SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Cukierki przeciwpróchnicowe
23 lutego 2021 --- Drukuj

Cukierki zdrowe dla zębów kojarzone są jako słodycze, które w swoim składzie zamiast tradycyjnego cukru posiadają ksylitol. Z łatwością możemy nabyć je w sklepach internetowych. Zagraniczni producenci prześcigają się jednak w opracowywaniu formuły cukierków przeciwpróchnicowych, które jeszcze bardziej zadbają o stan uzębienia.

Cukierki zdrowe dla zębów

Firma UHA Mikakuto to japoński producent innowacyjnych cukierków przeciwpróchniczych. Ich skład został opracowany w porozumieniu z profesorem Uniwersytetu w Hiroszimie – Hirokim Nikawą. Oprócz ksylitolu, który jest typowym składnikiem zdrowych słodyczy, cukierki te zawierają również dwutlenek krzemu oraz ekstrakt z zielonej herbaty, a także najważniejszy ze składników – szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus. Są to bakterie powszechnie wykorzystywane między innymi w leczeniu układu oddechowego, biegunki czy otyłości. Badania dowiodły jednak, że są one również pomocne w hamowaniu namnażania szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Podobną recepturę opracowali także niemieccy naukowcy. Ich cukierki zawierają jednak nieco inne bakterie – martwe szczepy Lactobacillus paracasei. Rolą wspomnianych drobnoustrojów jest przyczepianie do bakterii próchnicotwórczych i ułatwianie tym samym ich spłukania przez ślinę.

Badania nad cukierkami przeciwpróchnicowymi

Skuteczność cukierków przeciwpróchnicowych została potwierdzona badaniami niemieckich naukowców z Organobalance GmbH. W badanej grupie było 60 ochotników. Ich zadanie polegało na powstrzymaniu się przez 36 godzin od mycia zębów oraz od spożywania takich produktów jak herbata, kawa i jogurty. W międzyczasie każdy z badanych otrzymał 5 cukierków przeciwpróchniczych, w których znajdowały się zróżnicowane dawki bakterii Lactobacillus paracasei. Na zakończenie badania sprawdzono ilość bakterii próchnicotwórczych obecnych w jamie ustnej osób biorących udział w eksperymencie. Okazało się, że prawie u 75% badanych poziom bakterii streptococcus mutans był znacząco niższy niż w grupie kontrolnej.

Niewykluczone, że w niedługim czasie cukierki przeciwpróchnicowe ze szczepami bakterii trafią również do polskich sklepów i staną się doskonałą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X