SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
28
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
2 listopada 2009 --- Drukuj

Pojęcie stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ)

Staw skroniowo-żuchwowy jest to staw twarzoczaszki łączący żuchwę z czaszką, które połączone są mięśniami i więzadłami. Główka stawowa nazywana również kłykciem utworzona jest przez powierzchnię stawową głowy żuchwy a panewkę stanowi przedni odcinek dołu żuchwowego i guzek stawowy wyrostka jarzmowego kości skroniowej. Pomiędzy powierzchniami stawowymi, które pokryte są chrząstką włóknistą, znajduje się krążek stawowy dzielący jamę stawową na dwie części, ściśle od siebie oddzielone. Staw leży ku przodowi od ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego i zewnętrznie osłonięty jest przez łuk jarzmowy. Prawidłowe działanie stawu jest podstawą fizjologii narządu żucia. Polega na wykonywaniu ruchów żuchwy:
• wysuwania i cofania
• opuszczania i podnoszenia
• ruchów żucia (ruchy boczne)

Krążek stawowy (łac. discus articularis) jest także zbudowany z chrząstki włóknistej. Kształtem przypomina dwuwklęsłą soczewkę (grubsza na obwodzie, cieńsza pośrodku). Przy zwartych szczękach ustawiona jest niemalże pionowo.

STAW WZMACNIAJĄ WIĘZADŁA:
• więzadło boczne
• więzadło rylcowo-żuchwowe
• więzadło klinowo-żuchwowe

Zaburzenia SSŻ – przyczyny 
• głęboki zgryz
• wysunięta do przodu górna szczęka
• brak tylnich zębów
• zgrzytanie zębami (bruksizm)
• częste zaciskanie zębów
• wszelakie urazy (m.in. wypadki, uderzenia, urazy głowy i szczęki)

Tak naprawdę dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych kształtuje wiele czynników, niemniej jednak w przeważającej mierze podawane są wady zgryzu, bruksizm, nieodpowiednie protezy zębowe, jak również braki w uzębieniu.

Całkiem odrębną grupę stanowią urazy. Mogą być one spowodowane wystąpieniem nieszczęśliwych wypadków losowych, jak stłuczki samochodowe, upadki, poślizgnięcia, a czasami nawet niewinne wygłupy, w wyniku, których występuje poważny uraz. Wtenczas głowa jest automatycznie odrzucana w dwie strony – do tyłu i do przodu (uraz biczowy).

Objawy dysfunkcji SSŻ
• bóle głowy
• bóle uszu
• charakterystyczne odgłosy trzaskania przy otwieraniu i/lub zamykaniu ust
• nasilone bóle występujące np. przy ziewaniu czy jedzeniu
• swoiste „wypadanie” dolnej szczęki (żuchwy)
• widoczna i odczuwalna zmiana wzajemnego położenia obu szczęk (górnej i dolnej)

Leczenie
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych trzeba leczyć, bowiem nieleczone mogą powodować rozwój rozmaitych chorób. Diagnoza zostaje postawiona przez lekarza stomatologa, który rzecz jasna dokonuje precyzyjnej oceny uzębienia, a także wykonuje badanie RTG (zdjęcie rentgenowskie).

Metody leczenia SSŻ
• Techniki relaksacyjne (m.in. nauka prawidłowego oddychania, metoda biofeedback)
• Farmakologia (stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych)
• Fizjoterapia (ultradźwięki, leczenie ciepłem, krioterapia, masaże)
• Leczenie stomatologiczne (zachowawcze, protetyczne – szyny okluzyjne)
• Leczenie ortodontyczne (w ostateczności chirurgiczne)

Ty również możesz wspomóc leczenie poprzez:
• rozluźnianie mięśni szczęki (pełna kontrola zaciskania zębów)
• wyeliminowanie stresu
• jedzenie stosunkowo miękkich, niesprawiających kłopotów z żuciem, potraw
• prawidłowa postawa ciała (wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki, głowa prosto)
• stosowanie naprzemiennych ciepłych i zimnych okładów
• stosowanie się do zaleceń lekarza

Komentarzy: 28

blank
Dodano 07.05.2010

proszę o pomoc, jeśli ktoś miał takie doświadczenia z wypadnięciem krązka stawowego szczeki i udalo mu sie powrócić do „normalniości” błagam o adres lekarza który może pomóc

blank
Dodano 01.09.2010

Mi ta dysfunkcja objawiła się w zimie tego roku okropny czas aż się trzęsę na myśl o tym co w tedy przeszłam: szczękościsk ból mięśni napięcie bolały mnie wszystkie stawy… cierpiałam do kwietnia gdyż w tedy trafiłam do dobrego specjalisty pomógł mi naprawdę, choć na tyle że mogę otworzyć buźkę na 4 cm i nie boli 🙂 ale strzela czasem :/ nosiłam szyny i tabletki baclofen i nimesil wit C. Ale ja mam jeszcze problem neurologiczny dystonia więc u mnie stawy nigdy nie wrócą do stanu normalnego:(

Podam adres do tego zakładu :
Stoma- med
05-120 Legionowo
ul. Warszawska 95
tel/fax (0…22) 784 53 19
e-mail: kostrzewa@stoma-med.net

pytajcie o protetyka Panią doktor. Mi pomogła naprawqde warto pojechać choć jestem z Podkarpacia…

blank
Dodano 27.10.2010

Witam!
Mam od roku poważny problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. mniej więcej na przełomie sierpnia 2009 roku spotkałam się z ogromnym bolem głowy, który trwał jakieś 2 tygodnie. Bol był do tego stopnia silny, że potrafił obudzić mnie w nocy. Bol się nasilał i przy okazji przeszedł na ucho. Jak się okazało później moja żuchwa przy otwieraniiu uciekała na lewą stronę.
Dziś sytuacja wygląda w ten sposób, że nie umim otworzyć ust więcej niż 2 cm, co gorsza ból żuchwy, mięśni, gardła, ból głowy i ucha bardzo się nasilił. Zaczyna boleć mnie druga strona i troszkę się obawiam.
Leczyłam się prywatnie w Gliwicach, lecz lekarz prowadzący troszkę naciągnoł mnie na olbrzymie koszty, a rezultat byl taki, że kupiłam szynę, która bardzo mocno skaleczyła moje dziasła i zęby, nie dajac przy tym żadnego innego efektu. Wizyta co dwa tygodnie by usłyszeć słowa „bez zmian” i za to trzeba było 150 zł zapłacić. Pan doktor chciał mi zrobić botoks, aby troszkę zwiotczyć mięsień lecz się nie zgodziłam. Rozpoznanie było takie: Bruksizm, krązek wypadł. Niestety zero jakichkolwiek na to dowodów, badań itd.

Skończyłam leczenie prywatne i przeszłam na państwowe.
Byłam u laryngologa, który potwierdził zdrowotność uszu i dał mi skierowanie do chirurgi szczękowo twarzowej, jednak zapisy są na kwiecień. W czwartek będę jechać do szpitala do poradni by mogli mnie troszkę szybciej przyjąć.
Proszę o jakieś porady i wskazówki, może ktoś już z was to przeżywał. Jak to leczyć (wyleczyć) gdzie się udać i co gorsza czy zawsze musi się to kończyć operacją?
Ból jest coraz gorszy i już nie do wytrzymania..

blank
Dodano 02.11.2010

też mam ten problem i jestem na etapie szukania pomocy najlepiej gdyby ktoś mi poradził gdzie się udać w woj. dolnoślaskim
nie jestem już najmłodsza ale wada ta przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu tzn. napiecie mięśni , szum w uszach, niemożność uśmiechnięcia się
ponadto czuję . ze to sie pogłębia. zgryz jest coraz gorszy
mój stomatolog mówi, że z tym nic nie da się zrobić a gdy poszłam do innego to zaśpiewał mi za ustawienie a raczej zrobienie nowego zgryzu z implantów w obu szczękach za 40.000 zł

blank
Dodano 13.11.2010

Też to przeżywałam. Przez rok nikt mi nie potrafił tego zdiagnozować prawidłowo-laryngolodzy mi chcieli migdały usuwać. Ostatecznie trafiłam do świetnego chirurga szczękowo-twarzowego, zrobiłam prześwietlenia panoramiczne, czynnościowe stawu, badania reumatoidalne krwi i okazało się, że przyczyną jest pogłębiony zgryz. Dwa miesiące temu założyłam aparat ortodontyczny i od miesiąca bólu nie ma. A aparat ściągam już za 10 miesięcy. Z takim bólem tylko do chirurga szczękowo-twarzowego.

blank
Dodano 28.12.2010

jesli ktos z was zna dobrego chirurga twarzowo – szczekowego ktory wykonuje operacje na SSŻ, ogolnie jest specem w tej dziedzinie to bardzo prosze o kontakt tomaszjdrysiak@gmail.com

blank
Dodano 09.04.2011

szukam dobrego chirurga szczękowego jestem z katowic proszę o pomoc

blank
Dodano 17.04.2011

klinika na francuskiej w katowicach mam ten sam problem zaczynam leczenie w gliwicach u pani doktor walczyńskiej

blank
Dodano 15.08.2011

mam taki sam problem.
od ponad roku borykałam się z częstymi bólami głowy i uszu, byłam leczona na infekcje w trąbce eustachiusza, zapalenie ucha itp. robiłam badania krwi, moczu, ktg serca, byłam u kardiologa (echo serca), okulisty i nic! wszystko było w porządku, moja pani doktor chciala wyslac mnie do neurologa, ale sama zdecydowalam na zarejestrowanie się u laryngologa. pani laryngolog powiedziala ze wszystko z uszami w porządku. to było na prawdę straszne, objawy typu bóle głowy, uszu, niemożność otworzenia ust, ogólne złe samopoczucie, gorączka, szykbki puls ciągle się pojawiały, a ja min. raz w tygodniu chodziłam do jakiegoś lekarza.
w koncu bol ucha i scisk szczekki spowodowal, ze wybralam sie do stomatologa. pani stomatolog powiedziala, ze podejrzewa zapalenie miazgi, ale odeslala mnie z kwitkiem (ze moze przejsc). uwierzcie mi, ze jeszcze tego samego ranka poszlam do mojej rodzinnej lekarki i jej jeszcze raz wszystko wyspiewalam. no i nareszcie ja olsnilo, wybadala mi palcami staw s.ż i skierowala na rtg. okazalo sie ze w lewym stawie przemiescil mi się krążek.
znalazłam lekarza ktory zajmuje sie takimi schorzeniami, i on mnie teraz prowadzi. od ok. 2,5 miesiaca noszę szynę (powinnam 18h na dobę, ale jest to niestety niemozliwe- nie da sie w niej mowic, jesc itp.), zalecił mi czego nie powinnam jesc, jak spac, jak rozluzniac miesnie, jaki zel stosowac. bole nadal sie pojawiaja. niestety jest to chorba przewlekla, niektorzy ludzie mecza sie z nia cale zycie.
to niesamowite jak wiele czlowiek musi wycierpiec, dopoki mu ktos tej choroby nie zdiagnozuje, jakie sa jej objawy no i przyczyny..

blank
Dodano 23.09.2011

Witam. U mnie kompleksy z żuchwą zaczęły się pojawiać ok. miesiąca temu kiedy żułam gumę. W ten sam dzień nic mi nie dolegało, jednakże dzień potem miałam lekki ból z lewej strony stawu szczękowego. Po jakiś paru dniach ból ustąpił. Za 2 tygodnie było to samo. Żucie gumy – na drugi dzień ból. Tak co dnia się zwiększał, był coraz silniejszy. Nie mogłam zgryzać, ani otwierać buzi więcej niż 2 cm. Czułam, że coś jest nie tak, poneważ nie mogłam dojść do mojego naturalnego zgryzu. Udałam się więc do lekarza ogólnego, on zaś dał mi skierowanie do laryngologa. Pani laryngolog zbadała moje ucho no i stwierdziła początek jego zapalenia. Przepisała więc antybiotyk ( Bo tak najłatwiej )i jakieś krople do ucha. Przekierowała mnie znowu do stomatologa. On wreszcie mnie dokładnie zbadał, zadawał szczegółowe pytania, aż wkońcu stwierdził wypadnięcie żuchwy ze stawu. Pan stomatolog przekierował mnie do dobrego stomatologa, który zajmował się też takimi przypadkami jak mój . On nastawił mi szczękę, co stanowiło okropny ból. Potem obwinął moją głowę bandażem, gdzie celem było usztywnienie szczęki . W takim stanie wróciłam do domu. Lekarz ten zalecił mi chłodzenie miejsca w okolicach ucha i stawu szczękowego. Na drugi dzień były już rezultaty. Ból powoli ustępował. Jednakże do tej pory nie potrafię jeszcze gryźć, gdyż boję się otworzyć buzię. Jedzenie przyjmuję w postaci płynnej. Na szczęście jest już co raz lepiej . Antybiotyku nie zażywałam, ponieważ stwierdzony przez laryngologa stan zapalny był powiązany razem z dysfunkcją stawu . Pozdrawiam ; )

blank
Dodano 09.03.2012

czy przy tych zaburzeniach mogą bolec oczy?

blank
Dodano 10.04.2012

Ja jestem z zachodnio-pomorskiego.Leczę się u pani dr Socha i specjalistycznie u dr Tomasik w Szczecinie na Akademii Pomorskiej oddział chirurgii ogólnej. Miałam 4 RTG- ostatnie z płytką między zębami.Szynę noszę od tygodnia. Na razie nie wiem jakie będą efekty. Ja miałam bóle głowy szyji i uszów szumy uszne i bardzo silne zawroty głowy. Też robiłam wszystkie badania, w tej chwili ustalono że wszystkie objawy pochodzą od tej szczęki. Krążek wypada nawet przy połykaniu śliny natomiast nie mam upośledzonej czynności ruchowej stawu. Pani doktor powiedziała że leczenie polega na noszeniu szyny przez kilka tygodni,ale podstawą jest odbudwanie zębów tak,by staw skroniowy rzuchwwy był w prawidłowej pozycji. Bo to zęby utrzymują pozycję stawu pozwalając na odpoczynek mięśniom i wiązadłom. Tak więc czeka mnie długie leczenie i wydam sporo kasy… ale pani doktor uczyła się w Anglii zna wszystkie metody leczenia tego schodzenia…. zobaczymy z jakim efektem u mnie pójdzie… jak się wyleczę to napiszę…. pozdrawiam 🙂

blank
Dodano 19.05.2012

Witam,
Od kiedy pamiętam „strzyka” mi szczęka po lewej stronie. I dzisiaj jak schylałam głowę i poruszyłam buzią mam wrażenie że coś mi zaskoczyło w szyi. Ból jest okropny, przy połykaniu śliny najgorszy i idzie od lewego ucha przez dolną szczękę po lewej stronie,przez szyję po lewej stronie ( z przodu) i kończy się mniej więcej na obojczyku. (Mam wrażenie, jakby jakaś żyła mi się przestawiła lub coś takiego). Po kilku minutach przechodzi ból przy połykaniu, zostaje natomiast niewielki ból tej części szyi i twarzy aż do skroni. Dodam, że boli najbardziej jak przełykam i rozmawiam. Dam radę ruszać szyją. Zdarzyło mi się to już 3 raz w życiu. Jest to bardzo nieprzyjemne i gdy mi się to dzieje to strasznie panikuję. Ostatnio zdarzyło mi się jesienią 2011. Mam pytanie, czy może wiedzą państwo co to jest, czy ktoś miał coś podobnego, czy to rzeczywiście od tej szczęki która mi „strzela” i czy to coś poważnego ? z góry dziękuję za odpowiedź.

blank
Dodano 22.06.2012

szukam dobrego chirurga szczękowego w krakowie oto moj kontakt: bea82@poczta.onet.pl prosze!

blank
Dodano 15.07.2012

Witam, nie cale dwa tygodnie temu miałem zabieg wysuniecia górnej szczęki o 3 mm do przodu a także cofnięcie zuchwy do tylu i oburzenie jej o 6 mm. Chirurg twierdził ze zabieg przebiegł poprawnie ale pojawiły sie u mnie straszne bóle jednego z ucha, które nasilaja sie nocami (w pozycji leżącej) branie tabletek przeciwbólowych nie wiele daje. Czy ktoś zauważył takie objawy już po zabiegu? Czy powinienem się martwić? Wydaje mi sie że to może być spowodowane dość sporym przesunienciem zuchwy a wraz z tym naciagniecie mięśni.

blank
Dodano 21.11.2012

Witam….u mnie zaczelo sie rok temu…POczatkowo czulam tak jakby skurcze od skroni do samego nosa tak jakby ktos mi naciskal,naciagal z calej sily,ucisk bardzo silny w uchu czasami klocie,ucisk ciagnal az na zeby.poszlam do lekarza…poczatkowo stwierdzila ,ze to zapalenie ucha najprawdopodniej,dostalam antybiotyk na zapalenie.Nie pomoglo.NASTEPNIE WYSKOCZYLA U MNIE TACHYKARDIA…znows stwierdzila,ze bole te moze sa wywolywane w momencie gdy serce szybciej bije….dostalam skierowanie do kardiologa…dostalam leki na serce i przepisali mi magnez potas…bopowiedzila,ze te odczowanie skurczy moze od braku magnezu…minelo pol roku ..klopot nadal jest….czyli nie serce.Ostatnio bylam u innej lekarki w poradni..dala mi skierowanie do laryngologa,ze niby od zatokow to..Sama juz nie wiem..Wpadlam dzis wlasnie na jakas srone o zwyridnieniach stawu skroniowo-żuchwowego,i musze orzyznac,ze pamietam ,ze w owym czasie wyrwali mi 6 zab i chyba od tego jakis czas pozniej sie to zaczelo. buzdzil mnie szczekoscick,glowa mnie okropnie bolala a bol i dyskomfort pojawial sie na zawalonie gdy tylko sie zestresowalam.ucisk w skroni, uchu nic ciekawego..a czym bradziej sie na tym skupialam tym dyskofort iodczucia byly silniejsze..w koncu balam sie,ze moze sobie cos uroilam…;( co napawalo mnie strachem…Wiec teraz jestem spokojniejsza….powiem,ze ostatni miesiac milam spokoj ale ostatnio znow mam problem z tym…Czyli gdzie sie mam udac z tym???do stomatologa??z GORY DZIKUJE ZA ODPOWIEDZ…I prosze napiszcie czy ktores z was tez mialao podobne doswiadczenia..Pozdrawiam

blank
Dodano 11.01.2013

Mi pomogła szyna relaksacyjna zrobiona od ręki z zagryzionego silikonu. Niestety problemy nie skończyły się na zawsze ale gdy nawracają szyna doprowadza do normalnego stanu.

blank
Dodano 21.02.2013

MAm pytanie do Warszawianki, i wszytskich, który sie znają w temacie.. ile założenie takich szyn kosztuje?
I jak to w ogóle wyląda?
Bo mam podobny problem, i nie wiem na jaki wydatek sie przyotować ;/

blank
Dodano 13.04.2013

Witam, mam podobny problem wypadł mi krążek ze stawu i szukam dobrego lekarza w województwie łódzkim. Z góry dziękuję za pomoc.

blank
Dodano 20.06.2013

hej mam też problem i muszę go leczyć ortoodntycznie
czy możecie mi napisać gdzie zakładaliście aparat ? tez mam pogłebiony zgryz

blank
Dodano 04.06.2014

ja znalazłam dobrego lekarza w Bytomiu, jestem po nastawieniu stawu i narazie wszystko ok.czekam na szyny. KOSMODENT BYTOM UL KOSCIELNA 2/9

blank
Dodano 11.08.2014

Polecam także KOSMODENT w Bytomiu byłam na pierwszej wizycie profesjonalna obsługa lekarz wie co robi i co mówi !

blank
Dodano 27.04.2015

Witam szukam dobrego chirurga twarzowo-szczękowego ponieważ borykam się z częstymi bólami głowy przez wypadającą dolną szczękę to jest bardzo męczące bo głowa boli prawie codziennie nawet tabletki przeciwbólowe nie pomagają już.Wiem że są jakieś aparaty a może ktoś wie jaka jest cena takiego aparatu?Jestem z woj Mazowieckiego pomóżcie.

blank
Dodano 30.07.2016

Bardzo proszę o jakis namiar gdzie są dobrzy chirurdzy szczekowi którzy to leczą w Warszawie. Na Lindleya czy Nowogrodzkiej (nie pamiętam nazwy ) odeslano mnie z niczym i diagnozą, że mam zalozyc aparat ortodontyczny znów. Jednak 3ech ortodontow odeslalo mnie mówiąc, że nie podejmą się takiego przypadku, bo powinna być ścisła współpraca ortodonty z chirurgiiem… Nie wiem gdzie wobec tego mam iść

blank
Dodano 03.03.2017

Dzień dobry. Już prawie dwa lata leczę się u Małgorzaty Przychodzkiej-Kowalczyk w klinice Aster Med w Warszawie. Zaczynało się u mnie podobnie jak u większości piszących na forum. Jestem z małego miasteczka. Nikt nie chciał mnie leczyć. Na oddziale chirurgii szczękowej zdiagnozowano, w rtg zwichnięcie stawu, degenerację krążka, ubytki kostne i …powiedziano mi, że jeszcze 3 lata mój staw pociągnie, a potem będzie trzeba wszczepić implant. Odesłano mnie z kwitkiem i informacją, że doraźnie mam szukać pomocy u ortodontów. Lokalny specjalista założył mi Haas w celu rozkontaktowania szczęki i żuchwy. Skończyło się dramatem, bo aparat złamał moje własne zęby !!! Ból, cierpienie, brak zrozumienia …. Po tym zrezygnowana trafiłam do wyszukanej przez przyjaciół kliniki Aster – Med. Nie ufałam, bałam się kosztów. Mam za sobą 7 miesięcy noszenia szyny okluzyjnej, kilka serii rehabilitacji manualnej, częste wizyty, a teraz noszę aparat ortodontyczny, który ma pomóc ustawić zęby tak, żeby dawały stabilizację stawom. Mam na moja przypadłość orzeczenie o niepełnosprawności i właśnie przeżywam kolejny dramat, bo dowiedziałam się, że poniesionych kosztów (ponad 35 000) nie mogę rozliczyć jako ulgi rehabilitacyjnej. Nie rozumiem, dlaczego okulary korekcyjne przy wadzie wzroku można, aparat słuchowy przy wadzie słuchu można, a szyny i aparatu przy degeneracji krążka stawowego i uszkodzeniu stawu NIE MOŻNA!!! Może ktoś z Was miał podobne problemy. Piszcie, proszę.

blank
Dodano 03.03.2017

Dodam jeszcze, że leczenie przynosi efekty. Nie jest to życie bez bólu, ale mniej boli głowa, mniej strzela i klika przy nagryzaniu. Nie jest jednak łatwo …tym bardziej, że jestem… nauczycielem, czyli codziennie dużo mówię.
W Aster – Med przeszłam też badania jakich nikt wcześniej mi nie robił np. badanie rejestracji zgryzu i tomograf stawu.

blank
Dodano 05.03.2017

polecam mioterapię u fizjoterapeuty 🙂 miałam dokładnie takie same problemy, na początku potrzeba więcej wizyt. teraz sporadycznie, jeśli np. żle spałam (ścisk szczęki). POLECAM!

blank
Dodano 26.07.2017

Witam, mam problem z otwieraniem buzi, boli mimo iż nie otwieram jej szeroko. Problem pojawił się po wypadku ( upadek ze schodów ) uderzyłam się wtedy w głowę i złamałam kość czołową do tego miałam wycinanego krwiaka gdzie uszkodzili mi nerw. Czy problem z otwieraniem buzi może być spowodowany przez sam wypadek czy przez operację ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X