Skuteczna komunikacja to pierwszy stopień do realizacji przez stomatologa celów medycznych, a dla pacjenta pewność fachowego wykonania, oraz w przypadku dentofobików – zapewnienie, iż dany zabieg będzie dla nich komfortowy i bezbolesny.
Pacjent zazwyczaj przed podjęciem decyzji o wyborze stomatologa, któremu powierzy utrzymanie stanu swoich zębów, wertuje setki stron internetowych i podpytuje znajomych o kompetencje medyczne danego lekarza, o jego skuteczności, miłym usposobieniu, oraz o cenach za poszczególne usługi. Po dokonaniu wyboru przychodzi pora na osobistą wizytę w gabinecie i poddanie własnej ocenie stomatologa – liczy się tutaj prowadzony dialog, pewność głosu, kontakt wzrokowy i przede wszystkim uśmiech i otwartość.
Czynnikami wpływającymi na zadowolenie pacjenta jest także zakres wykonywanych zabiegów, które poprawiają stan zdrowia pacjenta, wyposażenie gabinetu oraz jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny – warto nadmienić, iż na komfort psychiczny pacjenta wpływają również zastosowane zarówno w poczekalni, jak i w gabinecie kolory, które znacząco wpływają na obniżenie poziomu lęku. Wśród czynników zachęcających do korzystania z usług danego gabinetu/stomatologa ostatnimi czasy stają się popularne nowoczesne metody leczenia bez bólu jak m.in. sedacje wziewne, a także znieczulenia dożylne, ozonoterapia czy też abrazja powietrzna – to one pomimo swojej wysokiej ceny przyciągają wielu wystraszonych pacjentów.
Każdy pacjent (zwłaszcza w prywatnych gabinetach) oczekuje indywidualnego podejścia, wsparcia, zrozumienia, cierpliwości oraz miłego traktowania podczas wizyty. Wielu ludzi kieruje się zasadą „płacę, a więc wymagam”, tak, więc nie dopuszczają do siebie myśli, że mogliby być potraktowani rutynowo – wszak nic tak jak szacunek i serdeczność nie wpływa na kontynuacje leczenia pod okiem danego specjalisty. Na początku każdej wizyty pacjent oczekuje umiejętnie i fachowo przeprowadzonego wywiadu, oraz zapewnień np. o bezbolesności zabiegu – takie słowa otuchy wydobywające się z ust stomatologa działają jak balsam na wylęknionego dentofobika. W trakcie prowadzenia rozmowy słownictwo musi być jasne i zrozumiałe, a przyjemna atmosfera powinna zachęcić pacjenta do zadawania wszelkich pytań – nawet tych, które nie zawsze padają, czego przyczyną najczęściej jest wstyd lub obawa. Uważne słuchanie dwóch stron buduje wzajemne porozumienie, a także pozwala poznać oczekiwania pacjenta i cenne rady lekarza.
Satysfakcja pacjenta jest coraz bardziej brana pod uwagę w kwestii świadczonych usług, a lekarz potrafiący się skutecznie porozumieć ze swoim pacjentem jest niezwykle ceniony – przecież fachowość + odpowiednie podejście, to najlepsza reklama swoich usług i wyrabianie jakże cenionej renomy.