W społeczeństwie przyjęło się jako normalne, że osoby starsze mają problemy z zapamiętywaniem numerów telefonów czy pór brania leków. Okazuje się jednak, że nasilenie tego typu problemów może być zależne od stanu uzębienia. Poznajmy badanie, jakie przeprowadzili w tym zakresie badacze z University College London i Tokyo Medical and Dental University.
Dowiedziono już, że braki w uzębieniu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takich chorób jak demencja czy choroba Alzheimera. Mogą także negatywnie wpływać na pamięć i zdolności koncentracji osób starszych, a tym samym na ich samodzielność, nie powodując jeszcze demencji. Świadczy o tym badanie przeprowadzone kilka lat temu wśród Brytyjczyków w wieku 50-70 lat. Wzięło w nim udział 5631 osób. Uczestników pytano, jak radzą sobie z wykonywaniem codziennych czynności takich jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, prace w domu, w ogrodzie, przyjmowanie leków, telefonowanie czy zarządzanie pieniędzmi. Udzielane odpowiedzi zestawiano z liczbą posiadanych przez nich zębów własnych.
Nawet po uwzględnieniu czynników, takich jak wykształcenie czy różnice w samoocenie sprawności funkcjonowania, istnieje wyraźna zależność pomiędzy liczbą zębów własnych, a poziomem radzenia sobie z wymienionymi wcześniej czynnościami. Naukowcy stwierdzili, że brak pojedynczego naturalnego zęba pogarsza funkcjonowanie osoby starszej średnio aż o 3,1%. Osoby w wieku 50-70 lat zwykle mają już przynajmniej kilka braków zębowych, co sprawia, że ich pamięć i koncentracja może być znacznie osłabiona.
Badacze sugerują, że korelacja ta może mieć związek z dietą. Osoby z brakami zębowymi nie są w stanie spożywać niektórych pokarmów, przez co dostarczają do organizmu mniej składników odżywczych, a te przekładają się na ogólne funkcjonowanie. Inne hipotezy mówią też o tym, że zaburzone procesy żucia ograniczają przepływ krwi docierającej do mózgu, co jest przyczyną jego pogorszonej sprawności.
Jeśli chcemy jak najdłużej zachować sprawność umysłu, zdecydowanie warto dbać o stan uzębienia. Staranna higiena i regularne wizyty kontrolne to konieczność, jeśli chcemy zapobiec konieczności ekstrakcji zębów.