SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Bruksizm
17 lutego 2009 --- Drukuj

Bruksizm to gwałtowne i głośne zgrzytanie zębami. Na jego temat istnieje wiele mitów i przesądów.

Na przykład uważa się, że jest to tajemniczy i często występujący “zabójca”, bardzo szkodliwy dla zębów i ogólnie dla zdrowia. U podłoża jego występowania leży niejednokrotnie implantologia. Przyczyny bruksizmu nie są znane, ale stres i napięcie emocjonalne stanowią część mitów. Z badań wynika, iż bruksizm jest to gwałtowane ocieranie się łuku dolnego i górnego zębów o siebie, które trwa kilka sekund. Występuje przeważnie w czasie snu i w przeważającej mierze u osób śpiących na brzuchu lub boku.

Bruksizm to parafunkcja, ruch bezcelowy.To nienormalna czynność, która znajduje proste wyjaśnienie naukowe. Pochodzi z czynności fizjologicznej jaką jest samowalne połykanie. W warunkach spoczynku  i gdy nie występuje patologia, żuchwa jest wycentrowana, zrównoważona i zawieszona przy pomocy rozluźnionych mięśni. Samowolne połykanie aktywnia się co 4 minuty przez całe życie. Jest to czynność spontaniczna, samowolna, bezwarunkowa.Ten dar natury może być zrealizowany tylko wtedy, gdy żuchwa jest swobodna w poruszaniu się. Osoby kładące się spać obciążają ciężar ciała na lewy lub prawy bok żuchwy, wyprowadzając ją z równowagi. W tej pozycji za każdym razem jak trzeba samowolnie połknąć mięście odpowiedzialne za przeżuwanie muszę dokonać wysiłku w celu wyśrodkowania szczęki. Z powodu obciążenia na szczękę ten ruch może odbyć się tylko poprzez ocieranie się zębów. Mamy więc do czynienia ze zgrzytaniem zębów czyli bruksizmem.

Czytaj więcej: Zgrzytanie zębami

oraz

Bruksizm ciąg dalszy…

Czytaj więcej o: Bruksizm | zagryzanie zębów |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X