Zabiegi stomatologiczne wiążą się z koniecznością przebywania dentysty i jego asysty w bardzo małej odległości od jamy ustnej pacjenta. To naraża pracowników medycznych na kontakt ze śliną i krwią pacjenta oraz aerozolem, jaki powstaje podczas leczenia zębów czy usuwania kamienia nazębnego. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko zakażenia personelu patogennymi drobnoustrojami wydostającymi się z jamy ustnej pacjenta. Aby zmniejszyć to zagrożenie, naukowcy z National University of Singapore opracowali Dental DART – przenośną osłonę, która niczym namiot może być rozpięta wokół głowy pacjenta.
Dental DART to skrót od Dental Droplet and Aerosol Reducing Tent. Wynalazek stanowi barierę chroniącą przed bezpośrednim narażeniem na zakażenie drobnoustrojami, które unoszą się w aerozolu zanieczyszczającym powietrze w gabinecie dentystycznym. Wynalazcy przekonują, że zabezpieczeni przed zarazkami zostają i członkowie zespołu stomatologicznego, i sam pacjent – bo przecież personel też jest potencjalnym źródłem zarazków dla osoby leczącej zęby.
Leczenie zębów pod namiotem, czyli jak Dental DART działa w gabinecie dentystycznym?
Dental DART jest przeźroczystą tarczą przypominającą rozpięty nad głową pacjenta namiot. Szerokość osłony można regulować – dzięki temu pasuje do foteli dentystycznych o różnych rozmiarach.
Akcesorium wyposażone jest w trzy porty dostępu, dzięki którym dentyści i ich asystentki mogą bezpiecznie wykonywać zabiegi stomatologiczne w jamie ustnej pacjenta.
Namiot zostaje podłączony do pomp próżniowych, które znajdują się przy fotelach stomatologicznych. Taki system pozwala na bezpieczne usunięcie z powietrza zanieczyszczającego go aerozolu w gabinecie dentystycznym, kierując niebezpieczne drobiny bezpośrednio do systemu oczyszczania. Wskutek tego ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu zdecydowanie maleje.
Dental DART w trakcie leczenia
Z badań wynika, że po zabiegu z użyciem Dental DART nie nastąpił wzrost liczby mikroorganizmów na testowanych powierzchniach. Kiedy jednak namiotu – osłony nie było, bakterii na testowanych przedmiotach było 14-krotnie więcej niż przed badaniem.
Naukowcy z Singapuru są przekonani, że dzięki ich wynalazkowi zabiegi w gabinecie dentystycznym będą o wiele bardziej bezpieczne niż były do tej pory. I to bezpieczniejsze zarówno dla personelu gabinetu, jak i pacjenta.
Warto wspomnieć, że Dental DART nie jest nową ideą singapurskiego zespołu baczy. Wcześniej opracowali oni już podobne rozwiązanie dla medycyny. Dental DART jest wersją 2.0 wcześniejszego wynalazku – przygotowaną specjalnie do ochrony dentystów i ich pacjentów przed bezpośrednim narażeniem na czynniki chorobotwórcze zawieszone w aerozolu w gabinecie dentystycznym.
Źródło: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-12/nuos-nrd122120.php