Naukowcy z University of Connecticut School of Dental Medicine (UConn School of Dental Medicine) pozyskali grant z National Institutes of Dental and Craniofacial Research (NIDCR) w wysokości prawie 463 tys. dol. na opracowanie nowej metody oceny ilościowej bólu zęba za pomocą miniaturowego czujnika smartfona.
Nowa koncepcja ilościowego pomiaru bólu zęba
Stomatolodzy najczęściej określają poziom bólu na podstawie subiektywnych ocen pacjentów. Jest to metoda niedoskonała, zwłaszcza gdy pacjentami są dzieci, osoby niepełnosprawne lub obcokrajowcy, z którymi trudno porozumieć się ze względu na barierę językową. Dlatego amerykańscy naukowcy poszukiwali nowych metod pomiaru ilościowego bólu zęba. Okazało się, że na rynku dostępne są już urządzenia elektroniczne wykrywające aktywność współczulnego układu nerwowego (stopień odczuwania bólu zależny jest od aktywności układu współczulnego). Za ich pomocą można rejestrować przewodnictwo skórne, którego zmiany odzwierciedlają wpływ zmian poziomu bólu na pacjenta. Naukowcy testują możliwość wykorzystania takich pomiarów w diagnostyce stomatologicznej do oceny stopnia nasilenia bólu zęba. Jednak urządzenia obecnie dostępne w sprzedaży mają wielkość laptopa, dlatego konieczna jest ich miniaturyzacja.
Krótko- i długoterminowe plany naukowców
Prace nad projektem potrwają ok. 2 lat i skoncentrują się na opracowaniu małego smartfonowego sensora i aplikacji współpracującej z urządzeniem elektrodermalnym. W następnej fazie zespół przetestuje skuteczność i niezawodność urządzenia wśród użytkowników. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prawdopodobnie urządzenie będzie można wykorzystywać w gabinetach stomatologicznych w celu dokładniejszych pomiarów ilościowych percepcji bólu i m.in. zastąpić przestarzałe techniki badania żywotności zębów.
Długoterminowym celem naukowców jest upowszechnienie nowej metody: udostepnienie jej pacjentom w taki sposób, by mogli wykonywać pomiary samodzielnie, w warunkach domowych za pomocą smartfona i pobranej aplikacji. Uzyskane wyniki pacjenci przesyłaliby swojemu dentyście, który – na tej podstawie – mógłby zalecić odpowiedni środek przeciwbólowy.
Źródło:
Grant to Fund Development of Smartphone Sensor That Measures Tooth Pain. Dentistry Today, Jun 17, 2020.