SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Berberysem w bakterie próchnicy
23 grudnia 2020 --- Drukuj

Wyciąg z berberysu, pięknej rośliny ozdobnej, dostarczającej też wielu składników o działaniu leczniczym, może być wykorzystywany jako bezpieczny fitoterapeutyczny płyn do płukania jamy ustnej, stosowany w profilaktyce próchnicy zębów. W badaniach wykazano, że wyciąg z berberysu ma podobne działanie przeciwdrobnoustrojowe w odniesieniu do bakterii próchnicy jak stosowana w produktach profesjonalnych chlorheksydyna.

Ponieważ płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną nie można stosować w nieskończoność, bo może to niekorzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, dlatego poszukiwane są bezpieczne – i najlepiej naturalne – alternatywy dla tego środka przeciwbakteryjnego. Berberys pospolity (Berberis vulgaris) już wielokrotnie badano pod kątem jego właściwości przeciwdrobnoustrojowych. I wielokrotnie też potwierdzono jego skuteczność w zwalczaniu mikroorganizmów z różnych grup: bakterii, grzybów, a także pierwotniaków. Dotychczas jednak nie oceniano, czy i w jakim stopniu mógłby być on użyteczny przeciw bakteriom próchnicy.

Wyciąg z berberysu – naturalna profilaktyka próchnicy zębów

Wyzwanie podjęli naukowcy z placówek badawczych w Iranie. Przebadali aktywność przeciwdrobnoustrojową wyciągów z berberysu z trzech różnych organów rośliny: z liści, łodygi i owoców. Sprawdzili aktywność przeciwbakteryjną ekstraktów przeciwko pięciu różnym gatunkom bakterii próchnicy: czterem z rodzaju Streptococcus (w tym – S. mutans) oraz Lactobacillus rhamnosus.

Okazało się, że najsłabsze działanie przeciwbakteryjne wywierał wyciąg z liści; natomiast ekstrakt z łodyg cechował się największym biopotencjałem przeciwbakteryjnym wobec wszystkich badanych gatunków bakterii próchnicy za wyjątkiem S. mutans.

Teraz potrzebne są dalsze badania, aby ocenić, jakie stężenie wyciągów wykazuje najlepsze właściwości przeciw bakteriom próchnicy.

Uczeni zwrócili uwagę, że niezbędna będzie standaryzacja ekstraktu z berberysu, który miałby być składnikiem fitoterapeutycznym – gdyż warunki, w jakich wzrastają rośliny będące źródłem surowca do sporządzenia wyciągu, pora zbioru surowca, a także warunki jego przechowywania mogą wpływać na skład chemiczny i aktywność biologiczną wyciągu.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cre2.379

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X