Pierwsze ząbkowanie przeżywamy, kiedy pojawiają się zęby mleczne, drugie – gdy wychodzą zęby stałe. Są i tacy, którzy wyrzynanie zębów przeżywają po raz kolejny – ale już po wielu latach od chwili pojawienia się drugiego garnituru uzębienia, bo przy okazji wyrastania ósemek, znanych jako zęby mądrości. Jeśli ząbkowanie przebiega prawidłowo, ząb wydostaje się ponad powierzchnię dziąsła bez dokuczliwych objawów ze strony okolicznych tkanek. Bywa jednak, że wyrastanie zębów, niezależnie od tego, czy dotyczy dziecka, czy dorosłego, może solidnie dokuczyć. Pojawiają się wtedy: ból dziąseł, ich opuchlizna, tkliwość, przekrwienie. Mogą też wystąpić: podwyższona temperatura ciała, brak apetytu, pobudliwość nerwowa i zmienność nastroju, ślinienie się, infekcje i reakcje skórne o charakterze osutkowym.
Najbardziej dokuczliwym objawem podczas ząbkowania jest ból i tkliwość dziąseł. Najczęściej przyczyną bolesności podczas ząbkowania jest stan zapalny w dziąsłach. Może być wywołany przez wyrzynanie zębów utrudnione ich budową, lokalizacją i kierunkiem wychodzenia, a w niektórych przypadkach może dotyczyć zakażenia i rozwijającego się na jego bazie zapalenia mieszka zębowego. Warto bolesne ząbkowanie skonsultować z dentystą.
O ile nie ma powodu do niepokoju, ból podczas ząbkowania trzeba po prostu przeżyć, ale aby mniej on dokuczał, warto skorzystać z pomocy doraźnej, czyli:
W żadnym wypadku nie wolno przyspieszać ząbkowania przez nacinanie powierzchni dziąseł. Takie postępowanie może prowadzić do rozwoju ciężkich zakażeń, z sepsą włącznie. Jeśli wyrzynanie zębów jest bardzo bolesne, a ząbkowanie utrudnione, niezwłocznie należy udać się do dentysty. Jeśli nieprawidłowości podczas ząbkowania dotyczą zębów mądrości, stomatolog może zdecydować o ich usunięciu. W rzadkich przypadkach podejmuje się decyzję o ekstrakcji zębów mlecznych czy stałych.
Komentarzy: 2
u nas gryzaki kompletnie się nie sprawdzają, pewnie dlatego że działają tylko chwilkę, z żeli stosujemy dentinox choć i ten nie przynosi ulgi na długo, jak już widzę że córka bardzo się męczy podaję jej milifen syropek na bazie ibuprofenu, i po nim faktycznie mała przesypia normalnie noce
Jak dorosłemu wyrzynają się ósemki, to też boli 😛 Dwójka moich maluchów na szczęście ząbkowanie ma już za sobą 🙂 Bardzo źle nie było, środków przeciwbólowych nie musiałam podawać. Wystarczył żel do smarowania dziąseł + czopki Viburcol.