne produkty spożywcze, które dostępne są praktycznie w każdej kuchni. Mowa tutaj głównie o czosnku, który wykazuje silne właściwości grzybobójcze. Już 2-4 ząbki czosnku dziennie wystarczy do tego, aby cofnąć lub znacznie osłabić zakażenie. Pomocny może okazać się również jogurt naturalny, który również wykazuje zdolność do niszczenia bakterii grzybiczych. W przypadku kandydozy warto sięgnąć także po ocet jabłkowy. Łyżka octu dodana do szklanki z wodą stworzy roztwór, który powinniśmy wypijać codziennie przed posiłkami, aż do ustąpienia zakażenia.

Innym produktem, stosowanym w domowym leczeniu kandydozy, jest woda utleniona. Trzy łyżeczki 3-procentowej wody utlenionej wlanej na szklanki z wodą i wymieszane z łyżeczką sody oczyszczonej to roztwór, który możemy stosować do przepłukiwania jamy ustnej.

Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby na kandydozę nie są wystarczające do jej całkowitego usunięcia. Wszelkie zmiany w jamie ustnej, wskazujące na kandydozę, powinny został skonsultowane z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X