SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ból po wybielaniu zębów
31 maja 2014 --- Drukuj

Wybielanie zębów to zabieg bezbolesny, obecnie hit w gabinetach stomatologicznych; ale nie tylko tam – ponieważ zabieg rozjaśniania barwy uzębienia z wykorzystaniem środków profesjonalnych wykonywany jest również w placówkach kosmetycznych, w ośrodkach SPA i Wellness, lub w zaciszu domowym – przy użyciu dostępnych na rynku preparatów o słabszym działaniu likwidującym przebarwienia. Warto pamiętać, że profesjonalnemu zabiegowi można poddać się bez obaw jedynie w gabinecie stomatologicznym, ponieważ tylko dentysta umie cenić stan tkanek jamy ustnej i dobrać optymalną metodę wybielania dla konkretnego pacjenta. Wybielanie wykonywane w gabinetach piękności powinno być przeprowadzane z wykorzystaniem preparatów o łagodniejszym działaniu od środków stosowanych u stomatologa. Jednak nawet one, niewłaściwie użyte, mogą wywołać niepożądane reakcje ze strony tkanek.

Wybielanie zębów, jeśli jest przeprowadzane z zalecaną częstotliwością i przy użyciu  certyfikowanych preparatów, jest bezpieczne dla tkanek jamy ustnej. Nadużywanie środków wybielających lub niewłaściwe ich stosowanie może doprowadzić do podrażnień lub uszkodzeń i wywołać ból zębów lub tkanek miękkich.

Ból w wybielaniu zębów może pojawić się:

  • podczas samego zabiegu – najczęściej jest spowodowany drażniącym działaniem środków chemicznie aktywnych na tkanki przyzębia; przyczyną takiej sytuacji może być użycie zbyt dużej ilości preparatu wybielającego, za długi czas kontaktu substancji z tkankami, stykanie się medium wybielającego z odsłoniętymi szyjkami zębów albo też kontakt wybielacza ze szkliwem uszkodzonym czy osłabionym zbyt często wykonywanym zabiegiem rozjaśniania barwy uzębienia;
  • dopiero po zabiegu – kiedy pojawia się nadwrażliwość zębów będąca skutkiem ich kontaktu z preparatem wybielającym.

Ból, nadwrażliwość i dyskomfort, które ewentualnie mogą pojawić się po wybielaniu zębów, powinny zniknąć w ciągu kilku dni po zabiegu. Jeśli utrzymują się dłużej, stan jamy ustnej się pogarsza, a objawy stają się bardziej dokuczliwe, koniecznie należy udać się do stomatologa, aby ocenił, czy nie doszło do rozwoju zapalenia w tkankach podrażnionych wybielaniem.

Jeśli nadwrażliwość zębów po zabiegu utrzymuje się dłużej, natomiast nie widać oznak chorobowych w tkankach miękkich, a zęby są zdrowe, należy uznać, że za przesadną reakcję na bodźce odpowiedzialne są kanaliki zębinowe odsłonięte na skutek osłabienia szkliwa i procesów erozyjnych. Wtedy należy poszukać przyczyny bólu w upodobaniu do napojów kwaśnych lub gazowanych, zbyt mocnym szczotkowaniu zębów, w zanadto częstym używaniu past o wysokim współczynniku ścieralności, albo też w zbyt często wykonywanych zabiegach wybielania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
  • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X