Choroby jamy ustnej, w których dochodzi do zaburzeń rogowacenia lub złuszczania nabłonka, należą do heterogennej grupy stanów patologicznych o zróżnicowanej, często nieustalonej etiologii. Niektóre z nich zaliczane są do stanów przedrakowych (łac. status praecancerosus). Choroby te przebiegają z zaburzeniami w rogowaceniu nabłonka (hyperkeratosis, parakeratosis, dyskeratosis, acanthosis) albo z zaburzeniami w złuszczaniu nabłonka (exfoliatio). Wśród najczęściej rozpoznawanych wymienia się liszaj płaski, złuszczające zapalenie warg i rogowacenie białe.
Liszaj płaski (lichen planus, LP) należy do najczęstszych schorzeń śluzówkowo-skórnych. To przewlekła choroba zapalna uwarunkowana immunologicznie, która może zajmować nie tylko błony śluzowe, ale też skórę gładką, paznokcie i (rzadziej) mieszki włosowe. Charakterystyczne zmiany kliniczne w jej przebiegu są wynikiem niszczenia keratynocytów warstwy podstawnej przez limfocyty T i hiperkeratynizacji nabłonka.
Liszaj płaski objawia się białymi plamami/prążkami, które mogą wystąpić w dowolnej lokalizacji w jamie ustnej; zazwyczaj obserwuje się zmiany symetryczne i obustronne. Liszaj płaski ma wiele odmian klinicznych (m.in. typ siateczkowy, grudkowy, plamisty, zanikowy, nadżerkowy, pęcherzowy). Często u jednego pacjenta stwierdza się obecność dwóch lub kilku podtypów. Obraz choroby może zmieniać się w czasie.
Liszaj płaski błony śluzowej jamy ustnej (oral lichen planus, OLP) może być jedyną lokalizacją choroby; może też współwystępować ze zmianami na skórze gładkiej lub na innych błonach śluzowych. Według szacunków, OLP dotyczy ok. 50% pacjentów z LP.
OLP charakteryzuje się obecnością zmian koronkowatych, drzewkowatych, linijnych, zanikowych wykwitów – najczęściej na policzkowej części śluzówki, wargach, języku i dziąsłach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić bolesne nadżerki.
Zmiany w jamie ustnej są związane z niedużym ryzykiem rozwoju raka kolczystokomórkowego (SCC). Podstawą rozpoznania jest obraz kliniczny i badanie histopatologiczne.
Leczenie liszaja płaskiego jest objawowe. Leczeniem z wyboru w przypadku LP jamy ustnej są miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe (GKS).
Za złuszczające zapalenie warg (cheilitis exfoliativa) odpowiada zazwyczaj nawykowe przygryzanie warg, zwłaszcza wargi dolnej. Zaostrzenia w przebiegu choroby wiążą się ze stresem psychicznym.
Zmiany w przebiegu złuszczającego zapalenia warg występują w części środkowej wargi dolnej, z czasem pojawiają się na powierzchniach bocznych wargi dolnej i w obrębie wargi górnej. Początkowo występuje tylko złuszczanie; w stanach zaawansowanych obserwowane są nawarstwienia hiperkeratotyczne i strupy krwotoczne. Pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia.
Leczenie polega na eliminacji czynników przyczynowych i krótkotrwałym stosowaniu miejscowych preparatów steroidowych. W niektórych przypadkach wskazana może być psychoterapia i leczenie farmakologiczne (uspokajające i przeciwdepresyjne).
Rogowacenie białe (leukoplakia) jest najczęściej rozpoznawanym stanem przednowotworowym jamy ustnej. Istotą leukoplakii jest rozwój ograniczonych ognisk rogowacenia śluzówki jamy ustnej (również narządów płciowych), które przybierają postać białych, smugowatych plam o szorstkiej powierzchni. Według dostępnych danych, od kilku do kilkunastu proc. ognisk ulega transformacji w SCC. Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histopatologicznego.
Uważa się, że u podstaw leukoplakii leży długotrwałe drażnienie błon śluzowych, powodujące ich (odczynowe i ochronne) rogowacenie. U chorych zwykle stwierdza się niedostateczną higienę jamy ustnej, próchnicę zębów, nieprawidłowo dopasowane protezy. Najczęściej u jednej osoby współwystępują liczne czynniki drażniące, np. palenie/żucie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedobory witamin (A, C, E), infekcje (Candida, HPV, EBV) i in.
Zmiany najczęściej obserwuje się na błonie śluzowej policzków (linia zgryzu), w kątach ust, na wargach, dnie jamy ustnej, języku, wyrostku zębodołowym. Istnieją dwie postacie kliniczne leukoplakii:
Klinicznie najistotniejsze jest wyodrębnienie zmian o wysokim ryzyku transformacji (przerost brodawkowaty, pękanie powierzchni, naciek podstawy, nadżerki, owrzodzenie).
Leczenie polega na eliminacji czynników etiologicznych. W leczeniu zmian o niskim ryzyku transformacji stosuje się retinoidy miejscowe, kriodestrukcję, zabiegi laserowe. Zmiany o wysokim ryzyku transformacji usuwa się chirurgicznie.