SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
32
Ból zęba
21 listopada 2009 --- Drukuj

Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z bólem zęba. Przyczyna takiego stanu rzeczy w większości przypadków dotyczy nieleczonej próchnicy czy też szalejącego stanu zapalnego. Niemniej istnieje jeszcze szereg innych czynników, które mogą powodować ból zęba. Są nimi m.in. nadwrażliwość zębów, ból po zabiegu leczenia kanałowego i tuż po plombowaniu.

Ból zęba może być spowodowany poprzez próchnicę, infekcję, podrażnienie nerwu. Wewnątrz zęba znajduje się miazga zwana potocznie nerwem. Jeżeli dochodzi do zapalenia, wtenczas boli właśnie miazga, a spowodowane jest to najczęściej próchnicą. Utworzone ubytki odsłaniają znajdujący się wewnątrz zęba nerw, który siłą rzeczy ma stały kontakt z pokarmami i napojami – to powoduje ból. Pacjent, który nie uda się do gabinetu stomatologicznego celem wyleczenia ubytku/ -ów sam naraża się i doprowadza do powstania stanu zapalnego. Miazga obumiera – często pojawia się także ropień powodujący przeszywający i promieniujący ból jakże trudny do zniesienia.

Ból zęba charakteryzuje się różnym natężeniem. Ząb może boleć umiarkowanie, ale również stan zapalny może doprowadzić do bólu całej szczęki, głowy i ucha. W ekstremalnych przypadkach może pojawić się zapalenie okostnej, wówczas towarzyszący temu ból sprawia, że pacjent dosłownie „chodzi po ścianach”, a tabletki przeciwbólowe nie pomagają. Ratunek przyniesie tylko dentysta, a także wdrożenie antybiotykoterapii, która wyeliminuje ostry stan zapalny.

Niektóre przyczyny bólu zęba

  • Nieleczona próchnica – w konsekwencji zapalenie miazgi zęba,
  • Leczenie kanałowe (niedokładne oczyszczenie kanału, wskutek czego pod plombą rozwijają się bakterie beztlenowe),
  • Wypadnięcie plomby,
  • Złamanie zęba,
  • Ropień dziąsła,
  • Wyrzynanie się zębów mądrości popularnie zwanych ósemkami,
  • Owrzodzenia dziąseł,
  • Założona plomba,
  • Zmiany w tkankach okołowierzchołkowych itp.

Wypełnianie ubytków (plombowanie) także może przyczynić się do powstania bólu zęba. Najczęściej jest to spowodowane podrażnieniem miazgi (nerwu). Także odsłonięte szyjki zębowe, obrzęk dziąseł, ropnie, a nawet zapalenie zatok mogą powodować tępy ból.

Przede wszystkim odpowiednio postawiona diagnoza

Nie trzeba nikogo uświadamiać, że przy bólu zęba najlepszym wyjściem jest udanie się do stomatologa. Nie ma sensu obciążać wątroby tabletkami przeciwbólowymi, które nie zawsze skutkują, a faszerowanie się nimi może spowodować zawroty głowy, wymioty i ospałość.

Stomatolog zbada zęby i ustali przyczynę bólu. Z całą pewnością zaleci zrobienie prześwietlania – badania RPG, które pomoże ustalić np. ewentualne pęknięcia zębów czy problemy z kościami szczęki. Jeżeli diagnozą jest ostry stan zapalny należy spodziewać się przepisania antybiotyku (np. Clindamycinum, Dalacin C). Przy zapaleniu miazgi może zostać zastosowane leczenie kanałowe – wtenczas nerw zostanie usunięty, a kanały szczelnie wypełnione. Z kolei, jeżeli ból nie jest dokuczliwy, dentysta szybko go wyleczy poprzez usunięcie zmian próchnicowych i zaplombowanie zęba. Jest jeszcze jedna metoda wyeliminowania bólu – ekstrakcja zęba, która jest ostatecznością.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Prawda stara jak świat. Celem zapobiegnięcia bólom zębów należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Oprócz szczotkowania (zębów i języka), płukania jamy ustnej (np. płyn Elmex, Listerine) i stosowania nici dentystycznych trzeba ograniczyć spożywanie cukru do zbędnego minimum. Oczywiście nie można zapomnieć o regularnych kontrolach uzębienia w gabinecie stomatologicznym, bowiem zaleczenie niewielkiego ubytku jest całkowicie bezbolesne, a świadomość posiadania zdrowych zębów to powód do dumy.

Ciekawostka:

Dlaczego po plombowaniu boli ząb?

Okazuje się, że przyczyna może tkwić między innymi w stosowanych przez dentystę preparatach (wypełniania światłoutwardzalne, amalgamaty). Do tego dochodzi reakcja miazgi – jeżeli próchnica była głęboka można spodziewać się bólu, który powinien samoistnie ustąpić do około 10-14 dniach. Jeżeli jednak pomimo założenia wypełnienia ból nie ustępuje, w takim wypadku zazwyczaj przeprowadzane jest leczenie kanałowe.

Więcej o bólu zęba: bolzeba.pl

Czytaj więcej o: ból po plombowaniu | ból zęba | ból zębów |

Komentarzy: 32

blank
Dodano 02.05.2010

czekaj ,aż ból ustapi po 10ciu dniach….;D;D;D;D

blank
Dodano 18.11.2010

ja miałem już raz jeden ząb plombowane i już z sześć razy dentystka mi go otworzyła ponieważ doszło do zapalenia miazgi a następnie pokazał się ropień boli boli boli ale dentystka się nie poddaje i mówi że go wyleczy ale nie wiem nadal dlaczego tak boli?:)

blank
Dodano 12.05.2011

ja już czwarty raz idę czyścić kanał i boli :(:(:(

blank
Dodano 12.05.2011

ja już czwarty raz idę na kanałowe czyszczenie zęba i nadal mnie boli :(:(:(

blank
Dodano 30.06.2011

Szanowni Państwo
Zawsze warto iść z problemem jak najszybciej do specjalisty. Często przyczyną takich dolegliwości jest niedokładne dopasowanie wypełnienia w zgryzie. W tym przypadku 5 minutowa wizyta w gabinecie może pomóc. Wystarczy dokładnie sprawdzić jeszcze raz okluzję i ruchy boczne i po dopasowaniu może być po kłopocie. Inną przyczyną może być przegrzanie zęba w trakcie opracowywania i częściowy stan zapalny miazgi zębowej lub ewentualna czasowa nadwrażliwość zębiny na materiał wypełniający/ kwasowy wytrawiacz. Tak czy inaczej, długotrwały ból i drażnienie miazgi zęba może z czasem doprowadzić do martwicy miazgi i konieczności leczenia kanałowego lub nawet ekstrakcji zęba.

Zespół Centrum Stomatologii Candeo

blank
Dodano 16.09.2011

ja miałam leczenie kanałowe 7, po dwóch tygodniach zaczęło boleć, wyleczyłam kolejny ząb 6 bo jak twierdzili dentyści 7 jest bardzo dobrze wyleczona i co …..dalej boli 7

blank
Dodano 01.10.2011

mnie juz boli 15 dni po plombowaniu ( nie kanalowe ) 🙁

blank
Dodano 23.10.2011

Nie wiecie ile może być przeprowadzane leczenie kanałowe ;d ;p
Mój ząb był truty jakieś 12 razy jak dobrze policzyłem zanim można było wyczyścić kanały.
Mam już trochę doświadczenia. Leczyłem już 3 zęby kanałowym ;d i rekord to chyba 12 wiem że ponad 10 ;d
Teraz siedzę z kolejnym i zmagam się z bólem. Zażyłem 2 ibum i ketanol i pomogło tylko trochę. Dlaczego ? Nerw jest odkryty. Tymczasowa plomba wypadła więc leki nie pomogą. Jutro mam kolejną wizytę i będzie truty 4 raz ;d Jakoś mocno unerwiony jestem ;d Jest ból ale nie staram się o tym myśleć bo wiem że prędzej czy pózniej wyleczę 🙂

blank
Dodano 06.12.2011

Byłam dziś u dentysty.. Plombował mi zęba i taki ból czuje że mam aż łzy w oczach ;( nawet spać nie mogę 🙁

blank
Dodano 07.12.2011

Witam,
czytam sobie te wasze komentarze i się zastanawiam po co nam zęby 😀 hehe… To żart oczywiście…
Ja borykam się od miesiąca z górną jedynką, jestem przerażona. Pewnego dnia rozbolał mnie ząb z takim nasileniem, że nie byłam w stanie określić, który dokładnie. Całe dziąsło miałam odrętwiałe, wyłam z bólu. Poszłam do stomatologa i się okazało, że to jedynka, co dziwne, na zębie nie było śladu, który wskazywałby, że coś się z tym zębem dzieje. Został otwarty, byłam na zdjęciu i się okazało, że coś tam mam w środku. Leczenie zaczęłam 3 tygodnie temu i końca nie widać, a ząb boli i boli… Jest czyszczony (już nie wiem ile razy), mam wątpliwości czy dobrze… Raz pozostaje otwart, innym razem zostaje zaklejony. Już sama nie wiem co lepsze. Nie wyrabiam psychicznie, nie wiem co mam dalej robić. :'( Może zmienić dentystę?

blank
Dodano 17.02.2012

mialem wstawiana plombe 5 dni temu i caly czas przy jedzeniu mnie boli mam nadzieje ze przestanie.bo kanałówki to nie chce bo nie mam tyle siana a za wyrwanie ile sie placi?

blank
Dodano 24.08.2012

dobrze bdaj o zęby myj je :D:D:D:D:D:D często a nie będziesz miał problemu z zębami pozdrawiam Agnieszka

blank
Dodano 24.08.2012

Wszystkich tych których bolą zęby polecam wyrwać albo iść do dętysty

blank
Dodano 24.08.2012

jak niema dętysty to czekaj ąż będzie a jak tak bardzo cię boli to idź do drugiego dętysty :);):D;D:o8):P:- to tobie pomorze pozdrawiam Gumka

blank
Dodano 24.08.2012

Mam dziesięć lat i wiem jaki to ból u dętysty:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 17.10.2012

Stara plomba mi wypadła.Miałam założoną plombę nową ciemną w kwietniu tego roku.Zaczeło mnie boleć już od wczoraj i nie wyrabiam a czytając te wszystkie przypadki zębowe to już nie wiem co jest z tym zębem.Zgadzają się troszkę te objawy że od nacisku jedzenia ale nie przechodzi.Co jest tego powodem?.

blank
Dodano 06.12.2012

Ludzie katastrofa już drugi tydzień wyje z bólu mam zapalenie okostnej,jestem po dwóch wizytach u stomatologa dostałam antybiotyk dalacin c i nic nie pomaga zjadłam juz dwa opakowania a ból i opuchlizna jest nadal przeciwbólowo ketonal forte i żołądek mi już wysiada co robić???

blank
Dodano 23.02.2013

[quote][/quote][s][u][i][b][b][b][b][b][b][b][url][url][url][url][url][img][img][img][img][quote][/quote][/img][/img][/img][/img][/url][/url][/url][/url][/url][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/i][/u][/s]:);):D;D>:(:(:o8):P:-*:'(

blank
Dodano 24.08.2013

Od rana bardzo boli mnie ząb nic nie pomaga tylko zimna woda trzymana po stronie bolacego zeba tak od 7 rano juz mam dosc

blank
Dodano 05.09.2013

agnieszka 30- proponuję ci szybka wizyte u dentysty. miałem podobne objawy co ty. konieczne było leczeie kanałowe. nie pomagały zadne leki przeciwbólowe

blank
Dodano 10.09.2013

jesli jeszcze raz sie urodze to zostane dentysta.ich nie obowiazuje zadna gwarancja na „ICH PRACE”,aforse kasuja jak za zloto

blank
Dodano 18.12.2013

Byłem u dentysty w grudniu 2012 bo bolał mnie ząb. Dentystka zrobiła mi zęba i ok. Po jednym dniu ząb mierznął ale dało się wytrzymać. Jednak po paru dniach i to w nocy nagle ząb mnie zaczął boleć po czym ból szybko znikał. Poszedłem więc do dentystki. Ona go otwarła i założyła opatrunek. Z opatrunkiem chodziłem przez dłuższy czas. Ząb umilkł, nic nie bolało. Poszedłem aby go skończyła. Założyła plombę i problem pojawił się ponownie. Co może być przyczyną ?

blank
Dodano 15.01.2014

czy po zaleczeniu odsłoniętej szyjki zębowej ząb może boleć ? Była dwa dni temu i ząb jest teraz nadwrażliwy i trochę mrowi..

blank
Dodano 21.01.2014

ja biore dalacin c juz 2 dzien i bol juz nie jest taki nasilony ale jednak uporczywy…pare dni wczesniej poszla mi ropa z tego zeba i antybiotyk powinien pomoc..nie wiem tylko w ktorej dobie powinnam sie juz martwic ze nie dziala;/

blank
Dodano 09.02.2014

slabo zdezynfekowane, pasta nie dziala… wodeczka tylko wodeczka nie listerine 😛

blank
Dodano 22.06.2014

mi pomagal ketanol w zaszczykach dawałem na gazik i zaciskałem zeba ale wizyty u dentysty
nie uniklem

blank
Dodano 17.07.2014

Pomóżcie dzis miałam usuwańie nerwu teraz we wtorek będę miec kanalowe czy będzie mnie bolec pomimo ze stomatolog mi usuną juz nerwa….

blank
Dodano 23.09.2015

Wszystko byłoby ok gdyby nie fakt że jak boli ząb to na przyjęcie z NFZ nie ma co liczyć bo zanim się człowiek doczeka to i tak „umrze” z bólu, poza tym nie refunduja wszystkiego. A prywatnie i owszem ale za tym są koszty na które niejednego nie stać. Ile można płacić za leczenie jednego zęba,a gwarancji i tak nikt nie da. Leczyć,płacić a na koniec i tak do wyrwania.

blank
Dodano 02.03.2016

Witam..zab mnie boli od 2 tygodni leki przeciw bolowe nie dzialaja…leki domowe typu gozdzik spirutus rowniez nie :'( a boli ze po scianach mozna chodzic …zab jest podwujny kiedys byl blabowany ale po pol roku uszczerbil sie z boku i jest dziura boli .. Bylam u dentysty stwierdzil ze trzeba go wyrwac bo rusza…chiciaz ja nie twierdze ze sie rusza…czy dentysta chcial mnie splawic?? Czy stwierdzil ze zab wyrwie i po sprawie? Ludzie panicznie boje sie wyrwania jak sobie pomysle to mi slabo ten bol rwania czucie jak zab sie zgniata bol ciagniecia go wrrr…slabo mi:-( juz na sama mysl jak pisze .. 5 lat temu jak mialam zab wyrywany to trafilam do szpitala prawie mialam zawal na fotelu dentystycznym … Moze da sie jeszcze go jakos wyleczyc? pomuszcie

blank
Dodano 07.03.2016

Witam dzisiaj w środku ,,jedynki,, zęba odczułem lekki ból .po chwili ustał . pare minut pozniej gdy jadlem bolke znowu powrocil . teraz nie ma bolu ale czasami sie on pojawia lecz mysle ze to jest bol wymyslony iż mialem nie przyjemne doswiadczenia z dentystami jesli ktos mial lekki bol jedynki to prosze o informacje jakie byly dalsze losy . pozdrawiam .

blank
Dodano 19.03.2016

Witam, 2 dni temu bylam u dentysty zalozyc plombe. Jednakze nastepnego dnia, gdy probowalam napic sie czegokolwiek cieplego, odczuwam ogromny bol calego zeba 🙁 czy to mozliwe ze mam odsloniety nerw zebowy? I czy stomatolog moze to zredukowac?

blank
Dodano 11.03.2017

Witam. Mieszkam za granica a lecze zeby w Polsce. Mialam juz umowiona wozyte na piatek za 2 tygodnie a tu rozbolal mnie zab. Dentysta dal mi antybiotyk na 3 dni i powiedzial ze czeka mnie leczenie kanalowe. Czy po antybiotyku moge czekac 2 tygodnie na leczenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X