Do głównych problemów zdrowotnych związanych z pracą w stomatologii należą obciążenia układu kostno-stawowego i choroby układu ruchu oraz schorzenia obwodowego układu nerwowego. Liczne są również przypadki chorób o podłożu alergicznym, np. alergia na lateks może dotyczyć nawet 30% personelu medycznego (lateks jest jednym z najsilniejszych alergenów zawodowych). Stały kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym (krwią i śliną) zwiększa ryzyko chorób zakaźnych.
Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez lekarzy dentystów należą choroby i dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu, przede wszystkim bóle szyi, odcinka lędźwiowego kręgosłupa i ramion. U ich podstaw leży wielogodzinna praca w pozycji wymuszonej, stojącej lub siedzącej, w pochyleniu i ze skręceniem kręgosłupa jednocześnie. Dolegliwościom sprzyjać może także niekorzystne ustawienie kończyn, np. łokieć ustawiony powyżej dłoni wiąże się z większym obciążeniem obręczy barkowej i ramienia.
Wielokrotne powtarzanie ruchów nadgarstka zwiększa m.in. ryzyko przewlekłego zapalenia nadkłykci kości. Przeciążenia przyczepów mięśni nadgarstka powodują mikrourazy i zmiany degeneracyjne, a w rezultacie dolegliwości bólowe. Powtarzanie ruchów prostowania i odwracania nadgarstka prowadzi do przeciążenia ścięgien i, w konsekwencji, do entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej (tzw. łokcia tenisisty). Natomiast zginanie i rotacja wewnętrzna przyczyniają się do entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, potocznie zwanej łokciem golfisty.
Do powstawania chorób zawodowych obwodowego układu nerwowego prowadzi nadmierny ucisk struktur otaczających nerw (objawy: głównie parastezje w obrębie unerwienia przez dany nerw).
Do najczęstszych neuropatii obwodowych należy zespół cieśni nadgarstka z szeregiem objawów klinicznych (wynik ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka): parestezje, ból, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia.
Bardzo częstą neuropatią uciskową nerwów kończyny górnej jest zespół rowka nerwu łokciowego – z dolegliwościami bólowymi, parestezjami (zwłaszcza w godzinach odpoczynku nocnego) i utrudnieniami w wykonywaniu czynności precyzyjnych ręki.
Lekarze dentyści narażeni są również na wystąpienie zespołu kanału Guyona – ucisk nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka, w tzw. kanale Guyona (objawy: przede wszystkim ból i parestezje – drętwienie, mrowienie).
Praca w pozycji kucznej zwiększa ponadto ryzyko uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego, któremu towarzyszy m.in. ból, drętwienie, zaburzenia czucia, a w zaawansowanych stanach – brak możliwości zgięcia grzbietowego i odwodzenia stopy oraz zaburzenia chodzenia (tzw. chód bociani).
Do zawodowych chorób o podłożu alergicznym, związanych z pracą w stomatologii należą:
Kluczowym czynnikiem rozwoju alergii jest ekspozycja powtarzalna. U podstaw chorób zawodowych leżeć może:
Z wykonywaniem zawodów medycznych bardzo często wiąże się alergia na lateks – z objawami wyprysku kontaktowego lub pokrzywki, rzadziej występuje alergiczne zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, reakcja anafilaktyczna.
Natychmiastowe reakcje alergiczne uogólnione mogą także przebiegać z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego (bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką).
Praca w stomatologii oznacza stały kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym (ze śliną, krwią, powietrzem wydychanym, materiałem odkrztuszanym z dróg oddechowych pacjenta), co istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby zakaźne.
Wykaz chorób zawodowych (związanych z czynnikami biologicznymi o potencjale zakaźnym) nie ogranicza się do konkretnych drobnoustrojów – ma charakter otwarty. Za chorobę zawodową może zostać uznana np. choroba COVID-19 (ze względu na zawodową ekspozycję osób wykonujących zawody medyczne na wirusa SARS-CoV-2). Warunkiem rozpoznania choroby zawodowej o etiologii zakaźnej jest udowodniony kontakt z materiałem zakaźnym, odpowiedni okres latencji oraz określenie drogi narażenia (wszystkie przypadki zakłucia/ekspozycji powinny być zgłaszane i odnotowywane).
Według dostępnych danych, u pracowników ochrony zdrowia (również u lekarzy dentystów) najczęściej dochodzi do zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu C (w przeciwieństwie do WZW typu B nie ma szczepionki przeciwko zakażeniom HCV).
Praca w stomatologii związana jest ponadto z częstszymi zachorowaniami na grypę, zakażenia chlamydiowe, infekcje gruźlicze.
Źródła:
Centralny Rejestr Chorób Zawodowych, Instytut Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera, http://www.imp.lodz.pl/home_pl/o_instytucie/structure/env_epid_agency/centralny_rejestr_chorob_zawodowych_zaklad/.